Dorota Nvotová - Just!

Dorota Nvotová - Just!

Hravý, veselý aj smutný, rozpačitý, pojašený, tak trochu drzý a rôznorodý je nový album Doroty Nvotovej. Niečo o ňom prezrádza aj samotný názov Just!, ktorý má svoj tvrdohlavý slovenský význam, ale pokojne si ho môžeme preložiť aj v angličtine a položiť si celkom podstatnú otázku, "iba?". Album vznikal v Nepále a Dorota ho nahrala s nepálskymi hudobníkmi, ktorých exotika sa prejavuje najmä v gitarových pasážach.

"A just si nahrám nový album," povedala si zrejme Dorota Nvotová a nahrala album, ktorý tvorí jedenásť absolútne odlišných piesní. Nahrávka je mixom rôznych hudobných štýlov. Prvá skladba Cesta je dôkazom toho, že Dorota sa nezmenila, stále dokáže spievať o veciach so sympatickou horkosťou a nebojí sa expresívnejších výrazov.

Pieseň so singlovým potenciálom je však len vstupnou bránou do priestoru všeličoho. Dorota si rozhodne s uhladenosťou albumu starosti nerobila. Hneď druhá pesnička Cornflakes je v angličtine a Dorota pri nej zabudne na všetky neduhy. Užíva si raňajky s láskou a chce sa o svoje šťastie podeliť s celým svetom. Po veselom ráne prichádza opäť slovenská hĺbavá pieseň Tma, ktorá pripomína detskú riekanku.

Dorota na albume každú chvíľu mení nálady, ak sa naladíte na melancholické kúsky so slovenskými textami, ktoré sú pre ňu typické, následne vás úplne prekvapia anglické pesničky, ktoré sú jednoduché a nesú sa v optimistickejších rovinách. Podobnú energiu predstavuje aj skladba Hippie. Tá prekvapila najmä gitarovými sólami, za ktoré Dorota vďačí slávnemu nepálskemu gitaristovi Bishnu Gurungovi.

Naivná rebelka

Nie je žiadnym tajomstvom, že Nepál je miestom, kde Dorota našla šťastie aj lásku a pravdepodobne aj vďaka tomu sa rozhodla na albume Just! spievať otvorene o svojom zamilovaní. Päťka na albume s názvom Les je o praskajúcom ohni, vyznaní, láske, ale aj o budúcnosti. Pesnička má muzikálový charakter a istý šok spôsobí práve prechod z muzikálu na skladbu Shadow v štýle blues. Ešte zvláštnejšie zaradená na album je pesnička U babky, po ktorej nasleduje opäť bluesová Blue and Green. Najväčším prekvapením nahrávky je pesnička v štýle reggae s názvom V kresle, ktorej refrén nás opäť prenesie na muzikálové pódium.

Dorota si všetky texty aj hudbu napísala sama, album Just! predstavuje jej osobnú výpoveď. Dáva nám možnosť spoznať ju bližšie. Speváčka svojím novým albumom demonštruje svoju tvrdohlavosť a priamočiarosť, ale na nahrávke nájdeme aj veľa optimizmu a šťastia. Paradoxne práve tento pocit prispel k celkovému oparu naivity, ktorý sa prehnal nahrávkou. Dorota však neprestáva byť rebelkou a to je dobrá správa. Urobila album, ktorý je veľmi osobný, miestami až intímny, čo dokazuje aj skladba Koreň, ktorá je venovaná jej matke s odkazom: nehnevaj sa, že blúdim a ja ťa ľúbim. Smršť pocitov uzatvára skladba Candle.

Dorota Nvotová si postavila hlavu a nahrala album, ktorý obišiel všetky predpísané línie. Je plný úprimnosti a hudobných preletov. Aj vďaka tomu má tendenciu si získať svojho poslucháča, hoci možno až na druhé či tretie počutie.   

Dorota Nvotová - Just!
(Ansambl, 2012)

1. Cesta
2. Cornflakes
3. Tma
4. Hippie
5. Les
6. Shadow
7. U babky
8. Blue and green
9. V kresle
10. Koreň
11. Candle

Autorka: Martina Šimoňáková

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu