Plný farieb a kultúr z celého sveta. Aj taký bol 4. ročník festivalu Lollapalooza v Berlíne. Dua Lipa, The Weeknd, David Guetta či Years & Years sú len zlomkom mien z dvojdňového programu podujatia. V priestoroch berlínskeho Olympiaparku to nežilo len hudbou ale aj módou a na svoje si prišla každá veková skupina.

Milovníkom hudby a letných festivalov zrejme festival Lollapalooza predstavovať netreba. Veľkému úspechu sa teší v Čile, kde svoju históriu odštartoval v roku 2011. Neskôr do rodiny Lollapalooza festivalov pribudla Brazília, Argentína, Nemecko alebo Francúzsko. Budúci rok k zoznamu pribudne švédsky Štokholm, kde je prvý ročník na pláne 28. a 29. júna. Organizátori sa v minulosti snažili Lollapaloozu priniesť aj do izraelského Tel Avivu, kde však nakoniec kvôli politickej situácii plánovaný festival zrušili. 

Väčšina hudobných festivalov v Európe sa snaží využiť prázdninové mesiace, čo je pochopiteľné. Berlínska Lollapalooza však aj napriek septembrovému termínu opäť dokázala prilákať desiatky tisíc ľudí z celého sveta. Na rozdiel od slovenského Grape festivalu, či českého Colours of Ostrava, ktoré sa museli popasovať so silným dažďom, počasie v Berlíne dopadlo na výbornú.

Chaos a nezvládnutá organizácia

V priestoroch Olympijského štadiónu v Berlíne by ste len márne hľadali niekoho so zlou náladou, to však neznamená, že všetko išlo bez chýb. Najproblematickejší bol Perry's stage, ktorý sa nachádzal priamo v srdci Olympijského štadióna a po celý víkend "slúžil" dídžejom. Vystriedali sa tu Armin van Buuren, Nervo, DVBB, no medzi najväčšie hviezdy patril nepochybne David Guetta a Kygo, ktorí jednotlivé festivalové dni uzatvorili. Práve v týchto dvoch prípadoch organizácia úplne zlyhala. Ak ste sa chceli dostať na ich šou na poslednú chvíľu, mali ste smolu. 

Vstup do priestorov štadiónu totiž asi polhodinu pred začiatkom oboch šou uzatvorili bez predchádzajúceho upozornenia. Ochranka nemala žiadne informácie o tom, kedy a či vôbec niekoho ešte dnu vpustia a poradiť vám bohužiaľ nedokázali ani v neďalekom informačnom centre. Tisícky ľudí, ktorí merali cestu na festival aj kvôli týmto hviezdnym producentom, sa tak na ich vystúpenia vôbec nedostali.

Lollapalooza Berlin 2018 Zdroj: Dušan MarkoLollapalooza Berlin počas šou Davida Guettu

Za ďalší nedostatok považujem spôsob platenia na festivale. Ak ste si dopredu nenabili svoj čip na náramku cez internetovú stránku festivalu, tak ste si v rade na dobíjaciu stanicu postáli poriadne dlho. V areáli ich totiž bolo príliš málo. Nepríjemným bonusom bolo zistenie, že už za samotné dobitie náramku sa účtuje nevratný manipulačný poplatok a sumu, ktorú si chcete dobiť, si neurčujete sami, len vyberáte z dostupných možností. Ak ste si napríklad chcel dobiť náramok sumou 50 eur mali ste smolu. K dispozícii totiž bola len transakcia v hodnote 40 alebo 60 eur.

Milo však prekvapili gastro zariadenia, ktoré ponúkli širokú paletu jedál od hamburgerov, cez cestoviny až po donutky. Neďaleko jedného z hlavných pódií bol dokonca dočasný McDonald's. Ak vás náhodou neoslovil hudobný program, tak ste si mohli vytvoriť batikované tričko, prípadne vlastnú denimovú bundu.

Rozlúčka s festivalovým letom

Obrovskou výhodou, ktorou nedisponuje ani oveľa známejší a navštevovanejší maďarský festival Sziget, je dvojica hlavných pódií, medzi ktorými boli koncerty rozdelené na striedačku. Aj vďaka tomu ak ste sa chceli dostať na koncert svojho obľúbenca na čo najlepšie miesto, nemuseli ste sa tlačiť pod pódiom už od skorého rána.

Berlínska Lollapalooza bola tohtoročnou bodkou za koncertným letom v Európe pre mnoho headlinerov. Jednou z hlavných hviezd bola Dua Lipa, ktorá v auguste všetkým vyrazila dych skvelou šou práve na spomínanom na Szigete. Aj teraz skvele skĺbila spev, tanec a komunikáciu s publikom, no v porovnaní s koncertom v Maďarsku ponúkla len oklieštenú šou. Výborná skladba High ani balada Garden vôbec neodzneli a do svojho programu ešte nestihla zaradiť ani nový singel Electricity. Pochvalu si však 23-ročná speváčka zaslúži za to, že keď si v publiku všimla, že niekomu z jej fanúšikom prišlo nevoľno, neváhala celú šou na chvíľu úplne prerušiť a dohliadla na pomoc zdravotníkov.

Lollapalooza Berlin 2018 Zdroj: Dušan MarkoThe Weeknd, Lollapalooza Berlin 2018

Headlineri spoza oceánu

Zrejme najväčšie množstvo ľudí tento rok do Berlína prilákal The Weeknd. Pre našincov išlo o jedinečnú možnosť vidieť tohto hitmakera naživo. 28-ročný spevák nepochybne patrí medzi najväčšie hviezdy posledných rokov, no práve počas jeho šou sa ukázalo, že pokiaľ nespieva známe rádiové hity ako Starboy či Can't Feel My Face, takmer nikto v publiku jeho texty nepozná. Za pozitívum považujem to, že si na pódiu vystačil úplne sám aj bez zbytočného zástupu tanečníkov. Bohužiaľ však dosť veľká časť koncertu talentovaného Kanaďana išla na half-playback.

V závere druhého festivalového dňa sa predstavila aj americká skupina Imagine Dragons, ktorá sa rovnako na berlínskej Lollapalooze pre tento rok rozlúčila s Európou a patrične si to užila. Tak ako je u nich zvykom, do svojej šou dali od začiatku do konca všetko. Jeden z najväčších hitov Radioactive zaznel hneď na úvod koncertu, no ich šou to nijak neuškodilo a potvrdili, že majú zásobu silných skladieb, ktorými vedia svoje vystúpenia ešte viac vygradovať.

Dôkazom bol aj obrovský dav pred pódiom, aký nedokázali prilákať ani spomínaná Dua Lipa a The Weeknd. Frontman skupiny Dan Reynolds dal zo seba maximum a potešil nejedno ženské oko v publiku, keďže na scénu prišiel polonahý. Neskôr si dokonca na pódiu zatancoval s dúhovou vlajkou, čím vyjadril podporu LGBT komunite.

Imagine Dragons, Lollapalooza Berlin 2018 Zdroj: Dušan MarkoImagine Dragons, Lollapalooza Berlin 2018

Priestor na zlepšenie

Ak chcete zažiť festivalovú atmosféru so stanovačkou, tak si budete musieť zvoliť iný festival. Nemecká Lollapalooza totiž neponúka možnosť kempovania ani žiadne iné ubytovanie priamo na festivale. Ubytovanie si však v Berlíne zoženiete bez väčších problémov, a zastávka metra je priamo pri Olympijskom štadióne. 

Ďalšia vec, pre ktorú asi ľudia zvyknutí na iný typ festivalov, nebudú mať pochopenie, je to, že program festivalu v oba dni končí už okolo jedenástej večer. Párty do bieleho rána tak musíte hľadať v berlínskych kluboch mimo festivalu. Ak sa napriek tomu snažíte v areál zostať, pravdepodobne vás zastaví jedna zo skupinky ochrankárov, ktorí vám dajú najavo, že už je čas ísť domov.

Lollapalooza Berlin má čo zlepšovať, no ak od festivalu očakávate najmä koncerty veľkých hviezd, ktoré nikde inde v bližšom okolí Slovenska nie je možné vidieť, je to dobrá voľba. Mená headlinerov pre budúci rok zatiaľ nie sú známe, no už teraz si môžete poznačiť termín 7. a 8. septembra 2019.

Text a foto: Dušan Marko

Súvisiaci interpreti: Imagine Dragons, The Weeknd