Iniciatíva Ja som kultúra po úspešnom štarte pokračuje ďalšími online koncertmi

Hudobný projekt Ja som kultúra / Priestor pre živú kultúru má za sebou prvé tri koncertné večery. Vystúpenia šiestich slovenských kapiel z prostredia troch slovenských klubov sledovali na oficiálnom webe iniciatívy a na facebookových stránkach rôznych slovenských mediálnych portálov, kultúrnych inštitútov, klubov či samotných hudobníkov, desaťtisíce divákov.

K iniciatíve sa krátko po jej spustení na sociálnej sieti pridalo už takmer 40 spriatelených stránok, ktoré cez crossposting priamo zdieľajú live premiéry koncertov. Počet priaznivcov a podporovateľov tohto konceptu tak neustále narastá.

Projekt odštartoval v piatok, 4. decembra, dvojkoncertom kapely Los Masakeros a dua Dennyiah v košickom kultúrnom centre Fuga (pozrite si záznam otváracieho večera). Pokračoval v sobotu v Humennom v klube History s mladou prešovskou kapelou White Place a košickou pesničkárkou mnohých tvárí Eniesou (video). Záver víkendu patril návšteve piešťanského klubu La Musica v spoločnosti známeho jazzového saxofonistu Mila Suchomela, jeho hostí a hviezdnych slovenských bluesmanov, Ericha Boboša Procházku, Stana Počajiho, Juraja Schweigerta a ďalších výnimočných hudobníkov v rámci špeciálnej spolupráce kapiel Aftertee a Sitra Achra (video).

✓ Podporte slovenské kluby kúpou symbolickej vstupenky na  

Pokračovanie v Prešove, Trenčíne, Nitre či Novom Meste

Dnešný večer, 7. decembra, bude patriť koncertom v legendárnej prešovskej Christianii. Večerom bude opäť sprevádzať moderátor a iniciátor projektu Martin Valihora, tentokrát za prítomnosti svetoznámeho slovenského jazzového projektu AMC Trio, ktoré sa predvedie v netradičnej spolupráci s jednou z najvýraznejších osobností domácej popovej scény, speváčkou Linou Mayer a všestranným multiinštrumentalistom, spevákom a hudobníkom Petrom Adamovom. O svoje hudobné svety obohatí pondelkový večer aj medzinárodné akustické duo Duška. Tvorí ho znamenitá jazzová speváčka Ági Kazai z Budapešti a gitarista a spevák Štefan Uhriňák z Košíc.


V utorok 8. decembra to bude doslovne pánska jazda. Na pódiu trenčianskeho Piano Clubu zažiari v reflektore svetiel nežný rocker Jerguš Oravec spolu so svojím energiou nadupaným 3JO-m, s basgitaristom Denisom Pagáčom a bubeníkom Matejom Rumanom. Druhou kapelou večera bude nemenej výrazný band točiaci sa okolo Juraja Zaujeca, ktorého fanúšikovia registrujú aj ako speváka, gitaristu a autora piesní v legendárnej kapele Modus. Pre utorkový večer ho budú sprevádzať Adam Hudec na basgitare, David Szabo na akordeóne, huslista Marek Konček a za bicie sa posadí Štefan Bugala. 


V stredu 9. decembra sa celý štáb presunie do nitrianskej Trafačky. Hovoríme o štábe, lebo okrem Martina Valihoru po slovenských priestoroch pre živú kultúru cestuje aj produkčná a tím zvukárov, kameramanov a chalanov zodpovedných za streamingy. Za organizáciou koncertov nikdy nestoja len samotné kapely, ale veľký tím ľudí v podobe obslužného personálu. 

Večer v Nitre bude patriť jednej z najrešpektovanejších speváckych a skladateľských osobností na našej hudobnej scéne Adriene Bartošovej a jej hosťom. Speváčka sa na jednom pódiu ocitne so svojou dcérou, speváčkou Andreou Bučko, gitarovým virtuózom Palom Berezom, harfistkou Máriou Kmeťkovou, basgitaristom Martinom Gašparom a gitaristom Jurajom Burianom. Zostavu doplní Martin Valihora na bicích.


Na nitrianskom pódiu Adrienu vystrieda Marcel Palonder. Spevák s nezameniteľným hlasom, hudobník, skladateľ a producent si prešiel mnohými spoluprácami. V roku 1994 sa stal prvým spevákom zo strednej Európy, ktorý sa zúčastnil legendárneho hudobného festivalu Glastonbury s projektom Accidents Happen. O dva roky neskôr zastupoval Slovensko aj na Eurovision Song Conteste v nórskom Osle a má za sebou aj spoluprácu s Marikou Gombitovou. V Nitre vystúpi v sprievode slovenských jazzových legiend. Za klavír si sadne Eugen Vizváry, basgitary sa chopí Juraj Griglák a na bicie zahrá opäť organizátor a moderátor večera Martin Valihora.


Štvrtok, 10. december, bude naopak patriť mladým talentom. V novomestskom klube Za rampami vystúpia Ľudové Mladistvá a Katarína Máliková. Ľudové Mladistvá sú hudobný projekt skladateľa a klaviristu Martina "Majla" Štefánika. Originálny hudobný nápad kombinovať tradičnú ľudovú a folklórnu hudbu s prvkami jazzu, vážnou a modernou hudbou vznikol v roku 2015, keď sa Majlo pustil do prerobenia starej archívnej skladby Ej, padá, padá rosička. Výsledok je jedinečný a nezabudnuteľný. Svedčí o tom aj množstvo úspechov, ktoré kapela stihla za krátky čas dosiahnuť. 


Katarína Máliková patrí medzi najvýraznejšie talenty slovenskej hudobnej scény. Jej debutový album Pustvopol (Slnko records, 2016) spôsobil zaslúžený rozruch doma aj v zahraničí. Na minuloročnej novinke Postalgia prekročila hranice žánru world music a posunula sa do nových, pre ňu neprebádaných zdrojov zvuku. V repertoári albumu zachováva krehkosť klavírnych aranžmánov a spevu, ktorý stále miestami odkazuje na "temný horehronský" vokál, oveľa viac však počuť nové nástroje, syntetizátory, či inšpirácie škandinávskym synth-popom.


Dobrovoľné vstupenky na jednotlivé večery si môžete zakúpiť počas celého trvania projektu na Predpredaj.sk. Svoju obľúbenú kapelu, klub, alebo samotný projekt Ja som kultúra / Priestor pre živú kultúru môžete podporiť aj priamo počas koncertov prostredníctvom QR kódu s transparentným účtom. Uvidíte ho na svojich obrazovkách počas každého online koncertu. Kompletný program a všetky informácie nájdete na oficiálnom webe iniciatívy www.jasomkultura.sk. 

Redakciu Hudba.sk za organizátorov informovala Saša Pastorková. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Kristína Denková

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu