Rammstein v Prahe, 15.5.2022
Zdroj: Jens Koch

Rammstein v Prahe pokrstili letnú koncertnú sezónu pyrotechnikou a ohňom

Jeden z prvých letných post-covidových megalomanských koncertných zážitkov priniesla do pražských Letňan ikonicka nemecká kapela Rammstein. Počas vyše dvoch hodín trvajúcej show zahrala desiatkam tisíc fanúšikov hity aj novinky plné heslovitých refrénov sprevádzané neodmysliteľnými pyrotechnickými a ohňovými efektami, ohňostrojmi a prešpekulovanou svetelnou šou.

Prvý z dvoch pražských koncertov Rammstein v rámci svetového turné, ktoré je presunuté kvôli pandémii ešte z rokov 2020 a 2021, sa uskutočnil vo výbornom počasí s oblohou bez jediného mráčika. Na prvý pohľad husto vyzerajúci dav, zložený v drvivej väčšiny z Nemcov, Čechov a Slovákov, poskytoval neskôr príchodziemu návštevníkovi uspokojivé prázdne bubliny, a tak bolo možné dostať sa relatívne blízko ku gigantickému, industriálne ladenému pódiu, pripomínajúcemu kamión z filmu Mad Max. Veľkolepá scéna budila v Prahe rozruch už niekoľko dní pred koncertom kvôli technickým skúškam, ktorých videá unikli na internet a stali sa z nich lokálne virály (pozrite napr. TU). 

Koncert, počas ktorého zaznelo viac než 20 skladieb, otvárali chytľavé novinky z čerstvo vydaného albumu Zeit - apokalyptická Armee der Tristen a provokatívny singel Zick Zack, ktorej videoklip ukázal, ako by kapela starnúť rozhodne nemala.

Vystúpenie počas slabnúceho denného svetla sprevádzala najmä veľkolepá svetelná šou, zmenu zvuku priniesla elektronická remixová verzia piesne Deutschland, počas ktorej vyniesol špeciálne upravený výťah gitaristu (v tomto prípade dídžeja) Richarda Kruspeho desiatky metrov do vzduchu. Notoricky zmámy hit Du Hast, ktorým kapela zakončila prvú časť koncertu, dôkladne preskúšal všetky masívne ohňové chrliče a pyrotechnické prvky gigantického stageu, ako aj priľahlých veží rozložených v priestore letňanskej pláne. 


Frontman Till Lindemann ako aj celý zvyšok šesťčlennej kapely sa po obrovskom pódiu pohybovali relatívne málo, do popredia sa dostávali skôr pôsobivé ohňové efekty, ktoré si na mieru upravuje samotný Lindemann. V priebehu skladby Puppe tak spevák v špeciálne upravenom kočiari pálil hororovo vyzerajúce dieťa, uprostred Mein Teil v kotli už tradične piekol submisívneho klávesáka Christiana Lorenza, počas skladby Rammstein zas svoje špeciálne upravené plameňomety predviedli obaja gitaristi.

Pekným odľahčujúcim partom bola pieseň Engel, ktorú všetci členovia kapely odspievali spoločne s fanúšikmi uprostred davu, na špeciálnom malom vysunutom pódiu. O minimalistický klavírny sprievod sa postaralo dámske duo Jatekok, ktoré v role predkapely pred samotnými Rammstein zahralo niekoľko vkusných, kinematograficky pôsobiacich klavírnych aranžmánov. Naspäť na scénu sa kapela dostala plávajúc v nafukovacích člnoch, priamo na rukách nadšených fanúšikov.

Rammstein v Prahe, 15.5.2022Zdroj: Jens Koch
Hádam jedinou výčitkou veľkolepej šou by mohli byť relatívne malé obrazovky, ktorých chaotické zábery dostatočne nezachytávali efekty prebiehajúce na pódiu. Ľudia v posledných radoch tak spomínanú honosne vyzerajúcu plavbu na člnoch, ako aj ďalšie špeciálne momenty pravdepodobne vôbec nemohli zachytiť.

Pokoncertné výrazy fanúšikov však napriek tomuto malému nedostatku vyzerali spokojne až nadšene, a sám som po skončení tanz-metalovej hymny Ich Will z roku 2001 odpočul jednoznačné hodnotenie: "Tak, a mám všechno, co jsem chtěl". Tak to má byť a s týmto pocitom zrejme v nedeľu išiel domov každý. Koncert legendy pod holým nebom v dokonalom počasí a s dvoma sériami prídavkov, čo viac si priať?

Setlist pražského koncertu Rammstein
(15. 5. 2022, Praha, Letňany)

1. Armee der Tristen
2. Zick Zack
3. Links 2-3-4
4. Sehnsucht
5. Zeig dich
6. Mein Herz brennt
7. Puppe
8. Heirate mich
9. Zeit
10. Deutschland (Remix by Richard Z. Kruspe)
11. Deutschland
12. Radio
13. Mein Teil
14. Du hast
15. Sonne

Prídavok 1:
16. Engel (Piano Version)
17. Ausländer
18. Du riechst so gut
19. Pussy

Prídavok 2:

20. Rammstein
21. Ich will
22. Adieu

Autor: Matej Kráľ

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu