Slovenská filharmónia pokračuje v uvádzaní online koncertov bez publika

Slovenská filharmónia (SF) pokračuje v uvádzaní online koncertov bez publika. V piatok 9. apríla uvedie diela dvoch velikánov hudobného klasicizmu Josepha Haydna a Ludwiga van Beethovena v naštudovaní dirigenta Petra Valentoviča.

Na úvod koncertu zaznie Beethovenova predohra Coriolan op. 62, inšpirovaná hrou rakúskeho dramatika Heinricha Josepha von Collina, ktorý čerpal námet od Shakespeara.

"Vznik diela spadá do obdobia prác nad 5. symfóniou c mol. Nasledovať bude Symfónia č. 60 C dur 'Il distratto', Hob. I:60 Josepha Haydna, ktorá vznikla zo scénickej hudby k hre Le Distrait od Jeana-Francoisa Regnarda," priblížila tlačová tajomníčka SF Martina Tolstova. Dodala, že scénická podoba diela bola uvedená na divadelnej scéne v letnom sídle kniežaťa Mikuláša Esterházyho v Eszterháze, pre ktorého Haydn pracoval: "Po jej úspešnom uvedení ju Haydn prepracoval do podoby symfónie. Dokončil ju v roku 1775."


Záver programu bude patriť opäť Beethovenovi a jeho menej hranej druhej symfónii. Symfónia č. 2 D dur, op. 36 pochádza z raného obdobia skladateľovej tvorby. "Komponoval ju v rokoch 1801 až 1802 počas liečebného pobytu vo viedenskej štvrti Heiligenstadt (1802), kde sa zmieril s myšlienkou, že stráca sluch," poznamenala k dielu, ktoré odpremiérovali vo viedenskom Theater an der Wien v roku 1803. Beethoven druhú symfóniu venoval svojmu mecénovi, kniežaťu Lichnovskému.
      
Priamy prenos koncertu môžu záujemcovia sledovať na Stream.filharmonia.sk v piatok 9. apríla o 19:00. Po úvodnom aprílovom symfonickom koncerte Slovenskej filharmónie s Petrom Valentovičom figuruje ďalej v programe online koncert Slovenského komorného orchestra (11. 4.) a koncerty so šéfdirigentom Danielom Raiskinom (16. a 23. 4.). 

Zdroj: TASR
Foto: Facebook.com/SlovakPhilharmonic

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu