Ľahká recesia, vlastná Romanovi Holému (Monkey Business), je prítomná na každom jeho koncerte. Či už v oblečení alebo v hláškach, ktorými priebežne sprevádza večerom. Jeho projekt Sexy Dancers, zoskupenie žánrovo značne rozdielnych mien na čele s Danom Bártom a Darou Rolins, minulý týždeň v Bratislave oslávil 20. výročie.

Koncert v Ateliéri Babylon bol jedinou slovenskou zastávkou krátkej šnúry Sexy Dancers a celý by sa dal zhrnúť do nasledovnej vety: Kto netancoval, ten tam nebol.

Objatie deväťdesiatok

V roku 1998 zafungovali ako totálny zjav. Vtipné, jemne psychedelické klipy, našlapaná rytmika a chytľavý stredoeurópsky funk. O dve desaťročia neskôr sa dnes už etablovaní hudobníci - každý v inom žánri - dali opäť dohromady a vyrazili na spomienkové turné, pričom si to okrem troch českých zastávok namierili aj do Bratislavy. Ako hneď na úvod publiku povedal Dan Bárta: "Viete, dobrá kapela je presne o tom. Vydáš jeden album a si legendou."

Aké pravdivé boli tieto jemne ironické a zveličené slová som zisťoval po každom ďalšom songu. Desaťčlenná partia hudobníkov a spevákov predstavila album, z ktorého nejako podvedome poznáte takmer každú jednu vec. Či už to bola začiatočná titulná skladba Butcher's On The Road, evergreeny ako Slim Jim a Some People či Crazysuperdiskofag a Foot In Another Land.

Sexy Dancers v Bratislave, 28.11.2018 Zdroj: Martina Mlčúchová

Babylon hovoril na chvíľu jedným jazykom

A bol to jazyk totálneho odviazania sa a príjemného, no nie zbytočne melancholického sentimentu. Osobne som videl Dana Bártu naživo minimálne desaťkrát, ale nikdy som ho nezažil takto sa baviť a vyslovene si to užívať. Zo svojej pomerne častej komornej polohy si na chvíľku obliekol starú kožu a sedela mu perfektne. Správal sa hravo, bavil publikum aj seba, k tomu bezchybne spieval a po celý čas tancoval a zapĺňal pódium. Skrátka pán spevák v životnej forme. Interpretačné kvality, ktoré vybrúsil za posledné dve desaťročia, naplno ukázal v jedinom nealbumovom songu večera - v prerábke Man In The Mirror od Michaela Jacksona.

Keďže však spievajúci interpreti boli dvaja, nedalo sa vyhnúť porovnaniu. Dara Rolins v projekte Sexy Dancers nikdy nebola líderkou a je to tak dobre. Svedčí jej úloha vokalistky, predsa len sa na rozdiel od Bártu hudobne za posledných 20 rokov skôr zasekla než rozvíjala. Na koncerte si išla štandard, kde nebola nútená dosahovať ornamentálne tónové výšky, ale znelo to fajn a patrilo to tam.

Dokonca som mal chvíľu pocit, že je akoby zaskočená z tejto svojej role a pocitu z iného publika, než akému spieva bežne. S Bártom sa však skvele dopĺňali a dobrú energiu kapely navyše ešte medzi niekoľkými pesničkami utužil Roman Holý úsmevnými príhodami. Napríklad o tom, ako hľadal zvuky pre Crazysuperdiskofag.

Sexy Dancers v Bratislave, 28.11.2018 Zdroj: Martina MlčúchováDan Bárta a Dara Rolins, Sexy Dancers v Ateliéri Babylon - viac fotografií

Uvidíme ich ešte?

20 rokov spolu nevystupovali a aj spomienkové turné malo len štyri zastávky. Je to pochopiteľné, keďže ide o značne vyťažených umelcov s množstvom vlastných a iných bočných projektov. Možno aj myšlienka na to, že ich vidím prvý a poslednýkrát vo mne umocňovala pocit unikátnosti. Odhliadnuc od toho a faktu, že jednotlivé pesničky sú skutočne hudobnou kvalitou, tak najkrajšou vecou bol skvelý pocit radosti z "tu a teraz", ktorý sa niesol večerom.

Tá povestná pódiová chémia totiž naozaj bola prítomná a presakovala až na posledného diváka v hľadisku. Ak sa v budúcnosti ešte niečo podobné zorganizuje, neváhajte a choďte tam. Sexy Dancers sú kapelou, ktorá si vystačí s jedným albumom bez toho, aby vás to omrzelo.



Autor: Michal Húska
Foto: Martina Mlčúchová