Baví ma silnejúca pozícia mladých slovenských pesničkárok. Ich originalita, sebavedomá nezameniteľnosť a nebojácnosť priniesť seba a svoje vnútro ako na podnose, navyše v hudobnom prevedení, pri ktorom sa veľmi nekalkuluje s masovým vkusom. Napriek tomu to, minimálne v prípade Simy Martausovej, prináša veľký úspech.

S jej menom sú často spájané výrazy ako fenomén, popularita či neustále rastúca hviezda. A celkom oprávnene. To, čo si táto skromná hudobníčka stihla vybudovať od vydania albumu Dobrý deň, to som ja, je pozoruhodné. Silné zázemie fanúšikov nielen na sociálnych sieťach, ale aj v koncertných hľadiskách, miliónové štatistiky jej videoklipov na Youtube a priazeň v celoplošných rádiách. A to všetko dosiahla Sima Martausová s ľahkosťou, ktorá na jej priaznivcov funguje ako magnet.

Rovnako nenásilne pôsobí aj aktuálny album Len tak sa stíšim. Len sa doňho treba pustiť s tým, že viete, čo môžete od speváčky očakávať. Nie každému stačí k uspokojeniu kombinácia dvoch-troch nástrojov v rámci jednej skladby. A predstava, že to pôjde dokonca bez bicích, je tiež naplnená pochybnosťami. Ale ono to vyšlo na výbornú. Koniec koncov, ide o akustický album a tomu zodpovedá aj jeho názov.

Láska k ľuďom, k Bohu, k životu

Talentovaná hudobníčka na ňom prináša tradičnú zmes posolstiev namiešanú z viery v Boha, nežného ženského humoru, lásky k ľuďom, prírode, životu a každodenným maličkostiam, ktoré mnohokrát prehliadame. Možno si poviete, že sa opakuje a neprináša nič nové. Ale to nie je pravda. Lyrika sympatickej brunetky je tak vláčna, že hoci sa okruhy tém jej piesní dajú označiť akýmisi škatuľkujúcimi nálepkami, z pera Simy Martausovej sú neošúchané, originálne a vždy iné. Spája ich jednoduchosť, hĺbka, krehkosť a predovšetkým autenticita. 

Silné zastúpenie v jej tvorbe má viera, veď nie náhodou začínala Sima v prostredí gospelu. Na aktuálnom albume je určitá časť textov venovaná práve jej otvorenému vzťahu k Bohu. Rozhovory s ním vedie nenásilnou, civilnou formu, a to je veľmi sympatické. Ukážkovým príkladom je hit Nenahraditeľná, ktorého text je tak bravúrny, že na prvé počutie väčšine poslucháčov ani nedošlo, že nie je o vzťahu s mužom. Duchovných piesní je na albume viac. Baránok je jedna z tých priamočiarejších, o čosi civilnejšia je výlučná autorka textov v piesni Modlitba, v ktorej v doprovode dievčenského zboru prosí o všedné, a pritom tak dôležité veci.



Šarmantný humor Sima vniesla do piesne Móda, k napísaniu ktorej ju inšpirovala kritika módnej polície istého magazínu, ktorý ju nešetril kvôli noseniu lesklých pančušiek. Aj z takejto bezvýznamnej kritiky dokázala vykúzliť text, ktorý poslucháčov svojou nápaditosťou pobaví. Podobne hravá je aj pieseň Leonardo, ktorá okrem úsmevného textu zaujme aj nápaditou hrou na trúbku. 

Stíšenie, ktoré neomrzí

Pokojné akustické skladby mali aj na predošlých albumoch rodáčky z Považskej Bystrice svoje miesto. Teraz im venovala celý album, na ktorom sa ona a jej "piati chlapi z kapely" stíšili. Prinášajú hudobný minimalizmus, ktorý však nemá nič spoločné s jednotvárnou nudou. Klávesové nástroje sú naprieč celým albumom skvostné, akustická gitara, ukulele, sláčiky, trúbka či saxofón vytvárajú jedinečnú atmosféru a absentujúce bicie plnohodnotne nahradili perkusie, ktoré sú natoľko vyvážené, že o rytmickú zložku nahrávky netreba mať obavy. 

Najpozoruhodnejšou zastávkou na albume z pohľadu inštrumentálnej stránky je stále aktuálny decembrový singel Čaro obyčajných vecí. Môže za to kombinácia klavíra, akustickej gitary a saxofónu. Hosťujúci Michal Žáček, na Slovensku známy najmä vďaka dlhoročnej spolupráci s Richardom Müllerom, vykúzlil čarovné tóny. Súlad medzi hudobným stvárnením a precíteným spevom je ohromný. V prípade skladieb Do stratena a Svetlá zase zohrávajú podstatnú úlohu omamné sláčikové nástroje.


Klavír zase impozantne dominuje spomínanému hitu Nenahraditeľná, ktorý sa na albume nachádza vo svojej pôvodnej akustickej verzii, v závere doplnenej o violončelo. Je fascinujúce, ako odlišné podoby jednej piesne fungujú tak silno, že si neviem vybrať, ktorá ma viac zasiahla. Počúvala som obe verzie po jednotlivých fragmentoch na striedačku, porovnávala, vychutnávala si odlišnosti, atmosféru. Dávka emócií ma prevalcovala natoľko, že sa mi na chvíľu nechcelo ísť na ďalšiu skladbu. Tu som si zároveň uvedomila, že hoci Nenahraditeľná znie už celé mesiace denne v slovenských rádiách, nie je tým typom hitu, ktorý sa častým počutím zunuje. Aj to vypovedá o kvalitách speváčky, textárky a skladateľky Simy Martausovej.

Z jej najnovšieho albumu sála pokoj, láska a pokora. To sú atribúty, ktoré poslucháči na Sime Martausovej milujú, sú dôvodom, prečo jej tvorbu vyhľadávajú. Novinka je balzamom na dušu a nejeden poslucháč môže so zatajeným dychom mladej hudobníčke závidieť jej pozitívne nastavenie. To, že inšpiráciou pre ňu môže byť akýkoľvek prchavý moment bežného dňa, v jej prípade nie je len dobre znejúca fráza. Vo svojich skladbách totiž dokáže "krásu všednosti" zachytiť spôsobom, vďaka ktorému bez problémov uveríte, že to tak naozaj vidí a zažíva.

Prečítajte si tiež: Prečo ju ľudia milujú? Odpoveďou Simy Martausovej je Čaro obyčajných vecí



Sima Martausová - Len tak sa stíšim
(Sima Martausová, 2019)

1. Voda
2. Baránok
3. Pieseň a šál
4. Móda
5. Čaro obyčajných vecí
6. Do stratena
7. Len tak sa stíšim
8. Nenahraditeľná (akustická verzia)
9. Leonardo
10. Svetlá
11. Modlitba (bonus)
12. Holubička Symphony feat. Adam Ďurica (bonus)

Vypočujte si celý album na Deezeri:



Autorka: Miroslava Rabčanová
Foto: Maruška Jeňová

Súvisiaci interpreti: Sima Magušinová