Pre priaznivcov skupiny Lucie bola prvá júnová sobota nielen vydareným slnečným dňom ale aj malým sviatkom. Na tento deň si hudobná stálica naplánovala svoj jediný verejný koncert v roku 2017 na území bývalej federácie.

Za miesto svojho vystúpenia si vybrala Trnavu a jej nový futbalový stánok City Arena (Štadión Antona Malatinského), na ktorý môžu byť obyvatelia mesta právom hrdí. Že to bol naozaj dobrý výber miesta, môžu potvrdiť všetci, ktorí sa vystúpenia skupiny v ten horúci sobotný večer zúčastnili.

Nielen miestna udalosť

Trnavský koncert skupiny Lucie nemal byť, a ani nebol len lokálnou udalosťou, čomu zodpovedala aj informačná kampaň v médiách prebiehajúca už niekoľko mesiacov pred termínom jeho konania. Koncerty legendárnej štvorice sú celkom vzácnosťou, preto organizátori lákali fanúšikov z celého Slovenska. Aj samotná skupina sa vyjadrila, že do Trnavy neprichádza na žiadny "okresný prebor", ale "s plnou výbavou", aby zavŕšila oslavy 30 rokov pôsobenia na scéne. V rámci minuloročnej narodeninovej koncertnej šnúry vystupovala kapela na štadiónoch v Česku, u nás malo turné jedinú zastávku v Bratislave, kde však Incheba pri veľkom záujme fanúšikov ani zďaleka nebola postačujúca.

Z hlavného mesta sa preto aj tentokrát okrem Trnavy a okolia očakával najväčší príval fanúšikov. Dokonca bol vypravený osobitný vlak i špeciálne autobusové spoje. Nový trnavský štadión zažil v tomto smere veľkú skúšku, keďže prvý raz od svojho otvorenia po rekonštrukcii v auguste 2015 zažil hudobné podujatie takéhoto rozsahu. A vôbec prvýkrát bol divákom umožnený vstup na futbalovú plochu, čo je štandard pri open-air koncertoch konajúcich sa v priestoroch futbalových arén. V súčasnosti najmodernejší futbalový štadión na Slovensku tento test zvládol so cťou.

Lucie v City Arene, Trnava, 3.6.2017 Zdroj: City Arena

Slovenský predskokan z Prahy

V úlohe predskokana sa predstavil slovenský spevák Peter Aristone so svojím bandom. Hoci začiatok jeho koncertu bol avizovaný na ôsmu hodinu, odštartoal netradične už asi o štvrťhodinu skôr. V tom čase ešte nebola zaplnená ani polovica kapacity štadióna a aj mnohí z prítomných využili čas na občerstvenie pri stánkoch po horúcom dni. Sympatický spevák žijúci v Prahe aj napriek tomu išiel na plný výkon a bolo zrejmé, že ho pozvanie od podľa jeho slov "najlepšej českej kapely" teší a patrične túto príležitosť využije.

Jeho meno i tvorba sú paradoxne známejšie v zahraničí ako doma. Na svojom prvom albume spolupracoval aj s bývalou speváčkou Spice Girls Mel C, gitaristom skupiny Manic Street Preachers Jamesom Deanom Bradfieldom a jeho skladba Gold bola rotovaná na americkej hudobnej stanici MTV. Na Slovensku síce koncertuje zriedkavo, ale domácemu publiku zase nie je úplne neznámy, keďže vystupoval aj ako predskokan skupín Desmod, Kollerband, či Team počas ich šnúr. Asi 30-minútové vystúpenie tvorila desiatka príjemných pop rockových skladieb s prvkami folku, vrátane už zavedených songov GoldSunlight, i noviniek z EP Happiest Accidents. Škoda, že tvorba tohto talentovaného speváka a skladateľa neznie aj v našich rádiách častejšie.

Lucie a ich koncertné Best of

Takmer na minútu presne podľa avizovaného začiatku vystúpenia hlavnej hviezdy večera sa v reproduktoroch ozvalo intro a počas neho sa na troch veľkoplošných obrazovkách premietali zdanlivo chaoticky zoradené čísla a dátumy, ktoré naznačovali dôležité míľniky spojené s tridsaťročnou históriou skupiny Lucie. Už to naznačilo, že koncert bude dramaturgicky vystavaný rovnako ako ten minuloročný v Inchebe. A napokon to potvrdil aj samotný setlist, ktorý nepriniesol žiadne prekvapenia. Dnes už síce vieme, že na jar 2018 skupina plánuje po 16 rokoch vydať nový radový album s názvom EvoLucie, v Trnave však nezaznela žiadna novinka. Divákom to ale vôbec neprekážalo, keďže dostali presne to, čo očakávali - najväčšie hity Lucie, ktoré im umožnili zaspomínať si na svoje mladé roky.  

Vystúpenie začalo v pokojnejšom duchu len v sprievode akustickej gitary skladbou Rouháš se bohům. Štvorica hudobníkov sa najskôr postavila na javisku vedľa seba, no už po niekoľkých tónoch zaujal každý z nich svoje miesto na pódiu. V priebehu večera spolu zaznelo 21 23 známych skladieb, pričom viac ako polovičný podiel na setliste mali hity z prvých troch radových albumov - Lucie (1990), In The Sky (1991) a Černý kočky mokrý žáby (1994). Pieseň L'aura skupina venovala nedávno tragicky zosnulému spevákovi Chrisovi Cornellovi, lebo ako povedal David Koller, "měli jsme ho rádi". Nechýbal ani song Zkamenělý dítě, s obsahom ktorého sa P.B.CH. doteraz nestotožnil, alebo "taková pubertální věc" Dal bych ti co chceš.


Viac rockové aranžmány

Koncertné verzie zneli, určite nielen na moju radosť, pomerne tvrdo a poznateľne drsnejšie so silnou rytmickou linkou. Nečudo, keď okrem speváka a bubeníka Davida Kollera na druhej bicej súprave s vysokým nasadením hral jeho syn Adam Koller a slušnú výpomoc počas celého večera poskytovala aj talentovaná Lenka Dundrová, ktorá okrem hry na perkusiách zaskočila aj za Kollera staršieho na jeho bicích. Skupina ako celok šľapala ako hodinky, zdalo sa mi, že basák P.B.CH. bol uvoľnenejší ako ho poznáme - usmieval sa, robil grimasy a gestami komunikoval s divákmi.

Naopak, gitarista Robert Kodym sa vo svojom typickom pirátskom klobúku zdal statickejší ako inokedy a opúšťal svoje miesto za mikrofónom zriedkavejšie. Jeho chrapľavý spev, známy aj z piesne Panic, však ani tentoraz nesklamal. So spevom ako vokalistka pomáhala Lenka Dusilová, len škoda, že bola počas celého koncertu iba v úzadí - dokonca ani počas hitu Sen, ktorý si bez jej hlasu nevieme predstaviť, zostala doslova neviditeľná v dyme v rohu pódia. V každom prípade jej vokál bol ako zvyčajne krásny a počuť ho bolo dobre. Drsné hardrockové a punkové grify pomáhalo zjemňovať sláčikové "kvarteto snov", ako ho nazval David Koller, asi aj kvôli pôvabu dotyčných hudobníčok.


Páni z Lucie sa slušne rockovo vybúrili aj v skladbách Krev a r'n'r, Utíkej alebo Lovec, střelec, doktor & vědec. Skupina, a osobitne jej líder David Koller, sú známi svojimi jasnými spoločenskými postojmi. Prejavili ich však veľmi nenásilne, s iróniou im vlastnou, keď sa počas jednej z najobľúbenejších skladieb Šrouby do hlavy na plátne premietali zábery Pražského hradu alebo keď sa počas songu Šťastnej chlap objavovali zábery zo spartakiády zo Strahova. Pieseň Oheň ("Už se nechcem nikdy vracet...") bola zase sprevádzaná fotografiami nedávnych i súčasných predstaviteľov moci.

Škoda, že v setliste chýbali skladby ako Pohyby Slunečnice alebo Srdce. Je to však pochopiteľné, skupina má na konte také množstvo hitov, že nemožno zahrať úplne všetky a ulahodiť každému. Nemohli však chýbať také "pecky" ako Amerika, Chci zas v tobě spát, a samozrejme, štandardne v prídavkovej časti, Černí andělé a kontroverzný Medvídek s outrom v podobe slovenskej hymny zahratej na Kodymovej gitare (video na konci článku).


Organizácia porovnateľná so zahraničnými koncertmi

Koncert sa skončil, kapela i vyše 12-tisíc fanúšikov vyzeralo nadmieru spokojných. A tu je možno na mieste vyjadriť sa k organizácii podujatia. Myslím, že doposiaľ najväčší koncert v City Arene dopadol na výbornú. Výborný zvuk, žiadne tlačenice pri vstupoch a výstupoch, slušné správanie strážnej služby, rýchla obsluha v stánkoch, čistota, organizácia dopravy v okolí štadióna pod gesciou štátnej polície, jednoducho, žiadny chaos. V predchádzajúcich týždňoch som okrem iných navštívil koncerty skupín Rammstein v pražskej Eden Aréne alebo Kiss vo viedenskej Stadthalle a oba možno kvalitatívne porovnať po organizačnej stránke s Trnavou, čo sa nedá vôbec povedať o nedávnom koncerte Depeche Mode na zastaranom bratislavskom štadióne Pasienky.

Napriek chvále však treba spomenúť aj jedno organizačné faux pas, ktoré sa dotklo niekoľkých stoviek návštevníkov. Až po dostavbe pódia, umiestneného netradične na šírku plochy, si totiž usporiadatelia uvedomili, že z jednej zo vzdialenejších tribún, na ktoré sa predávali vstupenky, by diváci koncert poriadne nevideli ani nepočuli. Tribúnu preto uzavreli a časť fanúšikov sa musela namiesto miest, uvedených na vstupenkách, presunúť do inej časti štadióna, čo im na dobrej nálade určite nepridalo.

Samotné vyše dvojhodinové vystúpenie skupiny Lucie potvrdilo jej výsostné postavenie na česko-slovenskej hudobnej scéne aj po troch dekádach jej (hoci prerušovanej) existencie. Bolo príjemné zaspomínať si na jej najväčšie hity a zistiť, že "kluci" to stále vedia, a ich koncerty nestrácajú na príťažlivosti. Členovia Lucie sú si však vedomí toho, že pokiaľ sa nechcú stať "revivalom samých seba" (povedané ich slovami), musia prísť s novou produkciou. Termín vydania nového albumu je známy a sólové projekty jednotlivých členov, ktorým sa venovali počas prerušenia činnosti Lucie, sú istým prísľubom, že aj novinky môžu byť zaujímavé. Hoci, podľa Roberta Kodyma, určite nepôjde o spojenie sólových projektov. Nechajme sa prekvapiť a snáď po vydaní albumu prídu opäť na Slovensko v podobne veľkom štýle ako tomu bolo na tomto koncerte.

Setlist koncertu skupiny Lucie v Trnave:
(3. 6. 2017, City Arena) 

1.
Rouháš se bohům
2. Vona říká jó
3. Pohyby 
4. L'aura
5. Až tě potkám
6. Zkamenělý dítě
7. Utíkej
8. Troubit na trumpety by se nám líbilo
9. Lucie
10. Krev a r'n'r
11. Lovec, střelec, doktor & vědec
12. Sen
13. Dal bych ti co chceš
14. Daniela
15. Šťastnej chlap
16. Šrouby do hlavy
17. Dotknu se ohně
18. Oheň
19. Amerika

Prídavky:
20. Chci zas v tobě spát
21. Panic
22. Černí andělé
23. Medvídek


Autor: Ivan Straka
Foto: Monika Kudelová
Video: skfanmusic