VIDEO: Žádný spěch, je tu krásný mech, spieva Ventolin vo svojom novom hite

Štyri roky po vydaní prelomového albumu Vitajte ohlasuje David Doubek alias Ventolin vydanie svojho tretieho albumu. Videoklip k pilotnému singlu Mech natočila Johana Novotná a zahrala si v ňom aj Ventolinova žena Klára Doubková. Album s optimistickým názvom Dneska se vyčasilo vyjde 1. septembra.

Ventolin počas príprav nového albumu zapojil "do hry" celú rodinu - jeho deti boli prvými nemilosrdnými kritikmi nových piesní, rovnako ako manželka Klára, ktorá okrem hrania vo videoklipe v skladbe Mech tiež spieva. "Mech (slovenský mach, nie mech, pozn. red.) je môj pokus o veselú pesničku v neveselej dobe. Vychádza zo zážitkov, ktoré som mal, keď som so svojou ženou a deťmi chodil počas lockdownu do prírody a napriek všetkým temnotám mi to vždy dalo chuť žiť. A Mech je o tom, že vonku v lese spoločne je pekne. Spieva sa o tom v každej trampskej piesni a je to tak," hovorí hudobník.

Na videoklipe Mech spolupracoval s Johanou Novotnou, ktorá sa podieľala aj na videoklipe Disco Science režírovanom Petrom Markom (Midi Lidi). Johana často vystupuje s Ventolinom ako "predkapela" so svojím "rural-popovým" hudobným projektom Johuš Matuš. Na brehu rieky Jizery natočili krátky príbeh, ktorý počíta s divákovou predstavivosťou - je to "príbeh o zvieratách, ľuďoch, premenách skrze bytia spolu v prírode a o hudbe ako pohonnej hmote transcendencie na deke".


Aj v pandémii sa dajú nájsť pozitíva 

Ventolinova predošlá štúdiovka Vitajte (2017) znamenala zlomový bod v jeho hudobnej kariére. Vyskúšal si na nej pesničkovú formu a vytvoril pódiovú šou, ktorá dobre komunikovala s publikom. Spomínaný videoklip Disco Science má dnes takmer dva milióny zhliadnutí na Youtube. To všetko mu prinieslo veľa nových fanúšikov, dva a pol roka takmer nepretržitého turné, úspech, sebaistotu, ale aj zvýšenú publicitu a stúpajúci pocit odcudzenia. Pandémia potom jeho hudobným svetom otriasla.

"Obláčik, na ktorom som stál, sa zrazu rozplynul. Zmena perspektívy ma vrátila k rodine a do prírody, z ktorej vyrastáme a do ktorej patríme, ktorá dáva a tiež berie. Ktorá je komorným svetom vzťahov aj horizontom, na ktorý sa pozeráme," dodáva Ventolin, ktorý sa na novom albume sústredí na to pozitívne, čo do jeho života pandémia nakoniec priniesla.

Album Dneska se vyčasilo obsahuje deväť skladieb a vyjde 1. septembra na značke Bumbum Satori. V porovnaní s Vitajte je hudobne pestrejší a tematicky komornejší. Nechýbajú na ňom popové milostné pesničky, veselé i tvrdšie sci-fi scény ani Ventolinov talent pre situačnú absurditu. Ako hostia sa na doske okrem Kláry Doubkovej objavili tiež členovia hudobne spriaznenej skupiny Midi Lidi Tomáš Kelar a Prokop Holoubek, ktorý album tiež produkoval. Bicie v Sono centre nahral Jiří Topol Novotný, mastering v štúdiu Jámor mal na starosti Ondřej Ježek.

Ventolin - Mech, 2021

Biografia

Ventolin je elektronický projekt Davida Doubka, zakladajúceho člena skupiny Kazety a člena divadla Nejhodnější medvídci, ktorý na hudobnej scéne pôsobí od roku 2007. Jeho sólovou prvotinou je EP mihanie z roku 2009, o tri roky neskôr vydal debutovú platňu Totem. Nasledovalo EP Playbour (2015), spoločný album The Game YS ROTTYN s poľským anonymným techno duom RSS B0YS (2016) a nahrávka Vitajte (2017), po ktorej vydaní odohral stovky úspešných koncertov.

K živému hraniu Ventolin používa staré samplere, analógové syntetizátory a archaické drummachiny. Je milovníkom primitívneho zvuku detroitského techna a talianskeho a indického disca z 80. rokov. David Doubek je tiež vysokoškolský pedagóg - prednáša kultúrnu antropológiu na Karlovej univerzite.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér Zdeněk Neusar. Tlačovú správu sme upravili. Viac sa dozviete na oficiálnych stránkach ventolin.czwww.facebook.com/ventolincz.

Foto: Prokop Holoubek (titulná fotka s koláčom), Johana Novotná (foto v článku)

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu