VIDEO: Kapela Prie100r je späť s nekompromisným zvukom, textom aj vizuálom

Vdýchneme čiernych motýľov je názov nového singla mladej bratislavskej kapely Prie100r. Oproti predchádzajúcej tvorbe, vydanej na debutovom albume 292 na jar 2019, predstavuje novinka výrazný posun z hľadiska hudby aj textu. Naliehavosť a intenzitu skladby podčiarkuje pôsobivý videoklip.

Kapela Prie100r má po dva a pol roku od vydania debutu 292 hotový už celý nový album s názvom Srdce z cínu, ktorý plánuje vydať už budúci týždeň, vo štvrtok 11. novembra. Prečo sa hudobníci rozhodli ako prvý singel predstaviť práve skladbu Vdýchneme čiernych motýľov?

"Skladbu sme vybrali, pretože dobre vystihuje a reprezentuje výrazný posun v našej hudbe. Je temnejšia, elektronickejšia, priamejšia. Abstraktné formy nahradila konkrétnosť a údernosť. Oveľa väčšie miesto v našich skladbách zaujali syntetizátory s tvrdším charakterom zvuku ako aj temne ladené ambientné plochy. O živé bicie sa postaral vynikajúci štúdiový bubeník Jakub Kačic pôsobiaci v kapelách Ľudové Mladistvá či Fallgrapp," hovorí multiinštrumentalista a skladateľ Radovan Činčura.

"Naša tvorba je iná, zmenila sa tak, ako aj všetko okolo nás. Vždy sa snažíme o čo najväčšiu autenticitu, a preto si myslíme, že nie je možné zostávať v jednej polohe. Ani jeden z nás neverí na nejakú dlhodobejšiu stabilitu, a to sa odzrkadľuje i v našej najnovšej skladbe," dodáva speváčka Dominika Zdražilová o novinke, ktorá bola rovnako ako doterajšia tvorba kapely a celý nový album nahratá a zmastrovaná v bratislavskom štúdiu PULP. Znie však úplne inak ako pesničky z debutu.


Atmosféra šialenstva a skryté odkazy

Skladba je okrem nového zvuku kapely výnimočná aj tým, že prvýkrát sú spoločnými autormi textu Dominika i Radovan. "Je to suverénne najviackrát prepracovaný text na albume. Dokonca sme v štúdiu museli viackrát prespievať už hotové party, keďže sme dospeli k názoru, že text treba ešte viac prebrúsiť. V skladbe sme sa snažili vystihnúť moment uvedomenia si nezmyselnosti akejkoľvek snahy niečo zmeniť alebo zachraňovať, keď sa to už nachádza v rozklade," približuje tému skladby Radovan Činčura.

Videoklip nakrútili Viktor Cicko a Peter Onduš. Vizuál je postavený na rotačných záberoch, ktorých vytvorenie si vyžadovalo zaobstaranie komplikovaného vybavenia. Natáčanie prebiehalo počas celej noci pre zaistenie stabilného svetla v priestoroch retro domu. "Dom bol bez elektriny a museli sme si priniesť vodu aj elektrocentrálu, čo bol krok navyše. Vďaka hre s technológiou a pohybom sme dokázali navodiť atmosféru šialenstva. V klipe sú aj rôzne odkazy na album a skryté významy, ktoré nie sú na prvý pohľad zjavné," vysvetľuje režisér Peter Onduš.

O strih sa postaral Maxim Ramacsay a color grading spracovali Roman Kukumberg a Radovan Činčura. Styling mala na starosť Petra Konček, ktorá stojí za profilom Rogue minimal a projektom Premeny ženy. Vo videoklipe boli použité outfity od lokálnych módnych návrhárok Ninjy Retzer a Petry Weingart. Na Dominike sa Petra Rogue rozhodla ukázať najmä kimoná, ktoré sú veľmi pôsobivé aj keď toho viac zakrývajú než odkrývajú. Outfity odzrkadľujú myšlienku projektu Premeny ženy, ktorá hovorí o udržateľnosti, minimalizme a kvalite spracovania modelov.

Počas celého točenia sa o make-up starala mimas.artistry. Pri nakrúcaní videoklipu bola prítomná aj maliarka Lucia Oleňová, ktorá taktiež dohliadala na dodržanie vizuálneho konceptu. V jednom zo záberov možno vidieť aj originálnu maľbu v životnej veľkosti, ktorá je použitá ako cover pripravovaného albumu.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytli členovia kapely Dominika Zdražilová a Radovan Činčura. Správu sme upravili a doplnili.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu