Karin Ann: Je dôležité vyjadriť sám seba, aj keby to malo ísť "mimo štandard"

Hudobná scéna patrí tento rok medzi najviac postihnuté odvetvia pandémiou koronavírusu. Väčšina hudobníkov preto vydanie svojich nových skladieb či albumov odložila. To však nie je prípad mladej slovenskej speváčky Karin Ann, ktorá už po zverejnení prvých singlov zaujala mladú generáciu fanúšikov ale aj zahraničné hudobné médiá.

Ak by ste si pred rokom do googlu zadali meno Karin Ann, zrejme by vám nič nenašlo. Rodáčka z Čadce sa narodila v roku 2002 a pred marcom 2020 o nej na hudobnej scéne nevedel takmer nikto. No napriek tomu, že sa nezúčastnia žiadnej talentovej šou, rýchlo si vyslúžila status zaujímavého objavu, ktorý na domácu popovú scénu priniesol čerstvý vietor.

Svoj debutový singel vydala len pár dní pred jarným lockdownom, ani to ju však neodradilo od toho, aby celkom sľubne rozbehla svoju kariéru. Za prvých deväť mesiacov na scéne má na konte šesť singlov, ktoré jej pootvorili dvere aj do sveta. V rozhovore pre Hudba.sk okrem iného prezradila, ako sa vysporiadala s vlastnou depresiou, ale aj to, aké sú jej hudobné plány na rok 2021.

Chceli z nej právničku alebo doktorku

Kedy si prvýkrát začala rozmýšľať nad tým, že by si sa stala speváčkou?

Ja som asi od piatich rokov hovorila, že chcem byť speváčka a herečka, len rodina vás väčšinou nevedie k takej kariére, ale skôr k profesiách ako právo, medicína, práca s financiami a podobne. Ja som najskôr išla skôr smerom výtvarného umenia - študovala som grafický dizajn na umeleckej škole. Ale potom prišlo zranenie ruky, kvôli ktorému som nemohla vyjadrovať svoje pocity výtvarným umením a musela som aj odísť z umeleckej školy, čo bolo pre mňa dosť ťažké. Na druhej strane ma to ale posunulo bližšie k hudbe - začala som sa venovať hudbe oveľa viac a už som pri nej ostala.

Ako reagovala tvoja rodina a priatelia, keď si sa začala venovať hudbe aj profesionálne?

Myslím si, že všetkých, vrátane mňa, dosť prekvapilo, že to prešlo do profesionálneho levelu. Stalo sa to celkom nečakane, ale snažia sa ma všetci podporovať.

Nechcela si skúsiť šťastie v nejakej talentovej šou?

Talentové šou si rada pozriem, ale nad účasťou som nikdy nerozmýšľala.

Spomínaš si na moment, kedy si prvýkrát počula svoju hotovú skladbu?

Vždy, keď mám nejakú skladbu hotovú, je to čudný pocit, pretože niekedy sa to začína len ako hmkanie v audio poznámke alebo ako improvizovanie na ukulele, alebo len jedným slovom, ktoré mi napadne. Takže potom si každá skladba musí prejsť celým tým procesom a vymýšľaním, ako v štúdiu "zhmotniť" ten pocit, čo chcem, aby z toho išiel. Mať konečne hotový finálny produkt je vždy taká úľava.

Svoj prvý singel si nahrala s raperom Majselfom. Ako ste sa k sebe dostali?

Obaja spolupracujeme s tým istým producentom Fillipianom. Odkedy sme začali robiť na singli Ruky preč, hovorili sme si, že by sa tam hodil raper. Keďže sú kamaráti, Fillipian mi ho hneď odporučil a mne sa páči, čo robí, aj štýlom sa k sebe hodíme, preto sme ho oslovili.


Pár dní od vydania skladby Ruky preč sa aj Slovensko ocitlo v lockdowne. Narušili tieto obmedzenia tvoje hudobné plány?

Áno. Mali sme naplánované nejaké koncerty, ktoré sme nemohli zrealizovať. Skomplikovalo to aj pracovné stretnutia a natáčania klipov. Napríklad teraz som mala byť na turné v Poľsku ako predskokanka tamojšej vychádzajúcej hviezdy Sanah a aj to sa posúva na budúci rok.

Napriek tomu si počas svojho debutového roka vydala až šesť singlov. Nechcela si radšej počkať, kým sa situácia upokojí?

Nie, nechcela. Ja si myslím, že umenie je jedna z vecí, ktoré pomáhajú všetkým v každodennom živote a myslím, že práve v tejto situácii, ktorá tento rok nastala, to ľudia potrebujú ešte viac.

Ktorú skladbu považuješ s odstupom času za svoju najlepšiu?

Jednu, ktorá ešte nie je vonku (smiech).

Nečakaný úspech aj za hranicami 

Máš piesne v slovenčine, angličtine, a dokonca aj češtine. V ktorom jazyku sa ti spieva lepšie?

V angličtine. V angličtine sa mi lepšie rozpráva, vyjadruje, píše a aj spieva. Vždy mi bola angličtina bližšia, možno aj preto, že moja mama je Češka, takže doma odmala miešame češtinu a slovenčinu dokopy, a môj otec vyrastal mimo Slovenska, takže tiež mu slovenčina nie je najbližšia.

Tvoja spolupráca s Benom Cristovaom na skladbe Hloupej svět zostala oproti iným singlom tak trochu nepovšimnutá. Nemrzí ťa to?

Myslím, že tieto veci sa nedajú ovplyvniť. Ja som rada, aj ak to rezonuje len s jednou osobou.


Ben svoju kariéru začínal už pred 10 rokmi v SuperStar. Registrovala si ho už vtedy?

Áno, nepamätám si veľa z toho roku, keďže som mala len 8 rokov, ale viem, že sme v ten rok SuperStar pozerali.

Najväčšiu pozornosť si zatiaľ získala s anglickou skladbou 3AM. Čakala si, že zaujme aj ľudí v zahraničí?

Dúfala som v to, ale ako som povedala, nedá sa to ovplyvniť a som za to veľmi vďačná. Bola by som rada, aj keby sa to páčilo a pomohlo by to len jednému človeku.

Ako si reagovala, keď si zistila, že o tvojej hudbe píše napríklad americký The New York Times či britský magazín Wonderland?

Neviem, či som to ešte stihla spracovať. The New York Times pozná asi každý, takže to bolo veľmi surreálne, keď ma oslovili. A cez Wonderland som ja sama objavila veľa umelcov, ktorí sú už teraz celkom známi, takže stále tomu úplne neverím.

Prečítajte si tiež: Mladá slovenská speváčka Karin Ann vďaka singlu 3AM zaujala aj v zahraničí


Každý by mal byť sám sebou

Mnoho ľudí ťa prirovnáva k Billie Eilish. Je to len náhoda alebo sa ňou inšpiruješ zámerne?

Inšpiruje ma veľa ľudí a ona je jednou z tých mnohých ľudí. Ja som sama sebou a žiadni dvaja ľudia nie sú rovnakí. Sama vidím, keďže sledujem veľa umelcov, že kým si sami nevybudujú nejakú komunitu, dovtedy ich budú prirovnávať k iným. Takže ja len dúfam, že si ľudia uvedomia, že každý umelec chce byť len sám sebou a podeliť sa s ľuďmi o to, na čom tvrdo pracoval.

Myslíš, že ti tvoja inakosť a istá dávka rebélie na Slovensku pomáha alebo skôr škodí?

Ja nikomu nehovorím, ako by sa mal obliekať alebo aké by mal mať vlasy či make-up, tak si myslím, že ľudia by to mali prestať hovoriť aj iným. Ja odrážam samú seba a to, čo cítim, aj cez svoju vizáž. Ak to niekoho inšpiruje a cíti to rovnako, tak nech sa nebojí vyjadriť sám seba aj keby mal ísť "mimo štandard". A ak sa to iným nepáči, tak nech pokračujú ďalej vo svojom živote. Ja si myslím, že to môže len pomôcť.


Je možné, že niekedy svoj imidž zmeníš a budeme ťa sledovať v šatách a lodičkách?

Každý sa stále mení. Jediné, čo môžeme vedieť je, kto sme v danom momente. Nemôžem vylúčiť nič, ale tiež viem zo skúseností, že lodičky sú nepohodlné (smiech).

Tvoj posledný singel I Yearn For Agony je o tvojich stavoch úzkosti a výčitiek. Ako si sa z tohto obdobia dostala?

Povedala by som, že sa to začalo zlepšovať až tento rok počas prvého lockdownu. Mala som čas pracovať sama na sebe a mala som čas zistiť, ako potrebujem fungovať na to, aby mi bolo dobre. Myslím, že sa toho nikdy nedá úplne zbaviť, pretože každý má zlé dni ale teraz som zväčša spokojná sama so sebou.

Nebála si sa toho, ako budú tvoji blízki na takúto úprimnú výpoveď reagovať?

Najprv áno, keďže v mojich pesničkách rozprávam o veciach, o ktorým som im nikdy nepovedala. Ale ja sa snažím pomôcť ľuďom, ktorí prechádzajú podobnými vecami, takže som nemala v podstate čo stratiť.


Ešte si sa poriadne nestihla predstaviť slovenskému publiku a už sa pripravuješ na spomínané turné v Poľsku so speváčkou Sanah. Ako si reagovala, keď si dostala túto ponuku?

Ja sa veľmi teším na hranie koncertov - myslím, že najlepšia časť tejto kariéry pre mňa bude naživo sa spojiť s ľuďmi, ktorí cítia a prechádzajú si tými vecami ako ja. Som veľmi vďačná za túto ponuku a teším sa aj, že budem počuť Sanah naživo, keďže sa mi páči jej hudba.

Predstavíš v Poľsku nejaké nové skladby? Kedy sa dočkáme tvojho albumu?

Myslím, že tam budem hrať skladby z môjho pripravovaného debutového EP. Uvidíme podľa toho, na kedy sa turné presunie, či budú ešte nevydané alebo už bude nahrávka vonku. Plánujem ju vydať v prvej polovici roka 2021, no album zatiaľ nechystám.

Autor: Dušan Marko
Foto: Ondřej Pýcha

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu