Harry Styles, Love on Tour, NY 2022
Zdroj: Facebook.com/harrystyles

Praha sa dočkala: Popový hitmaker Harry Styles ukázal svoje rockerské ja

Rozpad boybandu One Direction, ktorý pred pár rokmi búral všetky rekordy bol pre mnoho ľudí šokom. Všetci členovia tejto skupiny však rozbehli viac či menej úspešné sólové kariéry. Bez zbytočnej nadsázky môžeme povedať, že najväčšiemu úspechu sa dnes teší Harry Styles, ktorý uplynulý piatok svojím talentom a pokorou ohromil aj pražskú O2 arenu.


Keď ešte v roku 2019 britský spevák Harry Styles ohlásil svoje turné k albumu Fine Line, tak sa vo veľkom tešili aj fanúšikovia zo Slovenska a Česka. Harry totiž na zoznam zastávok svojho tour zahrnul tiež neďalekú Viedeň, ale aj pražskú O2 arénu (piatok 15.7), kam s obľubou na koncerty chodí mnoho Slovákov.

Lístky na koncerty čoraz úspešnejšieho speváka sa vypredali dlho pred začiatkom jeho Love on Tour. Pri ich kúpe však zrejme nikto nečakal, že na deň D bude čakať takmer tri roky. Podobne ako iní hudobníci, aj Harry musel svoje koncerty kvôli pandémii opakovane preložiť. Jeho americkú časť síce odštartoval ešte v minulom roku, no fanúšikovi v Európe si museli počkať o niečo dlhšie.

Skvelá organizácia aj atmosféra

Otvorenie pražskej O2 areny bolo ohlásené na 18:30. Tak ako býva pri koncertoch popových hviezd zo zahraničia zvykom, fanúšikovia speváka sa pred halou zbiehali už dlhé hodiny pred začiatkom koncertu. V tomto prípade treba oceniť skvelú organizáciu koncertu. Do O2 areny sa dalo vstupovať aj cez turnikety na južnej strane haly, ktoré zvyčajne bývajú zatvorené. Tie značne uľahčili hladký presun obrovskej masy ľudí. Výhodou bol tiež fakt, že merch Harryho Stylesa si fanúšikovia mohli kúpiť aj pred halou, vďaka čomu sa vo vestibule schádzala už len hŕstka ľudí, ktorá si chcela uchmatnúť tričko či mikinu s podobizňou svojho idola.

V prípade pražského koncertu Harryho Stylesa bolo už pred začiatkom cítiť, že ľudia v hale sa na tento večer nesmierne tešili a vážia si, že sa konečne dočkali. Harry dokázal pražskú O2 arenu vypredať do posledného miesta, zaplnené boli dokonca aj tribúny za stageom, odkiaľ mohli ľudia koncert sledovať len na obrazovkách, prípadne s obmedzenou viditeľnosťou.

Pomerne nezvyčajným krokom bol fakt, že aj plocha, ktorá býva zvyčajne určená na státie bola v tomto prípade takmer celá v predaji v podobe miest na sedenie (napríklad pri koncertoch v Amerike je toto úplne bežné). Na státie bola vyhradená len veľmi malá časť pod pódiom, kde sa zišlo niekoľko desiatok fanúšikov, ktorý si zakúpili niektorí z VIP balíčkov.


Netradične zvolený predskokan?

Ako predskokana pre svoje európske tour si Harry Styles vybral britskú skupinu Wolf Alice. Tá je v našich končinách u mainstreamovéjo poslucháčska pomerne neznámou, no ich prvý singel vyšiel ešte v roku 2013. Držitelia dvoch NME Awards či Q Award pre najlepšiu live kapelu sa pár dní dozadu ukázali aj slovenským fanúšikom na festivale Pohoda 2022.

Niekomu sa mohla zdať voľba predskokana v podobe takejto rockovej formácie ako zlá, no Pražská O2 arena bola takmer plná už počas ich zhruba 30-minútovej šou. Speváčka Ellie Rowsell by síce mohla s publikom komunikovať o niečo viac, no na energii ani kvalite jej vokálov to skupine nijako neubralo.

Na dobré sa čakať oplatilo

Začiatok koncertu hlavnej hviezdy bol ohlásený na 21. hodinu. Harry sa na javisku ukázal s asi 10-minútovým meškaním no s o to väčším potleskom. Ak ste niekedy navštívili obdobný koncert veľkej popovej hviezdy zo zahraničia, zrejme ste zvyknutý na výpravné vizualizácie a gigantické pódia. To však nebol prípad Harryho Stylesa.

Úvod jeho šou sprevádzalo len krátke animované intro, ktoré nepôsobilo nijako rušivo. Speváka na scénu nepriniesla žiadna vysunutá plošina, ani ho nesprevádzal húf tanečníkov - jednoducho vybehol na javisko. Faktom však je, že aspoň v úvode šou si Harry pokojne mohol dovoliť viac. Samotná scéna bola veľmi jednoduchá a sústredila sa hlavne na sprievodnú kapelu, ktorá Harryho sprevádzala počas celého večera.

Niekomu možno všetky okrasy na koncerte Stylesa chýbali, no už po pár skladbách bolo jasné, že Harry už dávno nie je len popovou bábkou producentov, ktorí jeho tvorbu cielia najmä na násťročné poslucháčky. Harry v posledných rokoch produkuje jeden popový hit za druhým, no ak si pustíte jeho štúdiové albumy, tak zistíte, že jeho tvorba ponúka oveľa viac (či menej?) než len chytľavé rádiové hity. Harry v Prahe ukázal na prvý pohľad veľmi skromnú šou, tú však okorenil jeho nesporný muzikantský talent a energické srdce rockera.


Chlapec alebo dievčatko?

Harry Styles je vo svete známy nie len ako hudobník, ale aj ako módna ikona, ktorá búra zaužívané genderové ideológie. 28-ročný spevák sa už neraz ukázal v kúskoch, ktoré by väčšina ľudí zaradila do dámskej konfekcie, nedávno dokonca predstavil svoju vlastnú značku rodovo neutrálnej kozmetiky. Móda však v Prahe hrala len druhé husle, spevák si totiž počas celého koncertu vystačil s jedným outfitom.

Pohlavie však bolo v tento večer veľmi dôležitou témou aj pri komunikácii s publikom. Harry si pod pódiom všimol fanúšičku, ktorá mu prezradila, že je v deviatom mesiaci tehotenstva a o pár dní porodí svoje dieťa. Odhalenie pohlavia svojho bábätka si šetrila práve na tento večer a prišla aj spolu s balónikom, ktorý v sebe ukrýval informáciu o pohlaví jej dieťaťa.

Harry sa úlohy vodcu tejto "Baby Shower" bez váhania zhostil a pred zrakom vypredanej O2 areny rozlúskol to, či sa mladá brunetka dočká chlapca alebo dievčatka. Rodák z Veľkej Británie počas večera nezabudol ani na naučené frázy o tom, že sa do Prahy čoskoro opäť vráti. V jeho prípade však zneli uveriteľnejšie o to viac, že si komunikáciu s pražskou halou zjavne užíval. Nezabudol ani na divákov, ktorí sedeli v časti za pódiom.


Setlist v znamení najnovšieho albumu

Setlist tohto koncertu mohol Styles pokojne postaviť len na svojich najúspešnejších singloch, to však neurobil. Do programu zahrnul najmä skladby zo svojho nového albumu Harry's House, z ktorého odznelo až 10 skladieb. Tie mohli byť pre väčšinu divákov neznámym artiklom v jeho tvorbe, no práve vďaka koncertu si mnohé z nich určite zamilovali. Celý koncert odštartoval výbornou novinkou Music for a Sushi Restaurant, ktorá si určite zaslúži, aby sa stala singlom. Potom už nasledoval minuloročný hit Golden, či Harryho starší singel Adore You.

Medzi najsilnejšie momenty šou však patrila skladba, ktorú by ste na žiadnom sólovom albume tohto umelca nenašli. Zhruba v polovici večera totiž odznela rocková verzia skladby What Makes You Beautiful, ktorou sa v roku 2011 presadila skupina One Direction. V tomto momente bolo evidentné, že väčšina ľudí v hale v minulosti fandila aj spomínanej skupine. Nasledujúce minúty totiž vyzerali ako stretnutie tých najvernejších fanúšikov One Direction.


Harry počas večera ukázal svoje hlasové kvality, ktoré naplno vynikli v jeho prvom sólovom tracku Sign of the Times z roku 2017. Harry sa dokonca v tomto momente na javisku ukázal s ukrajinskou vlajkou, čo tejto emotívnej skladbe dodalo ešte väčší dôraz. Potom už nasledovali tie najväčšie hity, bez ktorých by tento koncert skončiť nemohol.

Watermelon Sugar zrejme na dlhú dobu ostane tou skladbou, ktorá Stylesa vystrelila medzi áčkové hudobné hviezdy. Harry dokonca vďaka tejto skladbe získal ocenenia Grammy, Brit Awards či NRJ Music Awards. Potenciál tohto globálneho hitu však ostal počas večera tak trochu nevyužitý. Aspoň tu si Harry na javisko mohol prizvať tanečníkov, obmeniť svoj outfit a oveľa viac priblížiť bohémsku atmosféru z klipu, ktorý má dnes na Youtube viac než 300-miliónov prezretí. Väčšiu šou si Harry mohol dovoliť aj v prípade stále aktuálneho hitu As It Was, kde síce ukázal svoje tanečné pohyby - tie však nemôžeme porovnávať s Beyoncé ani Justinom Timberlakeom. Úplný záver koncertu paradoxne patril staršej skladbe Kiwi, ktorá rozhodne nepatrí medzi to najúspešnejšie v tvorbe tohto hudobníka.


Akékoľvek "nedostatky" tohto koncertu (ktoré boli skutočne len vecou subjektívneho vkusu) však boli minimálne. Harry v Prahe dokázal, že si svoje miesto na vrchole súčasnej popovej scény zaslúži právom. Ak ste náhodou tento koncert nestihli, tak môžete ľutovať. Ostáva dúfať, že Styles svoj prísľub dodrží a do Prahy sa jedného dňa skutočne vráti. Ak sa tak stane, s kúpou lístkov určite neváhajte, pretože jeho fanúšikovská základňa je skutočne obrovská a zrejme pôjde o ďalší vypredaný koncert.

Setlist pražského koncertu Harryho Stylesa:

1. Music for a Sushi Restaurant
2. Golden
3. Adore You
4. Daylight
5. Cinema
6. Keep Driving
7. Matilda
8. Boyfriends
9. Lights Up
10. Satellite
11. Canyon Moon
12. Treat People With Kindness
13. What Makes You Beautiful (One Direction song)
14. Late Night Talking
15. Love of My Life
16. Sign of the Times
17. Watermelon Sugar
18. As It Was
19. Kiwi

Autor: Dušan Marko

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu