Dennyiah - Human Aspect

Veľkú pozornosť si získali už svojím prvým singlom Kingdom, ktorý vyšiel v januári. Tvorba košického dua Dennyiah lavíruje medzi masám prístupnejšou polohou na štýl Adele a krehkou intimitou pripomínajúcou napríklad Florence and the Machine. A pritom sú stále autentickí. Jeden zo slovenských objavov roka na debutovom albume Human Aspect prináša kvalitný pop, o aký snáď nikdy neprestane byť núdza.

Nedá sa poprieť, že Dennyiah majú veľký potenciál. Singel Kingdom ich poľahky dostal do rotácií komerčných rádií, čo im vynieslo značnú pozornosť, pričom z počutia by len málokto odhadol, že ide o slovenskú kapelu. Zásadný podiel na tom nesie speváčka Denisa "Denny" Gajarská s dokonalou angličtinou. Svojím chrapľavým hlasom dodáva skladbám atmosféru a emócie, ktoré si dokážu získať poslucháčovu pozornosť a dôveru. 

Album Human Aspect tvoria príbehy vyskladané do desiatich skladieb v 40 minútach. Majú v sebe príťažlivý popový náboj, ktorému nechýba sviežosť a ľahkosť, pričom zámerom kapely bolo, podľa ich vlastných slov, "zachytiť prirodzenosť človeka, ale aj celej spoločnosti". To je v dnešnej turbulentnej dobe celkom široko definovaná umelecká ambícia, najmä ak ide o dvojicu mladých hudobníkov, ktorí majú v živote ešte tak veľa pred sebou. Rozhodne sa im však podarilo na domácu hudobnú scénu priniesť nový vietor a ďaleko prekonať očakávania, ktoré sú bežne spojené s debutovou nahrávkou v podstate neznámej kapely.


Nováčikovia v najlepších rukách

Kapelu okrem speváčky Denny tvorí gitarista Ľuboš Šoltés, pričom obaja sú zároveň autormi pesničiek. Na ich Youtube kanáli sú dostupné viaceré komornejšie akustické vystúpenia, kde ich hranie pôsobí ako intímny dialóg založený na vzájomnom rešpekte a vášni k hudbe samotnej. A je ich pritom radosť pozorovať. Na album si však prizvali viacero hudobných hostí, ktorí sa výrazne podpísali pod finálnu podobu nahrávky aj vďaka nim znie Human Aspect bez preháňania svetovo. Debut košickej kapely vznikal totiž v rukách profesionálov zvučných mien. 

O mix albumu sa postaral Nic Hard, ktorému spolupráca na albume Culcha Vulcha amerického jazzového zoskupenia Snarky Puppy priniesla cenu Grammy. Bicie zase nahral Keith Carlock, ktorý spolupracoval so Stingom či Johnom Mayerom, a basgitaru nahral okrem Vladimíra Micenka aj Kevin Scott. Ten má na konte spoluprácu so speváčkou Fergie. 

Finálny mastering nahrávky má zase na svedomí Dave McNair, ktorý spolupracoval aj s Davidom Bowiem, Bruceom Springsteenom či Beckom. Skromne pritom vraví, že hlavnými ingredienciami pre dobre znejúci album sú pesničky, hudobníci, produkcia, človek, ktorý album mixuje, nahrávací inžinier a až naposledy mastering. Debut Dennyiah teda stojí na silných pilieroch, ktoré sa postarali o to, aby mal poslucháč z albumu dobrý pocit už na prvé počutie a rozhodne ide o hudobný počin s výnimočným výskytom na domácej scéne. 


Popový splín

Human Aspect je plný autentických piesní, ktorých hlavnou zložkou je hlas speváčky v sprievode akustickej gitary. Čo sa týka hitových ambícií, nahrávka má dobre premyslené radenie piesní v silnej prvej polovici, kde dominujú rytmickejšie kusy ako S.A.D., Running či Teddy, pričom jednotlivé skladby sú prepojené splínom. Ten je charakteristický pre celý album. Hoci nahrávka pôsobí veľmi vyrovnane, bez slabých článkov, predsa má výnimočné miesto jedna z pomalších piesní Sailor. Denny v nej ukazuje rozsah svojho hlasu a tiež jeho hypnotickú silu. Toto je kus, ktorý túžite počuť naživo.

Prvých šesť skladieb na albume si udržuje konzistentnú pozornosť a keď už príde moment, že by sa poslucháč mohol začať trocha nudiť, objaví sa skladba s okázalejšími aranžmánmi Lohan, kde základnú zostavu dopĺňajú drsné husle poľského fenoménu Adama Baldycha. V Recall sa zase dostávajú k slovu minimalistické bicie a záver patrí jemnej klavírnej Let Me Go

Album Human Aspect je prekvapivo vyzretým debutom, ktorý prináša krásny pop. Čistý, jednoduchý a príťažlivý, no bez zápachu prvoplánovej snahy zapáčiť sa. Debut Dennyiah je ukážkou vytrvalej a cieľavedomej práce kapely. V piesňach je cítiť emócie a ľahkosť, akú možno dosiahnuť len vtedy, ak sú tvorené srdcom. Košatejšie aranžmány dávajú skladbám potenciál zaujať aj v rozhlasovom éteri, hoci koncertne dvojici pristane aj komorný prejav. Pred kapelou Dennyiah teraz - a špeciálne v tejto dobe - napriek podarenej debutovej nahrávke stojí dlhá a neľahká cesta získavania si poslucháčov. Už len samotný fakt, že na albume sú piesne iba v angličtine, im dáva na domácom trhu istú nevýhodu. Ich potenciál však siaha za hranice. Zostáva len dúfať, že si ho v tejto, pre hudobný export nie ideálnej dobe, niekto všimne.


Dennyiah - Human Aspect
(2020)

1. S.A.D.
2. Kingdom
3. Running
4. Teddy
5. Sailor
6. Humble Man
7. Carry My Soul
8. Lohan
9. Recall
10. Let Me Go

Vypočujte si celý album na Deezeri

Autorka: Martina Slivková
Foto: artwork

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu