David Bowie, umelec mnohých tvári a hudobný vizionár, by mal 75 rokov

Ziggy Stardust, Aladdin Sane, Thin White Duke. To bolo len niekoľko hudobných alter eg britského speváka, skladateľa, gitaristu, saxofonistu a herca Davida Bowieho, do ktorých sa počas svojej kariéry štylizoval. Každé jedno bolo charakteristické špecifickým oblečením, prejavom, správaním a samozrejme originálnou hudbou. V sobotu (8.1.) by sa dožil 75 rokov.

David Bowie, vlastným menom David Robert Jones, sa narodil 8. januára 1947 v londýnskej štvrti Brixton. Jeho otec pracoval ako úradník a matka bola čašníčkou. Mal o desať rokov staršieho nevlastného brata, u ktorého prepukla schizofrénia a tá bola aj príčinou jeho samovraždy.

Spevákov nenapodobiteľný vzhľad a charizmu umocňovali rozdielne oči, ktoré pôsobili, akoby bolo každé inej farby. V skutočnosti však mal len rozdielnu veľkosť zreníc. Túto zvláštnosť nadobudol v puberte, keď si zranil ľavé oko, ktorého zrenička mu ostala natrvalo roztiahnutá.


V prvej polovici 60. rokov minulého storočia, sa David intenzívne učil hrať na saxofón a s kamarátom Georgeom Underwoodom začínal v kapelách The Kon-rads a The King Bees. Neskôr bol členom The Manish Boys a The Lower Third. V roku 1965 vydal ešte pod rodným menom singel Liza Jane. Následne si zmenil meno na David Bowie, lebo jeden z členov vtedy populárnej skupiny The Monkees sa volal Davy Jones.

O dva roky neskôr nahral prvý album s názvom David Bowie, ktorý nebol úplným prepadákom, ale nezaznamenal ani taký úspech ako autor očakával. Utiahol sa do ústrania, koketoval s budhizmom a venoval sa pantomíme. Na hudobnú scénu sa vrátil v roku 1969 s dnes už kultovou skladbou Space Oddity, podľa ktorej pomenoval aj druhý album. O rok neskôr vydal tretiu nahrávku The Man Who Sold the World (1970) s opäť rovnomenným úspešným hitom, ktorý je známy aj v coververzii od skupiny Nirvana. Stihol sa aj prvýkrát oženiť a v roku 1971 sa mu narodil syn.

Zo seriálu o jeho tvorbe: Zrod rockového chameleóna: Pripomeňte si búrlivé začiatky Davida Bowieho


Štvrtým albumom Hunky Dory (1971), s hitmi ako Changes alebo Life on Mars?, sa Bowie etabloval na hudobnej scéne, čo potvrdil v roku 1972, keď sa predstavil ako Ziggy Stardust. Vydal úspešný glam-rockový album The Rise and Fall of Ziggy Stardust and The Spiders from Mars. Kultový Ziggy zaujal nielen hudbou, ale aj štylizáciou do pozície androgýnnej bytosti a bisexuála.

So sexuálnou identitou sa Bowie pohrával aj ako Aladdin Sane, ktorého charakterizovali vyholené obočie a ikonický blesk pretínajúci tvár. Nahral album Aladdin Sane (1973), ktorý obohatil o jazzové klavírne prvky a ešte v tom istom roku vydal štúdiovku coververzií skladieb zo 60. a 70. rokov s názvom Pin Ups.


Legendárny album Diamond Dogs (1974) s hitmi Rebel Rebel, či Diamond Dogs, nahral bez gitaristu Micka Ronsona, čo sa prejavilo surovejším vyznením. Černošskej hudbe vzdal hold nahrávkou Young Americans (1975), po ktorej nasledoval experimentálny album Station to Station (1976), kedy už Bowie vystupoval ako Thin White Duke.

Ten sa zo scény vytratil po odchode Bowieho do Berlína. Tu spevák spoločne s Tonym Viscontim a Brianom Enom pracoval na tvorbe kultových a hudobne rôznorodých albumov Low (1977), Heroes (1977) a Lodger (1979), ktoré tvoria tzv. Berlínsku trilógiu. S Bowiem v tomto období spolupracoval aj gitarista Robert Fripp, či Adrian Belew zo skupiny King Crimson.

70. roky Davida Bowieho: Z amerického výletu späť k famóznej "berlínskej trilógii"


So skladbou Ashes To Ashes z platne Scary Monsters (And Super Creeps) sa v roku 1980 opäť prepracoval na špicu britskej hitparády. V roku 1983 vyprodukoval svoju najpredávanejšiu štúdiovku Let's Dance s rovnomenným hitom a skladbami ako China Girl, či Modern Love. Po nahrávkach Tonight (1984) a Never Let Me Down (1987), založil kapelu Tin Machine, s ktorou nahral albumy Tin Machine (1989) a Tin Machine II. (1991).

Bowieho osemdesiate roky: Inteligentný pop rock umelca (ne)poplatného dobe

V roku 1992 sa druhýkrát oženil s modelkou Iman Abdulmajid, s ktorou mal dcéru. Rok po svadbe vydal platňu Black Tie White Noise, ktorou predznamenal návrat k hudobným experimentom. To sa naplno odrazilo na ďalšom albume 1. Outside (1995). Spolupráca s Trentom Reznorom zo skupiny Nine Inch Nails sa prejavila na albume Earthling (1997) s hitom I'm Afraid of Americans. Krátko pred príchodom nového tisícročia vydal meditatívnejšiu nahrávku 'hours...' (1999).


Na počiatku nového tisícročia nahral album Heathen (2002), na ktorom spolupracoval opäť s Viscontim. Spoluprácu s ním si zopakoval aj na štúdiovke Reality (2003), s ktorou sa vybral na turné. To však v roku 2004 zo zdravotných dôvodov nedokončil. Novými skladbami potešil fanúšikov až po desiatich rokoch, keď v roku 2013 nahral album The Next Day.

Vizionár Bowie v rokoch 1993-2003 zhudobnil atmosféru oboch milénií

O dva roky neskôr uviedli na Broadwayi muzikál Lazarus, na ktorom sa Bowie autorsky podieľal. Minulý rok ste jeho slovenskú inscenáciu mohli vidieť aj v bratislavskom Divadle Aréna, predstavenia v réžii Mariána Amslera budú pokračovať aj tento rok. Samotné Bowieho koncerty nezriedka pripomínali divadelné predstavenie. Svoje herecké nadanie predviedol aj v snímke Muž, ktorý spadol na Zem (1976), v ktorej stvárnil mimozemšťana. Hlavnú postavu, majora Celliersa, si strihol aj vo filme Veselé Vianoce, pán Lawrence (1983). Agenta FBI si zahral v Twin Peaks (1992), Piláta v Poslednom pokušení Krista (1988), Andyho Warhola vo filme Basquiat (1996), či Nikolu Teslu v snímke Dokonalý trik (2006).  

V zime 2015/2016 nikto okrem spevákových najbližších ľudí netušil, že očakávaný album Blackstar je vlastne rozlúčkou. Už takmer dva roky pred jeho vydaním totiž Bowie trpel rakovinou. Fanúšikovia sa to dozvedeli až v pondelok 11. januára 2016 spolu so správou o jeho úmrtí. David Bowie zomrel 10. januára 2016 v New Yorku, len dva dni po svojich 69. narodeninách a vydaní albumu Blackstar.


26. novembra 2021 vyšiel v rámci box setu Brilliant Adventure (1992–2001) Bowieho album Toy, ktorý nahral v roku 2000, no kvôli nezhodám s vydavateľstvom nikdy nebol oficiálne vydaný, a tak hudobník okamžite začal pracovať na spomínanej nahrávke Heathen. Išlo o nanovo nahraté rané skladby, ktoré Bowie napísal v rokoch 1964 až 1971, doplnené o niekoľko nových piesní. Toy práve dnes (7.1.) vychádza v samostatnej deluxe edícii, ktorej súčasťou sú aj doposiaľ nezverejnené fotografie a alternatívne verzie skladieb vrátane 13 nových remixov.

Aktuálnou správou tiež je, že Bowieho celoživotný hudobný katalóg odkúpila spoločnosť Warner.

Text: TASR + Hudba.sk
Foto: AP Photo, Brian Horton

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu