Už 9. ročník letného hudobného festivalu košického vydavateľstva Hevhetia aj tento rok napriek korona kríze prinesie do košických Kasární/Kulturparku bohatý program. Festival sa dokonca natiahol až na päť dní - bude sa konať od 19. do 23. augusta (streda-nedeľa). O jeho prípravách a programe viac porozprával jeho riaditeľ Ján Sudzina.

Pred troma rokmi sa Letný hudobný festival Hevhetia pokusne transformoval na formát Hevhetia Showcase. V tejto podobe sa chystá už po tretíkrát. Môžeme túto zmenu konceptu považovať za trvalú?

Vyzerá to na trvalú zmenu, hlavne z toho pohľadu, že Hevhetia Showcase je viac platforma ako len samostatný festival. Má to síce formát showcase festivalu, no je to už viac platforma. Síce zatiaľ veľmi neformálna, ale spája rôzne subjekty pôsobiace v oblasti jazzovej hudby. Či sú to promotéri, vydávatelia, organizátori festivalov, majitelia hudobných klubov, novinári a samozrejme hudobníci. Týka sa to nielen hudby, ale aj systému spolupráce, pričom ide o subjekty, ktoré majú ďaleko od formalizmu. To kreuje jednu z možno najlepšie fungujúcich platforiem, ktorá nie je ukotvená do nejakých zväzujúcich štruktúr.


Na záver predchádzajúceho ročníka zaznelo posolstvo, že tohtoročný bude "zelený". Aký program môžeme očakávať?

Na konci minuloročného festivalu sme avizovali, že tento rok symbolicky zmeníme vizuál festivalu z tradične firemnej "hevhetia~oranžovej" na zelenú. Ako symbol, ale aj ako impulz. Predovšetkým však ako prejav osobnej zodpovednosti voči svetu okolo, ale najmä svetu v nás.

Inšpirovala nás k tomu tvorba našich umelcov. Prvotným impulzom bol album bieloruskej skupiny Port Mone, nahrávaný výhradne s použitím "zelených" zdrojov energie (solárne a veterné elektrárne). Projekt bol inšpirovaný černobyľskou katastrofou, ale aj ako protest či snaha o diskusiu k plánovanej výstavbe novej jadrovej elektrárne v Bielorusku (album bude ako čerstvá novinka premiérovaný práve počas tohtoročného festivalu - pozn. red.).

Pôvodne sme zamýšľali zorganizovať sériu koncertov pri solárnych elektrárňach na Slovensku. Áno, bol by to symbol a gesto... Ale trošku ma vyrušuje fakt, že "zelená" tematika sa stala až propagandistickou. Preto sme od ambície "tlačiť" festival do vyslovene ekologickej roviny upustili. Sústreďujeme sa na obsah festivalu viac ako na propagáciu eko-tematiky. Dôležité je to, aby sa každý pozrel, ako zo svojho pohľadu môže prostrediu pomôcť. Aj my sa zameriavame na to, aby sme boli čím priateľskejší k životnému prostrediu, ale hlavne aby sme hovorili o ekológii obsahu každého jedného subjektu, ktorý sa chce s platformou Hevhetia stotožniť.

Môžeme si priblížiť samotné podujatia tohto ročníka?

Ak by som mal ešte ostať pri téme ekológie, tak sme pripravili niekoľko prednášok a diskusií. Či už to bude prednáška poľskej dvojice Mareka Styczyńského a Anny Nacher o permakultúre spojená s deep listeningom kvapkajúcej vody, diskusia o organizovaní "zelených" festivalov, novo-medialistická výstava pedagógov a študentov Fakulty umenia TU Košice na ekologickú tému, no a samozrejme aj online formy festivalov, keďže Hevhetia Showcase je každoročne streamovaná na sociálne siete, čo je aj fenoménom tejto "korona doby". Festival už dávno nie je len o hudbe. Je aj o sprievodných podujatiach, o výtvarnom umení, o nových médiách, fotografiách, workshopoch, diskusiách, atď.


Mnohé festivaly sa práve pre nepredvídateľnú a neustále sa meniacu epidemiologickú situáciu súvisiacu s ochorením Covid-19 rozhodli svoj program presunúť, či úplne tento rok zrušiť. Hevhetia Showcase bude. Ako táto situácia ovplyvní program?

Do poslednej chvíle nebudeme mať istotu, kto bude môcť prísť a kto nie. Napriek všetkému však máme väčšiu časť umelcov z krajín, ktoré sú aspoň momentálne bezpečné. To isté sa týka aj účastníkov showcase, teda hudobných profesionálov. Môže sa stať, že niektorí nebudú môcť prísť, ale budeme sa snažiť ten obsah odprezentovať minimálne virtuálnym spôsobom prostredníctvom streamingu na sociálne siete. Tí, ktorí nebudú môcť prísť, pošlú nám svoje témy, svoj obsah a budeme sa ich snažiť virtuálne zapojiť.

Na čo z programu sa môžu ľudia najviac tešiť? Čo je hudobným ťahákom festivalu?

To je moja najneobľúbenejšia otázka a nerád na ňu odpovedám... Každopádne po skončení showcase koncertov sú vo večerných hodinách takzvané highlightové koncerty. Či už je to americká speváčka Chanda Rule so svojou kapelou Sweet Ema band (19.8.), punk-jazzové trio The Flash! (21.8.), či David Kollar s Arve Henriksenom (22 8.), ale aj dvojkoncert už spomínaných bielorusov Port Mone trio a po nich nasledujúcá nórska formácia wESTAMAN v košickej Kunsthalle (21.8.). Z môjho pohľadu sa každoročne snažíme robiť obsah, ktorý je rôznorodý, prekvapivý a hlavne kvalitný. Preto odporúčam kúpiť si permanentku na celý festival.

Posledný deň festivalu (nedeľa 23.8.) sa bude niesť v duchu hudobného happeningu. Keďže vydavateľstvo Hevhetia má aj svoj sublabel Hev-Het Tune, pre menej náročného poslucháča pripravilo prezentáciu umelcov, ktorí sa zameriavajú na viac pesničkové projekty. Od 15:00 v areáli Anička zaznie hudba Košičanky tvoriacej pod pseudonýmom Skyva, predstaví sa aj formácia Chill on the Sun, nasledovať bude dobre známy prešovčan Edo Klena a jeho Klenoty a na záver zahrá kapela 100 múch. 

Kompletný program festivalu Hevhetia Showcase 2020 a všetky ďalšie informácie nájdete na webe www.hevhetiafest.sk. Vzhľadom na meniacu sa situáciu s ochorením COVID-19 sa môže program festivalu meniť. Tím Hevhetia ShowCase sa bude snažiť zabezpečiť adekvátnu náhradu za prípadný výpadok hudobných hostí.

Vstupenky:  


Rozhovor s Jánom Sudzinom a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér festivalu a vydavateľstva Hevhetia Tomáš Čižmárik.