Bratislava Hot Serenaders s Milanom Lasicom
Zdroj: Lucia Kotrhová

Pohoda 2022 bude v plnej kapacite a s programom plným výnimočných projektov

Po dvoch rokoch sa na trenčianske letisko vráti festival Pohoda v plnej kapacite. Okrem hviezd ako Nick Cave and The Bad Seeds, Flume, Wolf Alice, Sigrid, Black Pumas, Metronomy, Richie Hawtin, Lianne La Havas, slowthai či The Libertines ponúkne aj viaceré unikátne spojenia a výnimočné koncerty.


Oslavou tvorby Mira Žbirku je projekt Nemoderný chalan, v ktorom výber z jeho troch elektronických albumov odohrá Mekyho dlhoročný spoluhráč a producent Laco Lučenič s kapelou Midi Lidi. Téma "nemoderného chalana" sa pretavila aj do tohtoročného merchandisingu Pohody, ktorý bude inšpirovaný práve farebnosťou osemdesiatych rokov a štýlom Mekyho Žbirku. Viacerí členovia tímu Pohody sa na dopoludňajšej tlačovej konferencii v rámci práve prebiehajúceho Pohoda dňa_FM, predstavili v "nemoderných" pestrofarebných šušťáčkach, ktoré naznačujú, ako bude vyzerať tohtoročná ponuka oblečenia v Pohoda shope.

Spomínať sa bude aj na Milana Lasicu. Výnimočná zostava Bolo nás jedenásť, ktorá na Pohode aj so samotným maestrom vystúpila v rokoch 2017 a 2019, sa tentoraz spojí v jednom bloku s orchestrom Bratislava Hot Serenaders, aby ukázali, prečo Milan Lasica sám seba považoval v prvom rade za muzikanta. Návštevníci Pohody uvidia aj spoločný koncert kapiel Polemic a Medial Banana. Zaujímavosťou je, že Polemic hrali na prvej Pohode a budú opäť v takmer identickej zostave aj na jej štvrťstoročnici.

Silné zastúpenie ukrajinskej scény

Pohodu 2022 tento rok na hlavnom pódiu otvorí koncert ukrajinskej kapely DakhaBrakha (prečítajte si reportáž z jej skvelého koncertu v Bratislave) a z ukrajinskej scény toho bude podstatne viac. V sobotu napoludnie otvorí hlavné pódium Luhanská filharmónia (Academic Symphony Orchestra of the Lugansk Regional Philharmonic), ktorej členovia ušli z Luhanska pred ruskou vojenskou agresiou a momentálne pôsobia v Ľvove.


Ďalším potvrdeným menom od našich východných susedov je elektro-folkový fenomén GO_A. Vznikli v roku 2012, už v roku 2015 získala kapela cenu pre najlepšiu ukrajinskú skladbu roka za pieseň Vesnianka. Aktuálne patrí k najvychytenejším ukrajinským skupinám a hráva po celej Európe. Mimoriadne silné budú určite koncerty mladej vojnovej veteránky Stasik či ukrajinskej raperky menom Alyona Alyona. Predstaví sa aj techno dídžejka Miklei, ktorá v posledných rokoch pôsobí v Košiciach.

Pohoda sa týmito koncertmi hlási nielen k svojej podstate – oslave slobody – ale aj k iniciatíve Music Saves UA. Ako pripomenul na tlačovej konferencii Michal Kaščák, na dianie v Ukrajine festival reagoval už v roku 2014, kedy Ruská federácia anektovala Krym a začala sa vojna na Donbase. Vtedy na Pohode vystúpil Symfonický orchester Ukrajinskej národnej filharmónie.

Oslavou slobody a sily hudby bude aj koncert práve sa formujúceho telesa National Orchestra of Afghanistan. Orchester je zložený zo študentiek a študentov Afganského hudobného inštitútu, ktorým sa podarilo ujsť pred Talibanom do Portugalska. Jeho súčasťou sú aj dievčatá, ktoré sa už predstavili na Pohode v rámci ženského orchestra Zohra.

FVLCRVM s novou šou na hlavnom pódiu aj návrat Zlokotu

Festival samozrejme ponúkne aj priestor pre domácu scénu. Prejavom rešpektu voči nej je zaradenie novej šou projektu Pištu Kráľoviča FVLCRVM na záver sobotňajšej noci na hlavnom pódiu. Ide o umelca, ktorý má aj vďaka spolupráci s rakúskou pobočkou Universal Music a skvele hodnoteným vystúpeniam na showcaseových festivaloch, azda najväčší potenciál presadiť sa na medzinárodnej scéne a stať sa pravidelným účastníkom veľkých zahraničných festivalov.

Pandémia jeho rozlet zbrzdila, no počas nej ďalej pracoval na svojom zvuku, vydal viacero videosinglov svetovej kvality (Hate List, Come Get Some, Do It All Again či čerstvá novinka X-tacy) a vytvoril originálnu audiovizuálnu šou, ktorú po niekoľkých klubových vystúpeniach v troch slovenských mestách, Prahe, Brne, Budapešti a Záhrebe predstaví na najväčšom pódiu Pohody naozaj v plnej paráde.


S vlastným koncertom sa premiérovo na Pohode predstaví Nina Kohout, ktorá bola niekoľkokrát hostkou na koncertoch izraelskej kapely Lola Marsh. Prvýkrát si s nimi zaspievala na veľkom pódiu na trenčianskom letisku už v roku 2016 ako 14-ročná. Prvýkrát na Pohode vystúpia Porsche Boy, 52 Hertz Whale či Quatro Emocione a organizátorov veľmi teší aj comeback kapely Zlokot, ktorá sa vracia na scénu po siedmich rokoch.

Prečítajte si: Človek nie je stvorený na to, aby bol len šťastný, vraví Nina Kohout emotívnym EP Pandemonium

Na trenčianskom letisku vyrastie Sphéra

Výnimočným bude koncept vizuálneho stageu Pohody, ktorý sa skoncentruje do jediného diela – Sphéry od Juraja Gábora, ktorý je známy aj ako autor populárnej Zrakovej pyramídy. Sphéra, ktorú počas niekoľkých mesiacov postavil v interiéri Novej synagógy v Žiline, sa v roku 2021 stala zásadnou udalosťou na slovenskej umeleckej scéne a získala mnoho ocenení. Z miesta svojho vzniku sa teraz presťahuje do exteriéru.

Samotný autor diela o Sphére a spolupráci s Pohodou hovorí: "Sphéra je dokonalé platónske teleso, no nič v skutočnosti nie je dokonalé ani dokonané. V Novej synagóge v Žiline dal podnet k jej materializovaniu a dokončeniu Peter Behrens, ktorý jej výsekom zastrešil centrálny chrámový priestor. V priebehu 17 mesiacov sme zvyšok Sphéry drevenou konštrukciou dostavovali a umelcami, umením a návštevníkmi napĺňali, aby sme v týchto dňoch tento materiál a naň nabalenú spiritualitu preniesli do horizontálne placatej "kozmickej krajiny" v Trenčíne. Neraz som túžil vytvoriť niečo ako lietadlo, to sa mi v živote nepodarilo a asi sa mi to ani nepodarí, ale na mesiac a pol na letisku 'pristanem'."

Z pandemického obdobia si Pohoda prenáša do roku 2022 viaceré zaujímavosti. Okrem dôrazu na kvalitu online prenosov to bude napríklad hra s priestorom letiska. Súčasťou areálu bude vyradený vojenský radar, ktorý sa osvedčil na vlaňajšej Pohode on the Ground, kde bol v noci dejiskom prevažne dídžejských vystúpení. K dispozícii ho teraz dostane kanadský umelecký kolektív Crack Cloud, ktorý okrem koncertov v každý festivalový deň areál spracuje aj ako inštaláciu.

Do programu Pohody pribudne ešte niekoľko desiatok mien, celá divadelná, tanečná, literárna a diskusná sekcia festivalu. Zmenou prejde aj Café Kušnierik, scéna pomenovaná podľa zosnulého kultúrneho publicistu a hlavne skvelého človeka Juraja Kušnierika. Vďaka podpore z grantu EHP sa na nej predstavia okrem domácej scény aj skupiny z jeho obľúbeného Islandu. Po rokoch budú v centre trenčianskeho letiska počas Pohody opäť kvitnúť slnečnice. 

"Mám obrovskú radosť z toho, ako sa skladá tohtoročná podoba Pohody. Mám radosť z tímu, ktorý ju tvorí, z jej pestrosti a akejsi nepredvídateľnosti. Som rád, že si môžeme opäť pripomenúť, akým dobrodružstvom je príprava letného festivalu. Samozrejme, najväčšiu radosť mám z toho, že sa stretneme s ľuďmi bez obmedzení. Uvedomujeme si viac ako kedykoľvek predtým, že slobodný festival nie je samozrejmosťou. Vážime si, že máme možnosť ho robiť, tešíme sa na stretnutie na ňom. Nevieme sa dočkať, aj keď má Pohoda tento rok 25 rokov, akoby sa všetko dialo po prvýkrát," vraví o prípravách Michal Kaščák.

Aktuálne potvrdení umelci Pohody 2022:

Nick Cave & The Bad Seeds, Flume, The Libertines, Lianne La Havas, Richie Hawtin, Sigrid, Metronomy, Nemoderný chalan: Laco Lučenič & Midi Lidi, Bolo nás jedenásť a Bratislava Hot Serenaders, Black Pumas, Grandmaster Flash, Wolf Alice, Slowthai, ZHU, Floating Points, Noga Erez, Molchat Doma, Sama' Abdulhadi, Kevin Morby, Marina Satti, Black Midi, Mezerg, Paula Temple, Snail Mail, Confidence Man, Rita Payés, Black Country, New Road, Kokoroko, DakhaBrakha, Luhanská filharmónia, GO_A, Alyona Alyona, National Orchestra of Afghanistan, Acid Arab live, The Comet Is Coming, Shame, FVLCRVM, Iva Bittová a Dunaj, Gleb, Zlokot, Brutalismus 3000, Polemic a Medial Banana, Boy Wonder, Lash & Grey, Nina Kohout, Injury Reserve, Sho Madjozi, Squid, Hatari, Emel Mathlouthi, Yves Tumor, Bazzookas, Stasik, Faux Real, Liraz, Murman Tsuladze, Aigel, Trupa Trupa, Aquaserge, Asmâa Hamzaoui & Bnat Timbouktou, Crack Cloud, Bendik Giske, Wooze, Paupière, Pengshui, Fulu Miziki, Miklei, Shht, Otoboke Beaver, Gustaf, PoiL Ueda, Balming Tiger, The Space Lady, Malox, Porsche Boy, KVLT CREW (Fvck_Kvlt, Edúv Syn, Paris, Žakhéles), 52 Hertz Whale, Quatro Emocione, Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs Pigs...

Všetky podrobnosti o 24. ročníku Pohody nájdete na oficiálnej stránke www.pohodafestival.sk.

Informácie a vizuál redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér festivalu Anton Repka. Správu sme upravili a doplnili.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu