Český slavík priniesol zmätok. Ocenený raper úplne zotrel hudobnú scénu

Populárnu hudobnú anketu obnovili v Českej republike po štyroch rokoch. Výsledky Českého slavíka ukázali generačnú výmenu stálic, keď si hlavné ocenenie odniesol v Gottovej kategórii Marek Ztracený a Luciu Bílú zosadila Ewa Farna. Program sa však nezaobišiel bez trapasov. Raper Řezník anketu aj scénu odpísal.

Český slavík sa vrátil po štyroch rokoch a priniesol generačnú výmenu. Stále však zostáva len anketou popularity a zisk ocenenia nie je podmienený novou tvorbou. V ankete hlasovalo cez 216-tisíc ľudí, ktorí si dva roky po smrti Karla Gotta mohli zvoliť nového najobľúbenejšieho popového speváka. To bola očakávaná zmena, nebola však jediná.

Trojica Karel Gott, Lucie Bílá a skupina Kabát ovládla posledných jedenásť ročníkov (2007-2017), no po obnovení ankety - zrejme aj vďaka novému hlasovaciemu systému, kde môžu diváci v jednej kategórii podporiť viacero umelcov - nezostal kameň na kameni.

Zosadená Lucie Bílá

Hneď na úvod programu prišlo prekvapenie, keď po bronzovej Eve Burešovej označili za striebornú slávicu Luciu Bílú, ktorá dlhé roky kraľovala ankete na zlatej priečke. Zdalo sa, že to bolo prekvapenie aj pre samotnú speváčku, hoci podľa vlastných slov si myslela, že v tejto dobe virtuálnej reality už je pre ňu "slávičia voliéra" zatvorená. "Bola som presvedčená, že sa ma to už netýka. Ako krásne som sa zmýlila. Mám veľkú radosť. V dobe, keď je svet strašne chorý, všetko je hore nohami, má toto striebro hodnotu zlata," prihovorila sa Lucie Bílá, za ktorú hlasovalo 41 311 ľudí a k víťazstvu jej chýbalo len niečo cez tisícku hlasov.

Novou Zlatou slávicou sa tak stala Ewa Farna (42 324 hlasov), ktorá ohlasuje vydanie nového albumu po siedmich rokoch. Speváčka, ktorá je aktuálne tehotná s druhým dieťaťom, počas večera predviedla aj svoj aktuálny singel Tělo. Skladba je oslavou ženského tela vrátane všetkých nedokonalostí. Pieseň bola aj prirodzenou fackou pre moderátorov večera Aleša Hámu a Ondřeja Sokola, ktorí viackrát mali potrebu celkom nešťastne zľahčovať sexizmus. Podobné vtipy by však v modernej slušnej spoločnosti nemali mať miesto. 


S dojemnou spomienkou na Mira Žbirku

Návrat ankety Český slávik ohodnotil pozitívne Richard Krajčo, ktorý si odniesol strieborného slávika so svojou kapelou Kryštof a získal tiež bronzovú trofej medzi spevákmi. Bronzový medzi kapelami je Kabát a zlatého slávika prvýkrát získali Miraiso ziskom 34 857 hlasov. Líder skupiny Mirai Navrátil zhodnotil víťazstvo slovami: "Príde mi to neuveriteľné, lebo všetky tie kapely, ktoré boli nominované, sme hrávali pri táboráku. To je husté."
 
V ďakovných rečiach hudobníci spomínali aj na Karla Gotta, ktorý by mal pravdepodobne z obnovenia ankety radosť. Emotívnu poctu počas večera dostal Meky Žbirka, keď Marián Čekovský len v sprievode klavíra zaspieval jeho skladbu Fair Play. Priestor na poctu Karlovi Gottovi prišiel v závere programu, keď viaceré jeho hity odspievala pätica spevákov. Nešlo však o žiaden zlatý kliniec programu. Hoci režisér mal priestor na to, aby oslávil dve výrazné osobnosti českej a slovenskej scény, túto úlohu vybavil skôr ako povinnú jazdu. 


Keď si vybavuje účty Řezník

Program ako zábavný galavečer sa v istom momente začal rozpadať ako domček z karát a moderátori sa len nečinne prizerali. Okrem tradičných kategórií pribudla jedna žánrová kategória hip-hop a rap, kde zvíťazil Řezník. Ten rovno spustil ostrý príhovor, ktorým zotrel českú hudobnú scénu aj samotnú anketu popularity.
 
"Česká pop music je desiatky rokov na úplnom dne, nejde s dobou a nekopíruje trendy. Keď idem autom a preladím si české rádio, tak sa mi spraví fyzicky zle. Musím zastaviť, aby som sa vyvracal vedľa auta," rozhovoril sa raper. "Anketa nekorešponduje s tým, čo je populárne, pretože o popularite rozhodujú mladí ľudia, ktorí si myslím na túto anketu kašlú. Tu je to skôr rebríček toho, čo počúvajú ženské 50 plus," dodal raper a vyzval fanúšikov, aby mu neposielali nabudúce hlasy.

Řezník si tiež spomenul na dávny dlh, keď nedostal od organizátorov vyplatené peniaze za kategóriu Hvězda internetu. Peniaze však dostal teraz z rúk organizátora Jakuba Horáka. Tak to všetko napokon pôsobilo ako zle pripravený vtip. Jedinú reakciu na Řezníkovo vystúpenie priniesla Monika Bagárová, ktorá podržala kolegov a rapera označila za hnilú a plesnivú osobu s maskou. 

Záver programu už patril najočakávanejšej kategórii, nad ktorou visela otázka, kto nahradí Karla Gotta. Zlatým slávikom a tiež Absolútnym slávikom sa stal Marek Ztracený, ktorý získal 48 048 hlasov. "Neviem, čo sa teraz odo mňa čaká. Všetkých pozývam na panáka a stále budem ten trochu strelený chalan," povedal Ztracený. 

Ak mal divák pocit, že po Řezníkovom vystúpení už žiadny ďalší trapas nemôže prísť, tak sa mýlil. Posledným klincom do rakvy bol príhovor matematika a milionára Karla Janečka, ktorý bol hlavným sponzorom programu a práve on stojí za tým, že anketa Český slavík je opäť v hre. Vo svojom dlhom príhovore odkázal, aby ľudia neočkovali deti proti koronavírusu. Takže po zľahčovaní sexizmu, trápnych vtipoch a zhodení celej scény prišla aj antivaxerská kampaň a niet sa čo čudovať, že po sledovaní tohto galavečera zostala čudná pachuť a zmätok.

Kompletné výsledky:

Absolútny slávik: 
Marek Ztracený

Speváčka: 

1. Ewa Farna

2. Lucie Bílá
3. Eva Burešová

Spevák: 


1. Marek Ztracený
2. Pokáč
3. Richard Krajčo

Hudobná skupina:


1. Mirai
2. Kryštof
3. Kabát  

Objav roka: 
Michal Horák

Hip Hop & Rap:

1. Řezník
2. Marpo
3. Raego

Najobľúbenejšia pieseň rádia Impuls: 
Marek Ztracený – Moje Milá

Nejstreamovanejšia skladba českého internetu: Viktor Sheen – Rozdělený svět

Autorka: Martina Slivková
Foto: Ondřej Mašek

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu