Tomáš Klus vydáva svoj najpolitickejší album. Nazval ho ČAUČESKU

Populárny český pesničkár Tomáš Klus je okrem hudby v posledných rokoch známy aj tým, že sa na sociálnych sieťach pravidelne vyjadruje k aktuálnym politickým a spoločenským témam. V týchto dňoch vydáva špeciálny digitálny album s ôsmimi autorskými pieňami, prostredníctvom ktorých chce vyjadriť svoj občiansky postoj.

Nahrávka dostala pomenovanie ČAUČESKU v narážke na facebookové príhovory českého premiéra k voličom a poukazuje na pálčivé politické témy poslednej doby. "Celé sa to začalo nevinne, proste som písal reflexiu doby a sveta, čo vidím, čo počujem, čo cítim, a zrazu som mal piesní na celý album," hovorí Tomáš Klus.

Na vzniku nahrávok spolupracoval s hudobným producentom Jiřím Burianom a investigatívnym novinárom a spisovateľom Jaroslavom Kmentom, ktorý sa zaoberá vnútropolitickými kauzami, prepojenosťou politických, podnikateľských a mafiánskych kruhov a odhaľovaním korupcie. "K emóciám som chcel pridať i fakty, preto som poprosil Jaroslava, aby ku každej piesni spísal nejaký kontext. Takú argumentačnú 'kapsičku'. Mnohé jeho texty totiž slúžili ako odrazový mostík k pohnútkam mysle smerom k piesňam na ČAUČESKU," upresňuje Klus, ktorý si na albume v skladbe Lockdown dokonca i zarapoval.


34-ročný spevák, hudobník a skladateľ chce prostredníctvom svojich piesní otvoriť diskusiu k témam, ktoré boli často zámerne prekryté novými kauzami. Albumom ČAUČESKU chce prispieť k tomu, aby spoločnosť nezabúdala na skutky politikov, ktoré by nemali byť nikdy premlčané. "Hovorí sa, že politika je svinstvo, ale ona sama o sebe svinstvom byť nemôže. Politika ožíva až s konkrétnymi ľuďmi a ich charaktermi. Politika je odrazom celej spoločnosti a v okamihu, keď spoločnosť začne byť bdelá a začne naozaj vyžadovať od svojich politikov mravné kvality, začne sa uzdravovať," myslí si Tomáš Klus. 

Album ČAUČESKU vychádza v roku, v ktorom si Česi na jeseň vyberú nové zloženie Poslaneckej snemovne. Tomáš Klus je vo svojich piesňach kritický: "Chcem upozorniť na zlo v činoch premiéra Babiša a prezidenta Zemana a verím, že čoskoro príde zmena." Jaroslav Kmenta dodáva: "Bolo mi cťou byť pri vzniku nového albumu Tomáša Klusa, ktorý je o politike a je skvelým príspevkom do debaty kritického myslenia v spoločnosti. Som presvedčený, že Česko v tomto smere potrebuje úplne novú energiu."

Vizuál albumu ČAUČESKU vytvoril známy grafik a fotograf Tomáš Břínek alias TMBK. Album vyšiel zatiaľ iba digitálne vo formátoch MP3 či FLAC. Do 21. mája 2021 bude exkluzívne na Supraphonline.cz za minimálnu cenu 21 Kč (prípadne je možné zaplatiť ľubovoľnú sumu). Následne ho ponúknu aj všetky ostatné digitálne služby.


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za vydavateľstvo Supraphon poskytla Adriána Čahojová. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Iveta Valentová

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu