Zdroj: artwork / Just Sunshine

Zomrela priekopníčka funku Betty Davis. Inšpirovala Princa či Madonnu

Vo veku 77 rokov v stredu zomrela americká černošská speváčka a skladateľka Betty Davis, všeobecne považovaná za "krstnú matku funku". Napriek krátkej kariére a komerčnému neúspechu svojich nahrávok výrazne ovplyvnila budúce hviezdy hudobného šoubiznisu ako sú Prince, Madonna, Lenny Kravitz, Erykah Badu alebo Janelle Monáe.


Betty Davis
zomrela 9. februára prirodzenou smrťou vo svojom dome v americkom štáte Pensylvánia. Informoval o tom denník The Guardian, citujúc zdroje blízke zosnulej umelkyni. Speváčka
, známa svojimi explicitne sexuálnymi textami piesní a surovým vokálnym prejavom, bola v závere 60. rokov vplyvnou postavou newyorskej hudobnej scény.

Takmer celú svoju tvorbu nahrala v rokoch 1964-1975. Vydala štyri štúdiové albumy - Betty Davis (1973), They Say I'm Different (1974), Nasty Gal (1975) a Is It Love or Desire? (vydaný bol v roku 2009, ale nahraný už v roku 1976). Po vydaní tretej platne sa až do konca života z prostredia hudobného priemyslu vytratila.

Poctu jej vyjadrili viaceré hviezdy vrátane amerického rockera Lennyho Kravitza, ktorý na Twitteri napísal, že "táto dáma bola kultúrnou ikonou dávno predtým, ako sa tento výraz začal používať". "Jej hudobný a módny prejav nemal žiadne hranice a ovplyvnil ľudí ako Miles Davis alebo Jimi Hendrix. To hovorí za všetko. Odpočívaj v raji, kráľovná," napísal Kravitz.

Rodáčka zo štátu Severná Karolína, rodným menom Betty Mabry, bola na konci 60. rokov krátky čas druhou manželkou jazzovej trubkárskej hviezdy Milesa Davisa. Všeobecne sa jej pripisuje zásluha za to, že mu pomohla vzbudiť záujem aj na rockovej scéne. Aj vďaka nej sa jeho štýl z jazzu pretransformoval na jazz fusion s prvkami rocku a funku a nahral zásadné albumy In a Silent Way (1969) a najmä Bitches Brew (1970).


Zdroj: TASR
Foto: artwork / Just Sunshine

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu