Za posledné roky prešla česká scéna "obrodením", ktoré poznačilo aj odovzdávanie ocenení Anděl. Mladí hudobníci ukazujú odhodlanie hovoriť o dôležitých spoločenských témach a v ich tvorbe cítiť vplyv zahraničných hudobných trendov ale aj svojskú autentickosť. Platí to aj pre víťazov kategórie Slovenský album roka, duo Lash & Grey.


Galavečer cien Anděl za rok 2021 bol úplne iný, než sme zvyknutí pri ankete popularity Český slávik. Tvorcovia boli odvážni a ako moderátora večera si zvolili youtubovú hviezdu Martina Mikysku. Vo svojom prejave ladne využil svoj humor aj iróniu, no predovšetkým držal dynamiku programu vo vysokých otáčkach.

Odvaha tvorcov programu sa ukázala aj v momente, keď sa na pódiu predstavil Pokáč s piesňou Putin je vrah so slovami: "Putin je vrah, Putin je vrah, ale my z tebe nemáme strach, nech si tu hnusnou válku, my chcem mír, tak idi na chuj Vladimir." V pozadí na svetelnej obrazovke zároveň svietil odkaz - "Make music not war".


Akademici a národ v harmonickej zhode

Už samotné nominácie boli dôkazom toho, že akademici vybrali to najlepšie za minulý rok z celého spektra. S diváckou anketou Český slávik v kategóriách najlepšia kapela, kde si Anděla odniesli Mirai za album Maneki Neko, a sólová interpretka, ktorú ovládla Ewa Farna za album Umami.

"Mám strašnú radosť a strašne som si to priala. Nebudem kecať, že nie," uviedla Ewa Farna pri preberaní ocenenia. Anděla získala po 13 rokoch, vzácnu sošku získala naposledy v roku 2009 za album Virtuální. Počas večera Farna predviedla ukážku zo svojej aktuálnej nahrávky v podobe skladby Tělo. Speváčka na svojej nahrávke opúšťa svoju komfortnú zónu, znie súčasne a energicky, čo napokon predviedla aj na pódiu. A to aj napriek tomu, že len začiatkom marca porodila svoje druhé dieťa, dcéru Ellu.


Útok mladej generácie

Česko sa v súčasnosti môže pochváliť výraznými speváckymi talentmi, najmä pokiaľ ide o ženské interpretky. Potvrdili to aj ceny Anděl. Objavom roka sa stala Annabelle, ktorá sa predstavila v spoločnom vystúpení s Benom Cristovaom. Annabelle mala pompézny vstup na pódium, keď visela zo stropu a spievala svoj hit Runnin' Out Of F* Time, s ktorým sa pokúšala dostať aj do Eurovízie.


V žánrovej kategórii elektronika/alternatíva si ocenenie odniesla Amelie Siba za album Love Cowboys a Annet X si získala sympatie českých hudobných akademikov videoklipom k singlu Bylo nebylo. Speváčka ruského pôvodu v ďakovnej reči tlmočila odkaz kameramanky videoklipu, aby sme ďalej všetci tvorili krásne veci.

Rozhovor: Annet X: Mojím vzorom je, keď mi vlastný pocit povie, že je to dobré

Víťaztvo mladej generácie potvrdila aj kategória najlepší slovenský album, kde v konkurencii albumových noviniek zabehnutých mien Petra Nagya a skupiny Peter Bič Project získala ocenenie dvojica Lash & Grey za nahrávku Blossoms of Your World. Zaujímavosťou je, že dvojica, ktorá už získala aj viacero ocenení na Slovensku, sa spoznala práve v Prahe počas štúdia na Konzervatóriu Jaroslava Ježka.


Nahnevaní metalisti a posledný triumf Davida Stypku

O malý rozruch sa postarala žánrová kategória rock, ktorá mimochodom celkom jednoznačne disponovala najoriginálnejšími názvami albumov. Víťazom sa stala death metalová kapela Sněť za ich album Mokváni v okovech. Ocenenia sa však vzdala na prostest proti jednému z organizátorov programu - spoločnosti OSA (česká verzia SOZA, pozn. red.). 

"Ako vidíte, v muzike je možné všetko, aj to, že vyhráme my. Sme nekonečne prekvapení, ako je vôbec možné, že deathmetalová kapela aj po 90. rokoch môže vyhrať takúto cenu," uviedol zástupca kapely Sněť. "Ďakujeme sami sebe. Neznášame OSU, ktorá je najväčší problém undergroundu. OSA je sku*vená vec," dodal hudobník s tým, že symbolicky cenu neprevezmú.

Medzi najemotívnejšie chvíle večera naopak patrilo vyhlásenie kategórií, v ktorých zvíťazil zosnulý hudobník David Stypka. Zákernej chorobe podľahol minulý rok v januári, no v tom čase už mal pripravený kompletný materiál na nový album s názvom Dýchej. Nahrávku dokončili členovia jeho kapely Bandjeez. O produkciu sa postaral Martin Ledvina a zvuk postrážil Ecson Waldes. Výsledkom je citlivý pesničkový album.

"I bez smutných okolností, ktoré sprevádzali jeho vznik, je to mimoriadny album, na ktorom David znova pripomenul, že popová nahrávka nemusí byť triviálna, ale s chytľavosťou sa naopak môže viazať aj vnútorná sila, hĺbka a duša," komentuje výsledky hlasovania predseda rady Českej hudobnej akadémie Honza Vedral.

Stypka sa stal viac ako rok po svojej smrti hlavným víťazom večera, získal totiž aj Anděla za najlepšiu skladbu Farmářům a aj ako sólový interpret. Víťaznú pieseň počas večera spolu s Bandjeez odspievala Kateřina Marie Tichá.


Počas večera sa spomínalo aj na Mekyho Žbirku. Spevák skupiny Chinaski Michal Malátný a Katarína Knechtová predviedli s orchestrom slávnu Atlantídu. Dôstojné vystúpenie však ukázalo, že ju nikto nedokáže zaspievať ako Miro Žbirka. Mal pre ňu zvláštny cit. Akékoľvek iné interpretácie môžu byť pre fanúšika tvrdším orieškom, hoci Katarína Knechtová v tejto dvojici ukázala svoju rozsahovú aj emocionálnu prevahu.

Galavečer Anděl bol prekvapivo dobrým programom bez trápností a sileného humoru. Pôsobil nenútene, napriek tomu tvorcom vyšlo viacero vtipov, ale niesol tiež jasný odkaz. Politický aj hudobný. A čo je dôležité, ocenené albumy sú dôkazom, že súčasná mladá hudobná generácia je absolútne životaschopná a má čo povedať svetu. 


Nominácie a víťazi Cien Anděl za rok 2021:

Album:
Ewa Farna – Umami
Vladimír Mišík – Noční obraz
David Stypka & Bandjeez – Dýchej

Skladba:
Ewa Farna – Tělo
David Koller – Pouta
David Stypka & Bandjeez – Farmářům

Skupina:
Midi Lidi – Heal The World, konečně! / Nikdo se ti nebude smát, když budeš mít lidi rád
Mirai – Maneki Neko
Prago Union – Made in Strašnice

Sólová interpretka:
Ewa Farna – Umami
Beata Hlavenková – Žijutě
Amelie Siba – Love Cowboys

Sólový interpret:
Roman Holý – Strážce klidu vol. 1
Vladimír Mišík – Noční obraz
David Stypka – Dýchej

Objav:
Annabelle – Runnin' Out Of F* Time
fiedlerski – Pápá
Michal Horák – Michalbum

Videoklip:
Annet X – Bylo nebylo (réžia: Jaroslav Moravec)
Ewa Farna – Tělo (réžia: Ondřej Kudyn)
Jordan Haj & Emma Smetana – By Now (réžia: Marek Jarkovský, Jordan Haj, Emma Smetana)


Slovenský album:
Lash & Grey – Blossoms of Your World
Peter Nagy – Petrolej
Peter Bič Project – Hlava

Alternatíva a elektronika:
Irena & Vojtěch Havlovi – Melodies In The Sand
Amelie Siba – Love Cowboys
Oliver Torr – Fragility of Context

Folk:
Kuba Horák – Kluk z Husovky
Vladimír Mišík – Noční obraz
Žamboši – Světlojemy

Jazz:
Dorota Barová – Dotyk
Nikol Bóková – Prometheus
Beata Hlavenková – Žijutě

Klasika:
Ivo Kahánek – Antonín Dvořák: Kompletní klavírní dílo
K. Kněžíková, Janáčkova filharmonie Ostrava, dir. R. Jindra – Phidylé
SOČR, dir. T. Netopil – Bohuslav Martinů: Fresky, Paraboly, Rytiny

Rap:
58G – 58 tape vol. 2
Smack – Chimera Pt. 3: Snake
Hugo Toxxx – Mumie

Rock: 
Dark Gamballe – Romance panenky a kladiva
Skywalker – Late Eternity
Sněť – Mokvání v okovech

Autorka: Martina Slivková