Peter Bič Project - Labyrint

Nový, v poradí už štvrtý album skupiny Peter Bič Project, ktorý sa na trh dostal v októbri, je potvrdením toho, že s novou zostavou a najmä piesňami v rodnom jazyku sa kapela vybrala správnou cestou. Slovenčina priniesla do jej tvorby sviežosť, ktorou dýcha celý nový album Labyrint a snáď nie je príliš trúfalé povedať, že kapela má k slovenským fanúšikom tak blízko ako nikdy predtým.

Svedčí o tom aj obrovský úspech minuloročného singla Nedívaj sa tak, ktorý celú nahrávku predznamenal. Skladba vyšla ešte minulý rok a nadviazala na jediné dve v slovenčine spievané skladby z albumu Dream (2017), Skúšame sa nájsť a Stále ťa mám, z ktorých prvá menovaná sa stala veľkým hitom. Prvý singel nového albumu jej úspech ešte prekonal, keďže videoklip má od leta 2018 viac ako 2,5 milióna prehratí a pieseň sa dlho pohybovala medzi najhranejšími v domácom éteri.


Už len slovenčina

Po úspechu spomínaných skladieb z predošlej nahrávky a pomyselného albumového medziobdobia sa kapela rozhodla na novom albume staviť výhradne na slovenské texty a urobila dobre. Dvorným textárom kapely sa stal Vlado Kraus, ktorý dokonale vystihol atmosféru melódií, ktoré vytvoril zakladateľ a kreatívny mozog kapely Peter Bič. Na niektorých skladbách sa spolu s ním autorsky podieľali aj huslista Fero Jano a speváčka Viktória Vargová, ktorej príchodom sa pred pár rokmi začala písať nová kapitola v živote košickej skupiny. Výsledkom tejto tvorivej spolupráce je séria jedinečných skladieb, z ktorých každá má svoju dušu, atmosféru a vlastný príbeh.

Z deviatich piesní na albume sú v rádiách už štyri single a všetky patria k najhranejším a najžiadanejším. Okrem spomínaného prvého singla už pred vydaním nahrávky zarezonovala skladba Z výšky, ktorá je titulnou piesňou k televíznemu seriálu Som mama, ďalším úspešným singlom je tohtoročný letný hit v štýle reggae Láva a najnovšie znie v rádiách pieseň Čoskoro s trochu bizarne pôsobiacim klipom, ktorý vymyslel Peter Bič a zrealizoval režisér Martin Hudák.


Peter Bič aj ako spevák

Mnohé popové kapely svoje hitové single na albumoch dopĺňajú "vatou", to však nie je prípad skupiny Peter Bič Project a jej novej nahrávky. Viacero piesní, ktoré sme pred vydaním albumu nemohli počuť, totiž v dobrom zmysle slova berie dych a prinášajú niečo, čo by ste od košickej kapely nečakali. Novinka totiž ukazuje, že mimoriadne silnou stránkou kapely, ktorej začiatky sú spojené skôr s pokusmi o svetovo znejúci tanečný pop, sú poetické a melancholické skladby. V rádiách ich síce počuť nebudete, no pri viacnásobnom počúvaní albumu sa spoľahlivo dostanú hlboko pod kožu a poslucháča už nepustia.

Do tejto kategórie patria intímny duet Stoj a titulná pieseň Labyrint, obe so silnými textami o živote, hľadaní, láske a sklamaní. Veľkú mieru autentickosti im dodáva aj fakt, že ich spolu s Viktóriou odspieval samotný Peter Bič. Ich spoločné skladby, ktorých je na albume viacero, v sebe majú nenapodobiteľné čaro, niečo, čo doteraz v tejto kapele chýbalo. Ide z nich podobná sila, ako napríklad z duetu Shallow naspievaného dvojicou Lady Gaga a Bradley Cooper k filmu Zrodila sa hviezda.


Tichá pieseň pre Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú

V podobnom duchu je ladená aj pieseň So mnou sa hráš, ktorá je intímnou spoveďou a odhalením duše zmietanej zložitosťou vzťahov, rozchodov a stretávaní. Mráz po chrbte behá pri záverečnej skladbe Tichá pieseň, ktorá je venovaná pamiatke zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Nemusíte sa však obávať, že by sa celý album niesol v podobnom duchu. Pomalších skladieb je síce viac ako na predchádzajúcich nahrávkach, no v dramaturgii albumu sa umne striedajú s pohodovými, chytľavými a hravými piesňami. Okrem spomenutých singlov medzi ne patrí aj veselá skladba Šťastie s dávkou nadhľadu v texte. 

Zvukovo je album, ktorý na obale zdobí fotografia Dominiky Kentošovej, postavený na poctivej inštrumentálnej hudbe a prevažne akustických nástrojoch. Na svoje si samozrejme prídu fanúšikovia Bičovho gitarového majstrovstva, ktorému konkurujú výborné husľové vyhrávky Fera Jana. K tomu presná rytmika, basa a nápadité klávesy tvoria vyvážený hudobný celok. Zaujímavosťou je, že v skladbe Čoskoro nahrala sólo na trúbke speváčka Viki, ktorá sa podujala naučiť sa ovládať tento pomerne ťažký nástroj (viac sa dozviete v rozhovore, ktorý vám prinesieme čoskoro).


V novej zostave sa predstavia aj na turné

Oproti predchádzajúcemu albumu má skupina viacero nových členov. Sú nimi Tina Timková (basgitara), Edo Kiss (bicie) a Rasťo Bóroš (klávesy), ktorí vystriedali Vlada Čekana, Jožka Zimu a Zoliho Tótha. Nahrávka bola realizovaná tradične v košickom štúdiu Klakson pod taktovkou Romana Šoltýsa. Hosťami albumu sú skvelí dychári Pavol Jeňo (trúbka) a Mário "Gapa" Garbera (saxofón) v skladbe Láva.

Štýlovo tentoraz kapela neponúka žiadne vyslovene tanečné skladby, na ktoré bolo ich publikum pri predošlých albumoch zvyknuté. Napriek tomu ide pravdepodobne o najlepší a rozhodne najvyzretejší album skupiny, na ktorom nájdete radosť aj smútok, nadhľad i vážnejšie texty, humor aj melanchóliu.

Na záver dobrá správa pre skalných fanúšikov: Na jar 2020 chystá kapela Peter Bič Project aj samostatné turné po viacerých slovenských mestách, na ktorom album predstaví naživo.


Peter Bič Project - Labyrint
(2019, Universal Music)

1. Čoskoro
2. Láva
3. So mnou sa hráš
4. Nedívaj sa tak
5. Stoj
6. Šťastie
7. Labyrint
8. Z výšky
9. Tichá pieseň

Vypočujte si celý album na Deezeri:Autor: Laco Ontko
Foto: Jano Štovka

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu