Približne tritisíc návštevníkov prišlo v sobotu 5. mája - v deň plánovanej svadby Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej - do Gregoroviec, aby obom rodinám ukázali, že v tom nie sú sami. Vyjadrenie ľudskej spolupatričnosti bolo hnacím motorom aj pre organizátorov, ktorí pripravili na miestnom futbalovom ihrisku doposiaľ najväčší spomienkový koncert.

Na príprave podujatia, ktoré sa uskutočnilo so súhlasom rodín oboch zavraždených, spojili svoje sily festival Pohoda, novovzniknutý prešovský klub Stromoradie, iniciatíva Za slušné Slovensko Prešov a obec Gregorovce. Súčasťou koncertu bolo pätnásť účinkujúcich, ktorí vystúpili bez nároku na honorár a spoločne s publikom vytvorili nezabudnuteľnú atmosféru.

Ešte predtým však spomienkový deň v Gregorovciach otvorila zádušná omša v miestnom kostole Narodenia Panny Márie, kde bol mimoriadne silným momentom už samotný kontrast medzi svadobnou výzdobou a smútiacimi hosťami. Boli medzi nimi príbuzní zavraždených, miestni občania aj ľudia z celého Slovenska, ktorí pricestovali na koncert. Na úvod svätej omše zahral niekoľko skladieb Jozef Lupták, zakladateľ a umelecký riaditeľ festivalu Konvergencie. Ďalším hudobným prvkom obradu bol spevácky súbor Gregos z Gregoroviec. Zbor odspieval pieseň Baránok od Simy Martausovej, ktorá neskôr odznela aj na ihrisku.

"Dnešný deň som si predstavoval inak, ako sa to vyvinulo. Teraz sme už mohli sedieť v sále po svadobnom obrade," povedal pre TASR otec Jána Kuciaka Jozef. Rodičia zavraždenej dvojice prišli aj na koncert, kde sa rozprávali s účastníkmi podujatia. "Nedá sa opísať, aké pocity prežívame. Každú chvíľu pozerám na hodinky, čo by bolo akurát teraz, keby bola svadba. Veľmi ťažko to prežívame. Ale som rada, že všetci tí, ktorí si dnes prišli uctiť ich pamiatku, sú pri nás a podporujú nás. Ďakujem im, lebo je aj veľa zlých ľudí," vyjadrila sa matka Martiny Kušnírovej Zlatica.

Koncert pre Martinu a Jána, 5.5.2018, Gregorovce Zdroj: TASR - Milan Kapusta

Samotný program koncertu na ihrisku začal krátko po 16:00 príhovorom moderátora Jána Sklenára, ktorý vyjadril myšlienku: "Obetovali ste to najcennejšie, aby sme si my uvedomili, že sme v prvom rade občania, ktorí nesmú byť nečinní." Umelci, ktorí prišli vzdať hold obetiam zločinu, si vybrali svadobné piesne, clivé melódie, ale zaznela aj rebelská hudba s textami, ktoré poukazovali na neriešené problémy v spoločnosti. Z pódia zaznievali vyjadrenia o spájaní, o tom, že v tento deň sa mali prostredníctvom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej spojiť dve rodiny.

Organizátori podujatia pripravili pre návštevníkov veľmi slušný servis, ktorý aj zahŕňal bezplatnú kyvadlovú dopravu zo železničnej stanice až do obce Gregorovce. K dispozícii bol dostatok stánkov s občerstvením, navigujúci dobrovoľníci, či dokonca bezplatné krémy na opaľovanie. To všetko prispelo k veľmi podobnému pocitu, že je o všetko postarané, na aký sú už zvyknutí návštevníci festivalu Pohoda. K dispozícii bola tiež možnosť poslať pohľadnicu z podujatia, či odniesť si špeciálny odznak. Dobrovoľnou zbierkou mohli návštevníci prispieť na kyvadlovú dopravu ale aj na náklady spojené s produkciou.

Už pri príprave predchádzajúcich spomienkových podujatí organizátori zistili, akú hudbu mali Ján a Martina radi. Bola to najmä klasická hudba, preto tak ako v kostole, tak aj na ihrisku otvoril program violončelista Jozef Lupták, najskôr sólovým vystúpením a neskôr si prizval aj kolegov z telesa Konvergencie Quartet. Obavy, že sa bude podujatie niesť iba v melancholickej atmosfére, následne rozplynula kapela Puding Pani Elvisovej, ktorá bola podľa vlastných slov poctená, že mohla prísť a zahrať skladby, ktoré by sa podľa nej mohli páčiť Jánovi a Martine. Zazneli piesne ako Pod paplón, Sisisisi, či Gramatika.

Koncert pre Martinu a Jána, 5.5.2018, Gregorovce Zdroj: TASR - Milan KapustaPuding Pani Elvisovej v Gregorovciach

Kapela Živé kvety je známa aj vďaka angažovaným protestným skladbám, tie sa však jej členom pre túto príležitosť nezdali vhodné.  Publikum ocenilo najmä zaradenie pozitívnej skladby To, čo nás spája, ktorá vznikla v roku 2016 ako pocta zosnulému novinárovi Jurajovi Kušnierikovi. Slová "To, čo nás spája, je silnejšie a väčšie, ako to, čo nás delí" si získali úprimné ovácie publika, tento odkaz veľmi dobre vystihol aj samotnú atmosféru podujatia. Podporil ju aj veľký nápis "SME S VAMI", ktorý sa vynímal na lúke nad ihriskom a priamo na ňom zaujala socha "Spojili nás", autorov Martina Dzureka a Jána Vajsabela. Výber diel vizuálnych umelcov, ktorí na udalosti z prelomu februára a marca tohto roka reagovali prostredníctvom Reakcie, bol premietaný na veľkoplošnej obrazovke vedľa pódia.  

Po Živých kvetoch pódium prevzal Vec, ktorý sa k súčasnej spoločenskej situácii vyjadruje prostredníctvom svojej tvorby pomerne aktívne. V Gregorovciach nechýbala skladba Krv na rukách, ktorá vznikla práve z podnetu vraždy  Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Raper jej mrazivý text prvýkrát predstavil verejnosti 4. marca na prvom Koncerte pre Jána a Martinu v Bratislave, odvtedy sa ho organizátori snažili pozvať na ďalšie spomienkové koncerty už dvakrát, no kvôli zaneprázdnenosti nemohol. "Teraz som mal voľnú sobotu, tak som rád prišiel. Vedel som, že tu budú moji kamaráti a bude to pekná atmosféra," uviedol. V skladbe Slovák mu práve kamaráti z kapely Puding Pani Elvisovej pomohli suplovať spevácky zbor.

Okrem toho Vec spoločne so Zuzanou Mikulcovou ponúkol skladbu Holubí magnet a speváčka pridala aj zopár vlastných skladieb. Ako organizátorka pochodov Za slušné Slovensko v Rimavskej Sobote vníma spoločenskú situáciu tiež citlivo. "Je pre mňa veľkou cťou vystúpiť, je to pre mňa veľká vec. Aj zapáliť trochu v občanoch pocit, aby sa zaujímali o veci verejné," uviedla Mikulcová, ktorá zároveň priznala, že súčasná situácia ju priviedla nielen k občianskej aktivite, ale možno sa prejaví aj v novej tvorbe.

Koncert pre Martinu a Jána, 5.5.2018, Gregorovce Zdroj: TASR - Milan Kapusta

Žánrovú pestrosť spomienkového koncertu obohatil aj spevák Štefan Štec. Vďaka prvej sérii speváckej šou Zem spieva sa o ňom dozvedela aj širšia verejnosť a poslala ho až do finále. Talentovaný spevák a tanečník presvedčil o svojich kvalitách aj na minuloročnej Pohode, kde si jeho hlas mohli fanúšikovia vychutnať za prvých lúčov pri tradičnom Vítaní slnka. Ako účinkujúci a zároveň moderátor sa predstavil sa na konci marca predstavil na Koncerte pre Jána a Martinu v Košiciach, kde súčasnosti žije. V sobotu vybral pre svoje vystúpenie skladby, ktoré sa zvykli spievať na svadobných obradoch, a nie vždy pritom končili šťastne.

"Piesne, ktoré v minulosti vznikali a ktoré ja hľadám, sa mnohokrát venovali aj takýmto témam. Práve tomu, že bol niekto zavraždený, lebo hovoril pravdu alebo o nešťastnej láske, nešťastí, čo je aj tento prípad. Ľudová hudba reflektovala a skrývala v sebe množstvo podobných tém. Aj v ľudovej tvorbe vieme nájsť niečo, čo vieme aktualizovať na súčasnú dobu," prezradil spevák. V sprievode ľudovej hudby Hornád doprial prítomným skutočne hlboký zážitok, ktorý dokáže ponúknuť len intenzita ľudovej piesne. "Je dôležité stretávať sa a rozprávať sa o tom. Biť sa za spravodlivosť, za pravdu a za hodnoty. Ako sa hovorí, demokraciu človek nenájde len tak, musí si ju vybojovať," dodal po Štefan Štec vystúpení.


Po dvoch hodinách od začiatku koncertu, počas vystúpenia kapely Longital, bolo už ihrisko slušne zaplnené. V podaní bratislavského tria zarezonovala skladba A to je všetko?, ktorá aj podľa samotných členov skupiny najviac vystihuje súčasnú situáciu. Matia Lenická, známa pod pseudonymom B-Complex, ponúkla selekciu vlastných aj prevzatých skladieb a niekoľko prevažne mladých ľudí svojím drum&bassom aj roztancovala. Kapela Chiki Liki Tu-a sa okrem hrania na podujatí pričinila aj na jeho organizovaní. Prešovčania počas vystúpenia zavtipkovali, že sú radi, že ich niektorí aj poznali, keďže pochádzajú len desať kilometrov od Gregoroviec.

Nasledovala kapela Bez ladu a skladu, ktorej líder a zároveň hlavný organizátor podujatia Michal Kaščák počas koncertu povedal: "Môj otec vždy hovoril, že svadba je v živote človeka jeden z najkrajších momentov, pretože sa spoja dve predtým cudzie rodiny do jednej. A to sa bohužiaľ nemohlo stať dnes dvom rodinám, rodine Kušnírovcov a rodine Kuciakovcov, a je hrozné, že im toto umožnené nebolo. Je zároveň ale veľmi dôležité, že ste tu vy, a že táto smutná a hrozná udalosť spojila nás, čo sme tu, ale verím, že aj mnohých ďalších ľudí naprieč celou krajinou."

Svoju podporu obom rodinám vyjadrili svojimi vystúpeniami aj Michael Kocáb a Karpatské Chrbáty, či Para a Sendreiovci. Práve oni patria k najčastejším účastníkom spomienkových koncertov - Kocáb prišiel z Českej republiky už štvrtýkrát. A hoci priznal, že je to časovo náročné, nevedel povedať nie. "Myslím si, že je potrebné prejaviť sústrasť, keď o to niekto stojí a je potrebné urobiť maximum pre to, aby človek dal najavo aj svoj názor, že takéto praktiky, ako je vražda novinára a jeho snúbenice, sú neprijateľné. Je dobre, že sa tomu Slováci takto postavili," povedal spevák, ktorého tvorbu zavraždená dvojica rada počúvala.

Koncert pre Martinu a Jána, 5.5.2018, Gregorovce Zdroj: Martin LaškovskýPara a Sendreiovci v Gregorovciach

Počas vystúpenia speváckeho súboru Gregos z Gregoroviec prišli na pódium aj rodičia obetí. Úprimnými slovami poprosili o to, aby situácia neupadla do zabudnutia a vyjadrili želanie, že vinníci budú spravodlivo potrestaní. Miestny spevácky zbor sa neskôr objavil na pódiu ešte raz. Stalo sa tak počas vystúpenia Simy Martausovej, počas ktorého sa diali najspontánnejšie situácie večera.

Už len samotný počet ľudí na pódiu stojí za zmienku. Sime totiž deň pred vystúpením napísali nezávisle od seba dve fanúšičky, že im "srdce piští" po vystúpení na tomto koncerte, a že či by so sebou vzala. Speváčka súhlasila. Alex a Lucka nemali veľa času nacvičiť si vystúpenie, no zvládli to bez problémov. Pri Siminej poslednej skladbe Baránok, ktorá odznela aj v kostole, prišlo ďalšie prekvapenie. Keďže speváčku veľmi potešilo, že jej skladbu spieval zbor Gregos na omši, neváhala a spoločné číslo si dohodli v šatni tesne pred začiatkom. Všetci dali skladbe ešte väčšiu silu a stala sa akýmsi symbolom spolupatričnosti.


Absolútnym vrcholom podujatia bolo vystúpenie Jany Kirschner. Zostava jej kapely bola úplne iná ako na jarných koncertoch Komorne, niektorí jej členovia pochádzajú z Prešova či Košíc. Rodáčka z Martina, ktorá kariéru odštartovala v Bratislave a v súčasnosti žije v Londýne, preto zavtipkovala, že nie sú až tak mimo. Hoci svojím koncertom stihla podporiť smútiace rodiny až teraz, situáciu už od začiatku sledovala a vnímala na diaľku. "Nedarilo sa mi zúčastniť sa doteraz ničoho, pretože som riešila pracovné a materské povinnosti, a navyše žijem v inej krajine. Nemohla som byť toho súčasťou, ale zároveň som to všetko vnímala. Keď mi Michal zavolal a zhodovali sa všetky termíny, tak som úplne bez váhania povedala, že okamžite prídem," prezradila.

V sobotu ovládla celé ihrisko skladbami ako Máj krásny májSama alebo magickou skladbou Na čiernom koni, v ktorej silnou energiou doslova pobláznila publikum. Na záver pohladila piesňou Pokoj v duši, pri ktorej sa zapojili aj diváci. "Tento festival, ktorého sme dnes boli súčasťou, by sa mal stať tradíciou. Už len ako memento toho, že sloboda nie je samozrejmá. Za slobodu treba naozaj bojovať. Tak ako to v podstate robil Janko," vyjadrila sa po koncerte.


O záverečnú bodku za podujatím sa postaral opäť Jozef Lupták, ktorý program uzavrel so skladbou Johanna Sebastiana Bacha. Mohutný posledný potlesk však nepatril len účinkujúcim a organizátorom, ale najmä Martine a Jánovi, pre ktorých mal byť tento deň krásnou spomienkou do konca života, no namiesto toho sme my spomínali na nich.

Text: Martin Laškovský + TASR
Foto: Milan Kapusta (TASR), Martin Laškovský (Hudba.sk)
Video: Martin Laškovský