Heal The World, konečně! / Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád

Brnianska kapela Midi Lidi sa nebojí nálepky skupiny s ustrelenými nápadmi. Dokonca sa vo svojej pozícii vyžíva. Dôkazom sú aj dva nové albumy Heal The World, konečně! a Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád, ktoré obsahujú 20 piesní a vyšli pred pár týždňami naraz. Kapela sa pritom fanúšikom vopred ospravedlnila s vedomím, že je to veľa hudby.

Fanúšikovia čakali na albumovú novinku Midi Lidi celých päť rokov a napokon sa dočkali celkom rozsiahlej nádielky. Kapela sa ešte pred vypuknutím pandémie rozhodla, že obmedzí koncertovanie, aby sa mohli venovať tvorbe nového albumu. Nečakala však, že to obmedzenie bude úplným zákazom koncertov a nútená prestávka potrvá rok.

Ak by neprišla pandémia, vraj by Midi Lidi nahrali asi len 30 percent materiálu a bol by len jeden album. Rok korony však bol pre nich mimoriadne podnetným obdobím. Členovia kapely si doma tvorili demá, nápady, ktoré potom dotvárali spolu priamo v štúdiu. Výsledkom je 20 skladieb, ktoré sa na albumy dostali a desiatky ďalších, ktoré sa medzi vyvolené piesne nezaradili. Hudobne ukazujú Midi Lidi nahrávkami svoju rozmanitosť a široký záber, hoci dynamické synťáky sú skalopevným základom.

Už samotný tracklist a dĺžka skladieb naznačujú, že kapela si nedávala v tvorbe mantinely. Na album Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád sa tak dostal aj 17-minútový kus s názvom Chopok, ktorého ponurá atmosféra je vystupňovaná v druhej polovici piesne kvíliacimi gitarami a napokon sa zdá aj krkolomný timing dobre načasovaný.

Subjektívna správa o spoločnosti

Na aktuálnych albumových novinkách sú Midi Lidi angažovaní a neboja sa použiť ostrejšie, priame slová. Ponúkajú komplexný pohľad na aktuálne dianie, nálady v spoločnosti a stavajú sa do úlohy moralizátorov s nadhľadom. Frontman kapely Petr Marek však upozorňuje, že slová, ktoré venujú poslucháčom, patria rovnako aj im samotným. 

"Spoločenská atmosféra v posledných rokoch natoľko hustne, že to v človeku rezonuje a prejavuje sa to prirodzene aj v textoch," priznal Petr Marek v rozhovore pre Aktualne.cz. Otázka, ktorá sa objavovala v diskusiách po vydaní albumov, či by nebolo lepšie vydať jeden "poriadny" album plný chytľavých skladieb, je však celkom neopodstatnená.Existenciálna zábavná kapela 

U Midi Lidi sme zvyknutí na vtipy, často si ich píšu najmä na svoj účet. Niekedy istý čas trvá, kým sa človek zorientuje v ich humore a spleti irónie. Kapela sa tak dostáva do škatuľky zábavnej skupiny. Frontman kapely Petr Marek sa však ohradzuje, že hrajú existenciálne piesne, len často s "debilnou" formou. 

Midi Lidi na albumoch nešetria kritikou spoločnosti, ale stále sa snažia udržať v sebe optimistické posoltvo. To je ukryté práve v hľadaní spoločného dohovoru. Krutou existenciálnou skladbou je rozhodne pesnička Les z albumu Heal The World, konečně!. Vo svojom závere však ponúka poslucháčovi nádej v slovách, že všetko má riešenie. 

K utopickej naivite sa Midi Lidi uchýlili v piesni Brundibár, kde v pochodovom tempe zborovo spievajú o tom, ako už fašisti majú zla dosť a idú na pomoc, či demagógovia idú na brigádu, pretože na klamstvá už prestali mať náladu. "Chcel som dať do textu prianie, aby sme sa k sebe správali pekne, vyjadrené prostredníctvom nezmyselnej utópie. Cez najstupídnejšiu možnú formu ako to povedať, ale prianie zostáva úprimné," uviedol v rozhovore pre Aktualne.cz Petr Marek a dodáva: "Na druhej strane mi predstava fašistov, ktorí idú na pomoc, pripadá až dojímavá. A tiež mám rád, keď si poslucháč pri niektorých našich pesničkách hovorí, či sme sa nezbláznili." 

O spoločnosti aj o sebe

Samozrejme, Midi Lidi sú zábavnou kapelou, čo dokazujú ich "prudko roztancované" koncerty a výrazná moc irónie, no ich texty majú váhu. Kým album Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád je viac spoločensky orientovaný, Heal The World, konečně! sa púšťa do osobnejších polôh a tém, keď napríklad pieseň Bonbóny a klid venoval Petr Marek svojej mame. 

Oba albumy predstavujú nahrávky, ktoré sa oplatí pozorne počúvať, pretože Midi Lidi majú čo povedať a robia to tak, ako nikto iný na českej či slovenskej scéne. Ich dva nové albumy sú o bezhraničnej potrebe tvoriť aj o naivnej viere v dobro či zmenu, posun vpred.

Prvý slovenský koncert s novou tvorbou odohrajú Midi Lidi už dnes (7.7.) na trenčianskom letisku na festivale Pohoda On The Ground. A bude to oslava, hoci v obsahu si bude možné i ponadávať na súčasnosť. Hlavnou misiou je však víťazstvo tanca a pozitívnej mysle, v duchu hesla Midi Lidi "Zkusme se domluvit!", ktoré je aktuálne nielen pre túto sezónu.Autorka: Martina Slivková
Foto: Grolich & Grolichová

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu