Súrodenecká dvojica Bulp vydáva EP Parvin. Ukazuje rôzne odtiene tanečnej hudby

Päť rokov po EP Endian a tri roky po cenou Radio_Head Award ocenenom albume Yrsa vydáva súrodenecká dvojica Bulp svoje druhé EP s názvom Parvin. Producent Samo Štefanec a vokalistka Jana Salvi na ňom prezentujú päť skladieb vrátane pilotného singla Auri, ktorý bol premiérovaný aj s pútavým videoklipom.

Podobne ako predošlý album Yrsa, aj nové EP nesie názov podľa ženského mena. Parvin je ženské meno perzského pôvodu, používané prevažne v krajinách blízkeho východu. S EP ho spája to, že v rovnomenných skladbách Parvin Pt. 1 a Parvin Pt. 2 je počuť ženské vokálne sample práve z tohoto regiónu. Nahrávka ako celok však v sebe spája omnoho viac vplyvov a je dynamickou ukážkou rôznych tvárí tanečnej hudby.

"Parvin v sebe kombinuje klubovú atmosféru, rozmanité vokálne plochy a má miestami až dobrodružný charakter. Pokiaľ ide o jeho zvuk, špeciálny dôraz som venoval beatom a nízkym frekvenciám," charakterizuje svoju novú kolekciu skladieb Samo Štefanec. Pri trackoch Auri a Again sa jedná o spievané duety a skladby Oona, Parvin Pt. 1 a Parvin Pt. 2 sú inštrumentálne kompozície. Limitovaná vinylová verzia EP navyše obsahuje bonusový inštrumentálny track Mabel.


Bulp dokazujú, že tanečná hudba má veľa odtieňov

Pri speve počuť, že dvojica sa posunula do novej polohy. Striedavá dominancia raz ženského a raz mužského hlasu a cestovanie vokálnych liniek z unisona do kontrapunktu a späť vyzdvihuje osobitný charakter zvuku Bulp. Oproti albumu Yrsa dal tentokrát Samoinštrumentálne dôraz na údernejší, výrazne basovo orientovaný zvuk. Tracky sú rytmické a tanečné, s výnimkou cinematicky znejúcej predposlednej skladby, ktorá slúži ako predzvesť triumfálneho záveru celého EP.

Volalistka projektu, Samova sestra Jana Salvi, zložila pre skladbu Auri vokálnu linku a aj jej doposiaľ najosobnejší text, v ktorom prehovára ku svojej dcére. "Parvin pre mňa predstavuje vyzreté a energiou nabité minidielo. Predurčuje pre mňa smer, akým sa projekt Bulp bude ďalej hudobne uberať," hovorí o épečku Jana. Bulp ukončili s Parvin EP obdobie kratšej odmlky a opäť ukázali, že tanečná hudba má veľa odtieňov a vie poslucháča preniesť za hranice poznaného.

Všetky skladby kolekcie skomponoval, nahral a zmixoval Samo Štefanec, zároveň napísal aj text ku skladbe Again, zatiaľ čo Jana Salvi zložila text pre Auri. Nahrávanie prebehlo v Men at Sound Studio v Trenčíne a mastering nahrávky zabezpečil Tomáš Karásek v pražskom štúdiu Gargle & Expel. Autorom artworku EP je Branislav Rariga a fotografiu na inlay karte vinylu odfotila Anna-Mária Špániková.

Parvin EP vychádza dnes, 4. júna, na značkách Deadred Records / Starcastic Records na 12-palcovom limitovanom bielom vinyle, digitálne na všetkých známych streamovacích platformách ako Apple Music, Spotify, Deezer, YouTube Music a ďalších a tiež ako download zo stránok vydavateľstiev a Bandcamp profilu kapely.

Vydanie titulu z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Natália Husárová z vydavateľstva Deadred Records.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu