Štyri dekády úspešnej sólovej kariéry predstavuje vážny dôvod na oslavu. Nie každý hudobník sa niečím takým môže pochváliť. Slovenský spevák a skladateľ Miro Žbirka svoje hudobné jubileum oslávil v predvečer Mikuláša vo veľkom štýle jediným slovenským koncertom na vypredanom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu za účasti exkluzívnych hostí.

Miro Žbirka už pred rokom na krste svojej najnovšej štúdiovky Double Album, ktorú nahral v legendárnom londýnskom štúdiu Abbey Road, avizoval koncert k 40. výročiu svojho sólového pôsobenia na hudobnej scéne. Jeho začiatok sa viaže k dokončeniu prvého samostatného albumu Doktor sen v roku 1979, ktorý síce nahral s hudobníkmi z jeho vtedajšej materskej skupiny Modus, no už o pár mesiacov neskôr s nimi založil vlastnú skupinu Limit, jednu z najvýznamnejších slovenských kapiel 80. rokov.

Sám spevák si v tejto súvislosti s úsmevom spomína na to, ako v Čechách, kde bol Modus v tom čase už tiež populárny, počúval obavy typu "co budete dělat, Mirku, to budete mít těžký, s tímhle jménem, ale držíme palce...". Že sa tieto obavy nenaplnili, ukázali už čoskoro po vydaní jeho sólového debutu úspechy v podobe prvého slovenského Zlatého slávika, víťazstva v medzinárodnej súťaži v rakúskom Villachu, či zlatej Bratislavskej lýry v roku 1983.

Bratislavskému koncertu Mira Žbirku v rámci série špeciálnych koncertov "40 rokov na scéne" predchádzali dve zahraničné vystúpenia. Najprv 26. októbra rozospieval slovenských a českých fanúšikov žijúcich vo Veľkej Británii v londýnskom klube 229 The Venue, čo bola vlastne generálka pred štadiónovými koncertmi v Prahe (3. decembra) a Bratislave. Kritiky na londýnske i pražské vystúpenie boli viac než priaznivé, médiá ich opisovali v samých superlatívoch, čo u slovenských majiteľov vstupeniek vyvolávalo pozitívne očakávania. Inak, je milou zhodou, že presne v ten istý deň, teda 5. decembra pred siedmimi rokmi práve na bratislavskom "zimáku" Žbirka oslavoval iné nemenej významné jubileum, a to svoju šesťdesiatku, tiež za účasti známych interpretov.

Rok 2019 je pre Mekyho Žbirku rokom úspechov. Začiatkom roka prevzal z rúk slovenského prezidenta štátne vyznamenanie Pribinov kríž 1. triedy, v marci si prevzal českú hudobnú cenu Anděl pre najlepšieho sólového interpreta za Double Album a v októbri dostal k narodeninám naozaj netradičný dar, keď podľa neho pomenovali planétku 1982 UF2 objavenú v roku 1982.

Miro Žbirka - koncert 40 rokov na scéne, 5.12.2019 Zdroj: Martina Mlčúchová

Pôsobivé intro a omladená kapela

Koncert sa začal pomerne nenápadne, keď z reproduktorov začala znieť inštrumentálna zmes Žbirkových piesní v symfonickej úprave. Po chvíli sa k nej pripojili obrázky a videá premietané na impozantnú panoramatickú obrazovku, zozadu lemujúcu pódium v celej jeho šírke. V zrýchľujúcej frekvencii sa na nej striedali zábery z Londýna, Prahy a Bratislavy, na ktorých nechýbal ani hlavný protagonista večera, neskôr pribudli obaly všetkých jeho albumov, aby sa nakoniec po rozsvietení reflektorov na pódiu objavili členovia sprievodnej Žbirkovej skupiny i sám spevák. To už však zneli prvé tóny piesne Možno sa ti zdá z albumu Zlomky poznania (1988), na ktorú bez prerušenia nadviazal mix troch úspešných "slaďákov" z 80. rokov - V slepých uličkách, KatkaPrvá.

"Dobrý večer! Toto je taký trojkoncert. Tento koncept sme začali v Londýne, pokračovali v Prahe a dnes je finále práve tu v Bratislave. Je vám jasné, čo to pre mňa znamená?!," prihovoril sa spevák publiku, pričom posledné slová už zanikli v burácajúcom potlesku, ktorý znovu potvrdil, že domáce publikum Mira Žbirku miluje. Dobre naladený, v elegantnom obleku sa publiku prihováral o čosi menej, ako ho poznáme, hoci prvky suchého anglického humoru ani tentoraz nechýbali. Hlavnú úlohu však mala hudba, ktorej vnímanie dokonale dopĺňala vizuálna zložka, svetlá i skvelý zvuk.

Miro Žbirka's Band, ako svojho času jeho kapelu otituloval autor anglických textov na Double Albume Pete Brown, je fakt dobre zohratá. Pred vyše rokom prešla istým omladením. K dlhoročným a skúseným Žbirkovým hudobným kolegom, ako sú multiinštrumentalista Jan Horáček, ktorý podľa Mekyho slov "vie hrať na všetky nástroje, ktoré sme so sebou priviezli", tentokrát sedel za bicími, a (nielen kvôli klobúku) neprehliadnuteľný gitarista Jan Ponocný, pribudli hráč na klávesy Tomáš Jochmann (v Prahe pôsobiaci uznávaný jazzový klavirista, pochádzajúci z Prešova), basgitarista Kryštof Mašek (najmladší člen v kapele) a ďalší gitarista Aleš Březina alias A. M. Almela

Miro Žbirka - koncert 40 rokov na scéne, 5.12.2019 Zdroj: Martina Mlčúchová

Jadrom boli hity z 80. rokov

Zmapovať štyridsaťročnú kariéru a vybrať hity pre koncertnú oslavu určite nebolo ľahké, veď Miro Žbirka ich má skutočne veľa. Najväčšie zastúpenie v setliste mali obľúbené piesne z obdobia od štartu jeho sólovej kariéry po rok 1988. Nechýbali tak hity ako Dr. Jekyll a Mr. Hyde v prepracovanej reggae polohe, Múr našich lások sprevádzaná zborovým spevom publika, Len s ňou s textom Jozefa Urbana (od predčasnej smrti tohto básnika v apríli uplynulo 20 rokov), rocková vypaľovačka Cesta zakázanou rýchlosťou alebo naopak pokojná Balada o poľných vtákoch s neprekonateľným textom Kamila Peteraja, ktorému Meky do publika adresoval veľké poďakovanie za všetky texty v jeho kariére a s humorom sebe vlastným dodal: "Zatlieskajte mu, prosím, lebo textári si to tak neužijú... Ale zase si tie texty nemusia až tak pamätať."

Určite nielen zástupcov staršej generácie potešila jedna z najstarších Mirových skladieb Zažni (1977), ešte z éry Modusu, ktorá sa však vďaka opatrnosti vtedajších schvaľovacích orgánov nedostala na žiadny album. Honza Horáček ju uviedol slovami: "My z kapely si ju pamätáme z čias, kedy sme chodili do základnej školy a radi sme ju ráno počúvali z rádia." Napriek vekovému rozdielu ju hudobníci zahrali tak, že pri zavretých očiach nebol problém preniesť sa do čias jej vzniku.

Oslava aj s hosťami

40 rokov na hudobnej scéne si s Mekym pripomenuli aj hviezdni hostia. Prvým z nich bola skupina IMT Smile, ktorú spevák uviedol slovami: "Tento hosť má tiež štyridsať, ale je to iné výročie, on má 40. narodeniny." Myslel samozrejme na lídra kapely Ivana Táslera, ktorý svoje životné jubileum oslávil v júli. Táslerovci svojho hostiteľa potešili aj prekvapili jeho skladbou C'est la vie (z albumu O.K. z roku 1990), ktorá prešla do skladby I Want You (She's So Heavy) z albumu Abbey Road skupiny The Beatles, a ako bonus pridali vlastný minuloročný hit Poď so mnou.

Ivan Tásler na koncerte Mira Žbirku - 40 rokov Zdroj: Martina MlčúchováIvan Tásler na koncerte Mira Žbirku

Je dobre známym faktom, že Miro Žbirka má dobrý nos na výber kvalitných speváčok pre duetá. Od čias spoločných pesničiek s Marikou Gombitovou to dokázal už viackrát. Jedným z takýchto hitov ešte zo začiatku storočia je duet Co bolí, to přebolí so speváčkou Marthou. "Bez nej by táto pieseň nebola možná," vyznal sa Meky a pred jej príchodom na javisko vyzval publikum k potlesku, aby jej pomohlo zbaviť sa trémy. Je naozaj škoda, že táto sympatická a skromná speváčka so skvelým hlasom po úspechu jedného z najkrajších slovensko-českých duetov nepokračovala v aktívnej kariére a hudbu má dodnes len ako koníček.

Ďalším hosťom bola talentovaná česká klaviristka s krásnym hlasom Ráchel Skleničková. Prítomnosť mladej hudobníčky so zrakovým hendikepom priniesla do arény veľké dojatie a silné emócie. Ľudia viac než kedykoľvek predtým potrebujú viac pozitívneho v živote. Zrejme aj tam niekde pramení úspech jej spoločnej pesničky s Mirom Žbirkom Čistý svet z Double Albumu, ku ktorej len nedávno vznikol pôsobivý videoklip pod režisérskou taktovkou Mekyho syna Davida.


Hviezdni hudobníci z Abbey Road

Vrcholom večera bola časť, kedy členov skupiny Mira Žbirku vystriedali na pódiu hudobníci, s ktorými v Londýne nahral Double Album. Kapelníkom zahraničnej zostavy bol hudobník a producent Rob Cass, ktorý Mekymu podľa jeho dojatých slov otvoril dvere do štúdií Abbey Road. "Mal som pocit, že sa tam nikdy nedostanem, že ten priestor budem poznať len z fotiek a nejakých videozáberov, ale tento chlapík to celé zmenil a priviedol kapelu, ktorá asi tri roky hrala s Paulom McCartneym, natočila s ním tri albumy a prejazdili spolu celý svet od Brazílie až neviem kam... Je to neuveriteľné, že Rob Cass s nimi dohodol, aby sa objavili aj tu, na tomto pódiu v Bratislave. Nikdy som si nemyslel, že sa to stane."

Žbirkovu kapelu snov okrem Cassa tvorili aj gitarista Robbie McIntosh známy aj z účinkovania v kapele The Pretenders či spolupráce s takými hviezdami ako Tom Jones, Mark Knopfler, Norah Jones alebo Sinneád O'Connor, ďalej škótsky basgitarista Hamish Stuart, ktorý hral okrem iných aj s Ringom Starrom a speváčkou Chakou Khan, americký bubeník Blair Cunningham, na ktorého by mohli dať referencie napríklad Alison Moyet, Sade, Tina Turner a Lionel Richie, a klavirista z amerického Kansasu Dean Ross.

V tejto zostave zahrali s Mekym piesne z jeho nového albumu ako napríklad Každý chce byť naj s trefným textom, no pochopiteľne nesmeli chýbať ani chuťovky v podobe skladieb z pera spevákovho celoživotného hudobného vzoru Paula McCartneyho. A tak na radosť hlavného hrdinu večera postupne pomedzi ďalšie skladby zazneli beatlesovky Can't Buy Me Love, Drive My CarGet Back. Spevu sa prekvapivo ujal Rob Cass a zvládol to výborne. Žbirka samozrejme počas týchto piesní z pódia neodišiel, stál trochu stranou, pozoroval hudobníkov, sem-tam sa pripojil k vokálom, ale čo je hlavné, užíval si tie okamihy naplno s neskrývaným nadšením.

Miro Žbirka s kapelou - koncert 40 rokov na scéne Zdroj: Martina Mlčúchová

Ani v tejto časti programu nechýbali hostia. Katka Knechtová sa k zostave pridala v duete Skúška snov a vzácnym zahraničným hosťom bola škótska folk-rocková speváčka Eddi Reader, s ktorou Meky na Double Albume naspieval duet Take Me Home (anglická verzia piesne Čistý svet). Speváčka potom pridala ešte svoj vlastný hit Perfect, ktorý v roku 1988 nahrala so skupinou Fairground Attraction a o rok neskôr zaň získala prestížnu cenu BRIT Award v kategórii Britský singel roka. Blok hudobníkmi z Abbey Road zakončila ďalšia legendárna skladba z dielne "chrobákov", Hey Jude, ktorá je už tradičnou súčasťou Žbirkových koncertov. Spevák počas nej predstavil členov zostavy z Abbey Road a poďakoval im za to, že mu splnili ďalší veľký sen a zahrali si s ním na turné. Záverečný zbor piesne už spievala celá hala v stoji a potlesk nemal konca.

Na záver najväčšie hity

Záver vynikajúceho koncertu patril opäť Mirovej domácej skupine a najväčším hitom jeho kariéry. Najprv zaznel Biely kvet (vraj mal byť pôvodne "čierny", ale zasiahla cenzúra) a potom ešte tri skladby v rámci prídavku - striebornou Bratislavskou lýrou 1982 ocenená Atlantída, pieseň 22 dní, ktorá zhodou okolností mala premiéru práve na bratislavskom zimáku v lete 1984 v rámci istej televíznej šou, a napokon aj rokmi overená dávka optimizmu v podobe skladby Mám rád, ktorou Meky svoje koncerty zakončuje pravidelne. Nasledovalo už len standing ovation, selfie s publikom a poďakovanie, v rámci ktorého zazneli aj tieto Mirove slová: "Človek nikdy nevie, kedy si takú vec zopakuje, ale pre dnešný večer vám chcem poďakovať za všetkých chlapcov, pretože vidím, že sú naradostení a ja tiež, že ste nás takto prijali. Ste úžasní, budeme si to dlho pamätať! Dovidenia nabudúce!"

Dvojhodinový koncert Mira Žbirku znovu potvrdil, že záujem o jeho nadčasovú hudbu stále trvá a publikum ho má rado aj ako človeka. Spolu s "predsólovým" obdobím jeho kariéry je tento "nemoderný chalan" na scéne už viac ako 50 rokov a drží sa na vrchole napriek zmenám štýlov, striedaniu generácií a módnych trendov, za čo si zaslúži veľký rešpekt. Na získavanie pozornosti pritom nikdy nepotreboval zviditeľňovanie sa cez bulvár ani žiadne opakované avizovanie "posledného" koncertu svojej kariéry. Navyše, stále mu to aj výborne spieva. Tak, ako sme u neho zvyknutí, podal profesionálny výkon, ukázal elegantné vystupovanie a úctu k divákovi.

Dôvody hudobníkovho dlhodobého úspechu výstižne pomenoval český publicista Honza Vedral, ktorý je aj autorom Žbirkovej životopisnej knihy Zblízka: "Nerobí veci najjednoduchšou cestou, ale z akejsi poriadne tvrdohlavej vášne pre hudbu. Vo veku 67 rokov by mohol v kľude čerpať zo svojho overeného katalógu hitov a publikum by bolo pravdepodobne rovnako spokojné. Namiesto toho ide Žbirka hudobne stále dopredu. Obklopuje sa ľuďmi, ktorých vždy obdivoval a ktorí nehrajú len tak s niekým. A ešte ich navyše neúnavne konfrontuje s domácimi muzikantmi. Tá túžba neustrnúť a neťažiť len z minulosti je obdivuhodná."

Miro Žbirka s kapelou - koncert 40 rokov na scéne, Zdroj: Martina Mlčúchová
Pozrite si celý fotoreport z koncertu

Setlist koncertu Mira Žbirku a hostí - 40 rokov na scéne:
(5. 12. 2019, Zimný štadión Ondreja Nepelu, Bratislava)

- Intro
1. Možno sa ti zdá
2. Medley (V slepých uličkách, Katka, Prvá)
3. C'est la vie (IMT Smile)
4. Poď so mnou (IMT Smile)
5. Dr. Jekyll a Mr. Hyde 
6. Múr našich lások
7. Miliónkrát
8. Co bolí to přebolí (duet s Marthou)
9. Len s ňou
10. Fair Play
11. Zažni
12. Čistý svet (duet s Ráchel Skleničkovou)
13. Cesta zakázanou rýchlosťou
14. Balada o poľných vtákoch
15. Can't Buy Me Love (The Beatles cover, spev: Rob Cass)
16. Skúška snov (duet s Katkou Knechtovou)
17. Každý chce byť naj
18. Drive My Car (The Beatles cover, spev: Rob Cass)
19. Take Me Home (duet s Eddi Reader)
20. Perfect (spev: Eddi Reader)
21. Get Back (The Beatles cover, spev: Rob Cass)
22. Hey Jude (The Beatles cover)
23. Biely kvet

Prídavky:
24. Atlantída
25. 22 dní
26. Mám rád

Autor: Ivan Straka
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiaci interpreti: Miro Žbirka