Billie Eilish - Happier Than Ever

Má 20 rokov a už teraz tak masívny príbeh, že o práva na jej autobiografiu sa pravdepodobne vedú boje. Má všetko, čo potrebuje súčasná celebrita - atmosféricky rozpoznateľný vokál, charizmu, energický prejav, šikovného producenta-hitmakera, uvedomelé texty, masy oddaných fanúšikov aj schopnosť vkusne a s citom udrieť klinec po hlavičke.

Aj keď o tínedžerských témach spievala Billie Eilish s presahom už keď vznikali v jej detskej izbe, na albume Happier Than Ever je o poznanie vážnejšia a dospelejšia. Zároveň i odhalenejšia, obrazne aj naozaj. Jedným z hlavých motívov nahrávky je precitnutie pod ohromným náporom pozornosti. V niečom pripomína Sarah Lynn z BoJacka Horsemana (animovaný seriál na Netflixe, pozn. red.) - kvôli sláve, pozornosti a šoubiznisu akoby preskočila pubertu. Prechod od dievčaťa k žene napriek tomu zvládla ako máloktorá tínedžerská hviezda a už v mladom veku je zrelou osobnosťou hudobnej scény.

Celý album sa točí okolo vecí, ktoré so sebou prinášajú veľký vplyv na masy fanúšikov. Že si speváčka svoju zodpovednosť plne uvedomuje, potvrdila už mesiace pred vydaním albumu v singli Your Power. Aj napriek minimalistickej produkcii a len niekoľkým prosto zahratým akustickým kilám ide o jednu z najvýraznejších skladieb albumu. Krehký soprán oceňovanej speváčky a autorky po jej vypočutí v človeku doznieva ešte dlho.


Veľký hlas sa nemusí skrývať za kulisou produkcie

Ďalšia pozoruhodná a predsa prosto znejúca skladba Billie Bossa Nova sa nesie v kaviarenskej atmosfére bossa nova štandardov. Nečakaná selekcia žánru otvára veľké manévrovacie pole emóciám a pochmúrnej romantickej atmosfére, ktorej sa tu nedá nenasýtiť. A vôbec, album nie je žiadnou prehliadkou vehementných popovo-estrádnych produkcií, akými sa snaží zaujať väčšina súčasných mainstreamových interpretiek.

Speváčkin brat a najbližší hudobný spolupracovník, producent a skladateľ Finneas O'Connell, sa postaral o to, aby hudba džentlemnsky sprevádzala v prvom rade samotnú Billie, ktorá tu za každých okolností rozdáva karty. Skladba I Didn't Change My Number, jeden z mojich osobných topov albumu, vyniká práve dôkladne vyrátaným pomerom vokálu a kmitajúcej elektroniky, ktorá v závere príjemne, s citom a predsa dôrazne vyeskaluje, aby sa vzápätí rozplynula v náhlom fade-oute.


O Billie Eilish sa v zahraničných správach píše v súvislosti s toľkými spoločenskými témami, až mám niekedy pocit, že si ju médiá najmenej spájajú práve s hudbou. Obrovský kredit po hudobnej stránke patrí spomínanému supertalentovanému Finneasovi, ktorý dokázal spolu s Billie ukuť ak nie úplne nový, tak minimálne komerčne neobjavený subžáner popu - nenápadne sa zakrádajúci dark pop spôsobujúci vzrušenie, nepokoj aj návykovosť. Takto sa cítim, keď sa vraciam k skladbe Oxytocin. Excentricky naliehavý vokál sa tu v sprievode výraznejšieho beatu dostáva do raušu a evokuje neurčitú kombináciu zakázaného a neodolateľného.


Nedokáže nebyť sama sabou

Skladba NDA rozvádza vnútorný nepokoj do ešte väčších podrobností a sama o sebe by mohla byť spolu s Therefore I Am jednou z najvýpovednejších piesní albumu. Opäť minimalistická no charizmatická produkcia umocňujúca celkový vibe, romantizácia temna a opäť Billie v centre diania. NDA predstavuje výkrik zúfalstva povstávajúci z marazmu slávy a túžby po súkromí, ktoré sa viac a viac rozplýva v nenásytnosti médií a bulváru.

"I'm not your friend / Or anything, damn / You think that you're the man." Jeden nemusí byť dvakrát domýšľavý, Descartova nespochybniteľnosť sa v slovách Billie Eilish mení na satirirický pozdrav dotieravým hejterom a komentátorom jej zovňajšku. Jej odkaz znie: som taká, aká som, som s tým takto v pohode a tvoj názor je mi ukradnutý. Vždy si to budem robiť po svojom a nemôže ma viac nezaujímať, čo si o tom myslíš...


Ak je táto hyperdoba charakteristická paralýzou nekonečnými možnosťami a stratou orientácie, tak Billie by sme mohli určite priradiť k tým lepším navigátorom - kritizuje bodyshaming, upozorňuje na klimatické zmeny a k svojím fanúšikom sa snaží byť tak blízko, ako len vie. Otváraním rôznych neštandardných, no plne legitímnych tém pomáha posúvať spoločenskú diskusiu a roztápať stereotypy.

Headlinerkou ikonického Pyramid Stage na Glastonbury bude ako vôbec najmladšia umelkyňa v histórii festivalu - a to sa nachádza ešte len na samom začiatku kariéry. Rozbehnutý valec, ktorý pred sebou tlačí, by preto nezastavil ani priemerný album. Ale to nie je tento prípad.


Billie Eilish - Happier Than Ever
(2021, Darkroom / Interscope Records)

1. Getting Older
2. I Didn't Change My Number
3. Billie Bossa Nova
4. My Future
5. Oxytocin
6. Goldwing
7. Lost Cause
8. Halley's Comet
9. Not My Responsibility
10. Overheated
11. Everybody Dies
12. Your Power
13. NDA
14. Therefore I Am
15. Happier Than Ever
16. Male Fantasy


Billie Eilish o skladbách z albumu Happier Than Ever:


Vypočujte si celý album na Deezeri:Autor: Matej Kráľ
Foto: Facebook.com/billieeilish

Publicistickú činnosť autora z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu