Tomáš Klus si opäť získal Bratislavu, svedčí mu to aj so symfonikmi

Tomáš Klus sa po takmer ôsmich mesiacoch vrátil do Bratislavy. Kým 7. apríla si v Hant aréne vystačil s Cílovou skupinou a piesňami z albumu Spolu, v prvú adventnú nedeľu sa predstavil aj s Janáčkovou filharmóniou Ostrava pod dirigentskou taktovkou Jana Kučeru.

Klusymfonie je názov nového projektu tohto známeho a na Slovensku veľmi populárneho českého speváka a skladateľa. Rovnomenný album ponúka osemnásť piesní z jeho repertoáru, ktoré do symfonickej podoby prearanžoval člen jeho sprievodnej kapely Cílová skupina, skladateľ a basgitarista Jan Lstibůrek. Nahrávka vyšla na CD aj digitálne 1. novembra, teda presne mesiac pred bratislavským koncertom, ktorý je zároveň jedinou slovenskou zastávkou turné Klusymfonie.

"Chcel by som sa veľmi poďakovať Janáčkovej filharmónii Ostrava za odvahu spolupracovať s niekým, kto nepozná noty, zrkadlovo píše husľový kľúč a jeho piesne obsahujú maximálne tri a pol akordu," priznal úprimne Tomáš Klus. Dve hodiny trvajúci hudobný večer v aréne Národného tenisového centra následne odštartoval skladbou Markétce z albumu Hlavní uzávěr splínu (2009), ktorú uviedol slovami: "Je to zvláštne, že v človeku tú najväčšiu chuť po živote samotnom prebudí až nejaká tragická životná udalosť. Či už je v nej sám alebo sa ocitá v jej tesnej blízkosti. Pre mňa je táto pieseň takým odkazom pre moju sestru. Jej smrť bola pre mňa takým prvým impulzom k tomu, aby som sa vydal hľadať bájny Novalisov Modrý kvet."

Hneď na úvod tak naznačil, že tento večer bude aj jeho osobnom príbehu a silných emóciách. Nasledovala pieseň Vločka z platne Proměnamě (2014), treťou bola Trigorinz albumu Racek (2011) a štvrtou Tichá voda z minuloročnej platne Spolu (2018). Ďalej zazneli aj piesne Noe, Poprvé, Navěky, Podivín, JdeVoZem, Procit, Zmrzlým, Mořeplavci, Anat, TamařeNapojen, Tuponi, Přeju Ti a Jsem. Setlist hlavnej časti koncertu bol teda presnou kópiou poradia skladieb na CD.

Tomáš Klus, Klusymfonie v Bratislave, 1.12.2019

Cílová skupina netradične v smokingu s motýlikmi
      
Zaplnené hľadisko, v ktorom jednoznačne prevládali slečny a dámy, reagovalo už od prvej skladby. Diváci a diváčky tlieskali, spievali či svietili mobilmi pri skladbe Napojen. Decentný ráz večera prezentovala nielen filharmónia, ale aj celá Cílová skupina, gitarista Jiří Kučerovský, bubeník Petr Škoda a Jan Lstibůrek. Chlapci odetí do smokingov s motýlikom a lakovkami ponúkli nie každodenný pohľad na ich symfonický imidž, v ktorom ich fanúšikovia doteraz nepoznali. Špeciálne Tomáš Klus, ktorý inak vystupuje na koncertoch zásadne bosý. Ani teraz však nevydržal obutý do konca koncertu, topánky aj ponožky išli dole ešte pred prídavkom.

Napriek tomu si neodpustil svoj výlet zo scény, keď po skladbe Podivín zoskočil medzi divákov, kde si na chvíľu zaimprovizoval s vymysleným textom. Viaceré fanúšičky využili túto mimoriadnu príležitosť na úlovok v podobe selfie s interpretom. Po záverečnej piesni Jsem nadelili diváci Tomášovi mohutné standing ovation a vyslúžili si prídavok. Tým boli skladby Koudelce (Mantra) a Nina, pričom po každej z nich nasledovali rovnako nadšené ovácie.

Tomáš Klus a Cílová skupina, Klusymfonie, 2019Tomáš Klus a Cílová skupina

V deň koncertu predstavil aj nový duet s manželkou

Album a program turné Klusymfonie nie je postavený na najväčších hitoch, čo spevák po koncerte okomentoval nasledovne: "Výber piesní asi nie je úplne atraktívny pre poslucháča, ktorý nepozná bližšie moju tvorbu. Povedal som si, že nechcem do tohto projektu zaradiť najznámejšie piesne. Naopak, vyberal som skladby, ktoré sú nositeľmi nejakých tém. Zároveň sú zastúpené všetky moje albumy, takže je tam napríklad Zmrzlým alebo Anat."
 
S nápadom na tento projekt prišli práve zástupcovia Janáčkovej filharmónie. "Tie aranže sú krásne, ale zložité. Ja som sa najprv zdráhal, hovoril som si, čo ja, veď ja mám pesničky o troch akordoch, oni sa budú smiať. Ale keď Honza Lstibůrek povedal, že k tomu urobí aranže, tak som si povedal, že to je tá pravá výzva, tú chcem prijať," doplnil spevák. K trojnásobnému standing ovation dodal: "Mne sa pritom vždy scvrkne dušička, chcel by som, aby to pocítil každý, kto si to zaslúži. A tu je tých ľudí veľa," dodal.
      
Práve počas svojho pobytu v Bratislave zverejnil Tomáš Klus aj nový singel a videoklip My. Ide o pieseň, ktorú nahral s manželkou Tamarou. "Myslím, že vyšiel v pravý čas. Začínajú sviatky, sú to aj sviatky lásky aj odpúšťania a presne toho sa týka aj táto pieseň. Potrebujeme odpúšťať sebe aj druhým," uviedol pre TASR. Na Facebooku sa o piesni a videoklipe rozpísal viac. "Túto pieseň sme napísali sediac oproti sebe pri našom rodinnom stole. Dívali sme sa do očí jeden druhému a skladali slovo za slovom od jedného srdca k srdcu toho druhého."


Text: TASR + Andrea Čurná/TS (Hudba.sk edit)
Foto: TRIO Production, Karol Jagoš

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu