AMC Trio Plus, 2019

AMC Trio - Plus

Známy pojem slovenského jazzu je po štyroch rokoch späť s novým albumom. Nahrávka s názvom AMC Trio Plus odzrkadľuje prirodzený vývoj tria, posúvajúceho svoj typický rukopis k ešte vyšším métam. Hoci sa zdá, že v tomto smere sa už nič nové vymyslieť nedá, Prešovčania dokazujú, že invencie majú stále dosť. A zďaleka nejde len o pridanie spevu či účasť nových hostí.

Predstavovať AMC Trio je, minimálne v prípade jazzových znalcov, zbytočné, ale slušnosti treba urobiť zadosť. Základné jadro zostavy už dlhé roky tvoria Peter Adamkovič (klavír), Martin Marinčák (kontrabas) a Stanislav Cvanciger (bicie). K nim sa z času na čas pridajú zahraniční hostia, obsluhujúci rôzne nástroje, najmä gitary. Dosť často sa po ich boku vyskytuje švédsky gitarista Ulf Wakenius, aktuálny album Plus poctili svojou účasťou dvaja špičkoví umelci z USA - Regina Carter (husle) a Eric Marienthal (alt saxofón).

Skromnosťou do výšok

53-ročná huslistka sa objavuje i v klipe k piesni Lapis Refugii, ktorá celkom dobre vystihuje jednu z tvárí tria - nenápadný začiatok, rozbeh, rozvíjanie nosného motívu, improvizácia a záver. Takýto recept fanúšikom chutí už dlhé roky, funguje a niet mu čo vytknúť. Obzvlášť ak majú muzikanti poruke dostatok melódií, námetov na rozvíjanie a bohatú fantáziu, čo muzikanti potvrdzujú hlavne v improvizovaných častiach nahrávky.

V spomínanej tretej skladbe albumu Regina Carter efektívne stupňuje napätie disonantne znejúcimi ťahmi, výrazným prvkom je aj tajomná atmosféra, nie nepodobná tej, ktorá vládne v staršej tutovke Waiting for a Wolf. Formácia sa však nedrží len jednej šablóny a postupy obmieňa. Príkladom je Autumn Desires, tiež nahraná s Reginou, no vyznievajúca úplne inak.

 
Ďalšími znateľnými elementmi sú nenápadnosť a skromnosť. V tejto kapele nie je miesto pre exhibicionizmus, všetci hráči pracujú pre kolektív. Zrejme preto sú skladby aj napriek bohatej členitosti veľmi kompaktné, súdržné, výrazovo silné a pútavé. Poslucháča vedia vtiahnuť do deja len s pomocou hudby a melódií, no tentokrát prevažne inštrumentálnu nahrávku dopĺňajú aj dva spievané kusy.

Because of Your Sad Eyes je počuť notoricky známy hlas Petra Lipu, v záverečnej Take me to the Sky sa zase objavuje Lina Mayer, ktorej spolupráca s jazzovou kapelou môže mnohých prekvapiť, keďže je známa najmä ako popová speváčka s viacerými úspešnými rádiovými hitmi. Obaja interpreti servírujú svoju vlastnú kombináciu popu, soulu a jazzu, sú veľmi presvedčiví a pocitovo zaangažovaní. Skladba s Linou Mayer o čosi energickejšia a menej zadumaná, takže si na svoje prídu i milovníci rýchlych, no stále melodických behov po klaviatúre.


Viacero tvárí jazzu

Návykovo melodická, iskrivá, svieža a invenčná hra Petra Adamkoviča je logicky hnacím motorom zoskupenia, kde všetky ostatné nástroje plnia najmä rytmickú funkciu. Cvanciger má čuch na nepravidelné, arytmicky krkolomné výpady, výborná je však aj jeho práca vo výškach (činely sú fakt odzbrojujúce). Marinčák vyludzuje zemité hĺbky ukážkovým prstokladom, v ktorom je dosť citu a finesy pre nejednu inštrumentálnu lahôdku. Vzájomné dopĺňanie prebieha na veľmi kultivovanej úrovni, napokon, o harmóniách kapely sa pochvalne vyjadril i krstný otec platne Randy Brecker. To všetko dopĺňa prirodzená hravosť, živelnosť, zmysel pre dynamiku a fakt, že muzikanti berú svoje remeslo s obrovským nadhľadom.

O tom čosi vypovedajú tituly, nahrané s Ericom Marienthalom. Výborne rozohreje Melting Pot, Breaking News pridá niekoľko "akčnejších" scén, no výbuchom kreatívnej zábavy a improvizácie je Last Moment, kde sa to iskrivými momentmi hemží (ten saxofón je nezastaviteľný). A aby toho nebolo málo, chlapci si prichystali prekvapenie v podobe Face the Race, ktorému dominuje rockový riff ďalšieho hosťa Samuela Marinčáka. Jeho zrnitá gitarová práca dodala výsledku grády. Atypický, no vydarený kus, svedčiaci o rôznorodosti tria. Ešte dodajme, že niektoré klávesové party nahral Peter Kočiš a za perkusie je zodpovedný Miroslav Szirmai. Veľa mien, o to väčšie Plus si však kapela na svoje konto pripisuje.


Rok 2019 priniesol na slovenskej jazzovej scéne slušný prírastok kvalitných albumov. Patrí medzi ne i recenzovaná platňa, s ktorou AMC Trio rozvíja svoje tvorivé postupy a experimentuje s rockovými a soulovými vplyvmi. Hudba prešovskej stálice zostáva melodická, podmanivá, bohato členitá a povzbudivá zároveň. Máloktorým jazzovým umelcom sa podarí vydať v ústrety širšiemu publiku a nestratiť pritom svoju tvár. Práve táto otvorenosť môže AMC Triu zabezpečiť status kapely, ktorú budú obľubovať nielen vyhranení jazzmani, ale i rozhľadenejší fanúšikovia popu a rocku.

AMC Trio - Plus
(Hevhetia, 2019)

1. Dream Of A Tramp
2. Melting Pot (feat. Eric Marienthal)
3. Lapis Refugii (feat. Regina Carter)
4. Last Moment (feat. Eric Marienthal)
5. Because Of Your Sad Eyes (spev: Peter Lipa)
6. Face The Race (gitara: Samuel Marinčák)
7. Breaking News (feat. Eric Marienthal)
8. Autumn Desires (feat. Regina Carter)
9. Take Me To The Sky (spev: Lina Mayer)


Autor: Marek Danko
Foto: artwork - Hevhetia

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu