Na konte má oscarovú skladbu, vďaka ktorej ho spoznal celý svet. Je to však už dvanásť rokov, odkedy pieseň Falling Slowly zaznela vo filme Once a írsky hudobník Glen Hansard svojou aktuálnou sólovkou dokazuje, že za ten čas prešiel kus cesty. Od priamočiareho folk-rocku sa dostáva do ponurejších vôd, kde mu mohli byť inšpiráciou Nick Cave či dokonca Tricky.

Ak ste mu dlhšie nevenovali pozornosť, je možné, že jeho nový album This Wild Willing vás prekvapí. Samotný Glen Hansard tvrdí, že pri jeho tvorbe musel zabudnúť na svoju hudobnú minulosť, aby sa mohol výrazne pohnúť dopredu. Výsledkom je album, ktorý je absolútne odlišný od jeho predchádzajúcich nahrávok.

"Zistil som, že sa potrebujem vzdialiť od očakávaní. Musel som zanechať to, kto Glen Hansard je. Opustil som koncept folkového či pocitového speváka," uviedol v rozhovore pre Rolling Stone. Priznal tiež, že nechce zostať v škatuľke folkového speváka, ktorú dostal vďaka filmu Once a jeho túžba posunúť sa ďalej dostala hmatateľnú podobu práve na albume This Wild Willing.

Hudobník sa vložil do ponurej hudobnej atmosféry, pričom väčšinu skladieb namiesto spievania recituje šepotom a rozhodne sa nikam neponáhľa. Stavil na vibrácie, čo mu niektorí zahraniční kritici vyčítajú. No hoci je novinka pre poslucháča náročnejším sústom, opakovaným počúvaním sa dostáva hlboko pod kožu.


Chcel robiť hudbu, akú sám počúva

Už na albume Didn't He Ramble (2015), za ktorý si vyslúžil aj nomináciu na Grammy, Glen Hansard dokazoval, že nechce zostať zarytým trubadúrom s gitarou a s chuťou podnikal výlety do veľkolepých inštrumentálnych skladieb, v ktorých bolo cítiť, že si košatejšie hudobné formy užíva. Teraz síce potemnel a prihovára sa skôr šepotom, no inštrumentálne vsádza často práve na zvukovú bohatosť.

Počas tvorby albumu našiel útočisko v Paríži, kde sa snažil nájsť svoju novú hudobnú identitu a odhaliť cestu ako tvoriť inak. Pôvodne chcel urobiť akustický album, no nevedel sa pohnúť. Do štúdia si tak zavolal elektronických hudobníkov, aby mu pomohli k jeho veľkej premene. "To, čo títo hudobníci priniesli, bolo tak krásne. Absolútne zmenili tón a silu toho, čo som vytvoril," hovorí nadšene Hansard.

Hraním sa s rôznymi zvukmi a štýlmi produkcie chcel Hansard podľa vlastných slov reflektovať rozmanitosť hudby. "Vedome som chcel urobiť nahrávku, ktorú by som chcel počúvať tiež. Iróniou je, že hudba, ktorú počúvam, nie je odrazom hudby, ktorú hrám," vysvetlil hudobník pre Rolling Stone a dodal: "Si uzavretý v gangu. Ľudia by mi mohli povedať  Damien Rice, bla bla. Nepočúvam Damiena Ricea a nikdy som nepočúval. Rovnako nepočúvam Josha Rittera, ktorý je mojím priateľom. Niežeby som ho nemal rád, len to nie je moja hudba. Ľudia predpokladajú, že keď robíš tento štýl hudby, tak takú hudbu aj počúvaš, ale nie je to vôbec pravda."


S masívnou energiou aj pokojom

Album This Wild Willing pôsobí ako dobre premyslený koncept. Nahrávku otvára výrazná skladba I'll Be You, Be Me, ktorú možno označiť za najjasnejšieho nositeľa zmeny. Je príťažlivo ponurá s elektronickými prvkami, ale aj znepokojivá, s dynamikou držiacou poslucháča v napätí. A hoci Hansard šepká, od uspávanky má na míle ďaleko. Na úvodnú pieseň nadväzuje silný prílev inštrumentálnej energie Don't Settle. Tá bude zaručene silným zážitkom aj v koncertnej verzii, práve vďaka svojej živelnosti.

Postupne však Hansard spomaľuje, je tichší, upokojuje sa a poslucháč dokáže bytostne vnímať jeho samotu v parížskej hotelovej izbe. Zjemňujú sa hudobné gestá avšak album si stále udržiava pozornosť poslucháča. Každá skladba má svoj osobitý charakter, takže ani pomalé balady ako Threading Water či Good Life of Song sa v playliste nestrácajú. Záverečná Leave a Light je pritom na nahrávke akýmsi návratom ku koreňom, keďže 49-ročný hudobník je tu opäť spievajúcim Írom s gitarou, ktorý dokáže poslucháča zasiahnuť priamo od podlahy.

Nový album Glena Hansarda je iný, svojím spôsobom odvážny a aj terapeutický. Je preto ideálnym spoločníkom na ponáranie sa do vlastných myšlienok. Môže vám s ním byť krásne clivo, ale neudupe vás v tomto pocite - prináša pokoj a bublajúcu energiu podfarbenú nádejou. Ako sa energickému pesničkárovi podarí práve tichšie skladby pretaviť do koncertnej verzie, budeme môcť zistiť v bratislavskom Istropolise už túto nedeľu 17. novembra, čo je symbolicky ideálny dátum na zahĺbenie sa do vlastných myšlienok. Glen Hansard je však známy svojím oduševneným speváckym prejavom a skvelými, strhujúcimi koncertmi, ktoré prinášajú aj nečakané momenty. Ak si k tomu všetkému pripočítame zvláštny charakter novej nahrávky, možno očakávať výnimočný večer.

Glen Hansard - This Wild Willing
(Anti-, 2019)

1. I'll Be You, Be Me
2. Don't Settle
3. Fool's Game
4. Race To The Bottom
5. The Closing Door
6. Brother's Keeper
7. Mary
8. Threading Water 
9. Weight Of The World 
10. Who's Gonna Be Your Baby Now
11. Good Life Of Song
12. Leave A Light 


Vypočujte si celý album na Deezeri:



Autorka: Marína Valentovičová
Foto: Mulography - Anthony Mulcahy

Súvisiaci interpreti: Glen Hansard