Ja si to užívam, ja sa cítim dobre. Ultrazvuk je o zábave aj politike

Slovenskí raperi Vec a Tono S. vydali pod názvom Ultrazvuk spoločný eponymný album, ktorý je výnimočný nielen v tom, že vidí veľa skrytých detailov. Ukazujú na ňom dve tváre hip-hopu - na jednej strane sú odľahčené skladby s humornou nadstavbou, no zároveň sa s veľkou otvorenosťou púšťajú aj do pálčivých spoločenských tém.

Vydaniu albumu predchádzali minulý rok tri rôznorodé single s videoklipmi, no až čerstvo vydaná dlhohrajúca nahrávka plne definuje Ultrazvuk. Dvojica skúsených raperov je odhodlaná zabávať seba i fanúšikov v ľahučkých hitoch na vlne spojenia hip-hopu, funku a popu, ale aj bez kalkulu hovoriť, čo hovoriť treba.

Vec aj Tono S. sú už dobre známymi pojmami, ktorých spojením vzniká živý dialóg o živote raperov, ale aj vážnejších témach. Najdôležitejšie sú teda texty, ktorým je podriadená miestami až minimalisticky pôsobiaca hudba. O tú sa v desiatich skladbách postaral Vec, výnimkou sú posledné tri kúsky albumu vrátane prvého singla Teleport, ktorého hudobný podklad má na svedomí DTonate.


V istom zmysle Ultrazvuk nadväzuje na legendárne Trosky. Dôrazom na silu textovej výpovede podčiarkuje poslanie uvedomelého rapu, ktorého cieľom je opis reality bytia spolu s jasným vyjadrením postojov bez politickej korektnosti. Pri každej skladbe je cítiť, že raperi do svojho spoločného projektu išli plní nápadov a tém, ktoré mali chuť rozoberať. Rozhodne mali čo povedať a je tiež evidentné, že ich to celé veľmi baví. To sa napokon podpísalo pod ľahkosť, s akou nahrávka plynie.

Rapová škola hrou

Keď sa Ultrazvuk minulý rok v júli prvýkrát prihlásil o slovo s letným hitom Teleport, zdalo sa, že tento projekt je skôr únikom raperov od vážnosti a platformou, ktorá im poskytne azyl pre uvoľnenú a chytľavú zábavu. Už pri zverejnení druhej skladby Tváre slobody však otočili o 180 stupňov a dali jasne najavo svoje názory. Album síce obsahuje niekoľko ľahších skladieb, predovšetkým však Vec a Tono S. potvrdili, že patria medzi raperov, ktorí pred realitou nechcú utekať a dokážu sa jej postaviť čelom.

Napriek rôznorodosti tém pôsobí ako celok veľmi vyvážene a má svoj dobre vystavaný "príbeh". Hneď v úvodnej skladbe sa dvojica uvádza predslovom, v ktorom sľubuje, že bude najlepším Ultrazvukom citlivým na detaily. Spočiatku album pôsobí veľmi odľahčene a raperi dokazujú, že sú pánmi situácie s nadhľadom, najmä pri osobnejších témach ako sú partnerské vzťahy alebo "živobitie" raperov. "Holím sa na križovatke, pritom volám matke, tá sa pýta koľko zarábam. Ja jej vravím, neboj sa mami, poslala si do Bratislavy životaschopného štramáka," rapuje Vec vo funky štýle v piesni Majitelia hry, kde v refréne svojím vokálom vypomáha Shady Lady.Zle utajený Zverina aj vysamplovaný Andrej Danko

Ultrazvuk si k spolupráci prizval mnoho hostí. Párty náladou vás strhne hosťami najpočetnejšie obsadená pieseň Chlapci nad 30, kde prispeli ŠkrupoDanosťBene z Modrých hôr a Blackie Hlavný alias zle utajený, resp. po hlase ľahko rozpoznateľný Zverina. Rozhodne nečakaným "hosťom" v pesničke je vysamplovaný Andrej Danko s jeho slávnym výrokom "Ja si to užívam, ja sa cítim dobre".

Možno trochu prekvapivo je na albume aj Emma Drobná v popovejšej skladbe Postráž mi Emmu. Speváčka v nej reže do živého, a dokonca sa vracia aj k svojmu neslávne známemu rozhovoru o plochej Zemi s vtipným kontextom a kamuflujúcou slovnou hračkou. "Ty vieš, že viem byť aj celkom zlá a včera práve si sa mal o mňa báť. Zem nebola rovná, ani ja taká drobná, mal si tu byť so mnou," spieva Emma Drobná.

Na albume hosťuje aj Zuzana Mikulcová v spomínanom singli Tváre slobody. Venovaný je ľuďom, ktorí v roku 1989 "vyštrngali" kľúčmi na námestiach slobodu. Je to jedna z trojice piesní, kde Ultrazvuk odkladá žarty nabok a ponára sa do aktuálnych a bolestivých tém našej spoločnosti.


Pozorný Ultrazvuk je krutou lupou

Skladbu Tik Tak uvádza herec Matej Landl slovami, že je to príbeh muža, ktorý padá z vežiaka z päťdesiateho poschodia a opakuje si, že dôležitý nie je pád, ale dopad. Vec vo svojej slohe mení identitu a hrá rolu rasistického sympatizanta antisystémovej politiky, ktorému Tono S. naopak nastavuje zrkadlo. V skladbe, ktorá je jasným odkazom pre voličov parlamentnej strany so sklonmi k neonacizmu, pripomínajú aj vraždu Filipínca Henryho na Obchodnej ulici v Bratislave, pričom načasovanie by nemohlo byť lepšie, keďže len pred pár dňami sa jeho vrah na súde obhajoval slovami, že je normálny slušný človek, len zlyhal.

Silným kúskom na albume je tiež pieseň Vráť sa domov, ktorá povoláva Slovákov v zahraničí, aby prispeli svojím návratom k lepšej krajine. V skladbe plnej odkazov na nelichotivé slovenské reálie a politiku dostáva opäť priestor aj predseda parlamentu, tentokrát v podaní oboch raperov. "Rozmaznaný diletant fejkuje tituly. Najradšej by nás všetkých videl jazdiť na žiguli," rapuje Vec a Tono S. dodáva: "Fakt máme predsedu, ktorý má v hlave také manko, že skopčí knihy a hovorí si doktor jak pánko. A ozaj, novinár, čo sa hrabe v ich špine, si namiesto rešpektu zaslúži guľku. Svine!"

Vráť sa domov je aj o vražde Jána Kuciaka a spomína protesty Za slušné Slovensko. Skladbe však raperi nedopriali neurčitý záver, ktorý by mohol byť náznakom happy endu, keď všetko ukončia slová: "Milujem svoju rodnú krajinu, no berte si ju, keď mám pri myšlienke na ňu chytiť depresiu. Budem tu pre vás, no pre seba - odkladám návrat domov na neurčito, bez debát." Referenciami na verejnú debatu o politike a udalosti roka 2018 je presiaknutý aj "vianočný" singel a klip Čo urobíš, ktorý dvojica zverejnila ešte v decembri.


Ultrazvuk prišiel s osviežujúcim albumom, s ktorým dokázal ďaleko prekonať očakávania, ktoré vyvolali tri zverejnené single. Nahrávka stojí na štýlovo pestrej a vyzretej Vecovej produkcii a je názorovo vyhranená a priamočiara, čím raperi zabezpečili, aby sa ich posolstvo medzi ľuďmi s podobným pohľadom na svet šírilo ďalej. Pred pár dňami dostal Vec ocenenie Radio_Head Award za ironickú skladbu Slovák, no zazneli názory, že mala zvíťaziť Krv na rukách. Na debutovom albume Ultrazvuku v spojení s ďalším výrazným raperom rozpracováva esenciu oboch týchto skladieb s nemenej pôsobivým výsledkom.

Navyše fúzia Veca a Tona S. sa ukázala ako maximálne funkčná. Môžeme sa tak tešiť na prvé turné Ultrazvuku, ktoré štartuje už v piatok (22.3.) v Banskej Bystrici. Vypočutie debutu tohto ambiciózneho projektu dáva množstvo dôvodov, prečo bude toto turné zážitkom, ktorý si netreba nechať ujsť. Je totiž jasné, že o zábavu, ale aj mocné emócie bude postarané. Pozvánkou na koncerty môže byť aj Tonov úprimný odkaz fanúšikom v záverečnej skladbe Ty: "Ste pre nás ľudia, nie kontá a lajky. Gurmáni, čo ľúbia naše single a dlhohrajky. Ďakujem za našich chlapcov a fanynky, čo na našich koncertoch nechajú dušu aj hlasivky - a nesledujú ma jak námesační, sú nároční."

Ultrazvuk - Ultrazvuk
(2019)

1. Ultrazvuk
2. Majitelia hry (feat. Shady Lady)
3. 123 (feat. Blackie Hlavný)
4. Na 1 kopyto
5. Yo
6. Postráž mi Emmu (feat. Emma Drobná)
7. Čo urobíš
8: Tik Tak
9. Vrát sa domov
10. Tváre slobody (feat. Zuzana Mikulcová)
11. Chlapci nad 30 (feat. Škrupo, Blackie Hlavny, Danosť & Bene)
12. Teleport (feat. Škrupo)
13. Ty

Vypočujte si celý album Ultrazvuk na Deezeri:Termíny a miesta Ultratour:

22. 3. - Banská Bystrica, Záhrada 
23. 3. - Dubnica nad Váhom, Doors Pub 
5. 4. - Trenčín, Lúč 
6. 4. - Nitra, Nová Pekáreň 
12. 4. - Žilina, Stanica 
13. 4. - Trnava, Malý Berlín 
19. 4. - Košice, Tabačka 
20. 4. - Prešov, Wave klub 
3. 5. - Martin, Elefant 
10. 5. - Bratislava, Majestic Music Club 

Vstupenky:  

Autorka: Marína Valentovičová
Foto: Viktor Cicko

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu