SHARPE festival má kompletný program. Na konferencii bude diskutovať aj primátor Vallo

Hudobný festival SHARPE zverejňuje okrem kompletného line-upu tiež program konferencie, ktorou rozširuje obzory o svete hudobného priemyslu a chce prispieť ku kvalite domácej hudobnej infraštruktúry. V dňoch 3. a 4. septembra tak budú v priestoroch Novej Cvernovky prebiehať medzinárodné debaty na aktuálne témy s hostkami a hosťami z celej Európy.

O tom, ako môže krehkosť demokracie a politické pomery v krajine ovplyvniť organizátorov hudobných podujatí budú diskutovať Alexandr Chahovski a Siarhei Budkin z Rady pre kultúru Bieloruska, Vaidas Stackevičius z litovskej agentúry M.P.3. Music a Vlad Yaremchuck z ukrajinského festivalu Atlas Weekend. Debatu bude viesť hudobný publicista a šéf kultúry Denníka N, Oliver Rehák.

V posledných rokoch je veľkou témou aj organizovanie ekologicky udržateľných festivalov a koncertov. Debatu bude režírovať Zuzana Duchová, kurátorka a organizátorka festivalu súčasného umenia a udržateľnosti Nasuti. Jej hosťami budú inovátorka Teresa Moore z britského think tanku A Greener Festival, Chris Moorman z holandského festivalu Welcome to The Village a novinár John Robb, ktorého iniciatíva The Green Britain Academy si kladie za cieľ dlhodobo vytvárať udržateľné pracovné prostredie a zelené pracovné miesta.

O tom, čo je úlohou hudobných agentov a s akými výzvami sa vo svojej profesii stretávajú, budú diskutovať britskí hostia z prestížnych bookingových agentúr. Lucy Atkinson (Earth Agency), Beckie Sugden (Primary Talent) a Felipe Mina Calvo (ATC Live) sa podelia o svoje skúsenosti a dozviete sa, v akej hladine sa pohybujú provízie, ako v umelcovi rozpoznať potenciál a kedy je ten správny moment do neho investovať.

V paneli o budúcnosti hudobných vydavateľstiev Anne Haffmans z Domino Records a Tom Travis z Rough Trade Records návštevníkom priblížia vzťah medzi vydavateľstvami, nahrávacími spoločnosťami, agentmi, bookermi a umelcami. Komentovať budú tiež to, ako sa vydavateľstvá adaptujú na vzostup streamovacích služieb. 

Festival a mesto: príde aj prvý nočný primátor Amsterdamu 

Hosťom konferencie bude tiež primátor Matúš Vallo, ktorý bude spoločne s Mirikom Milanom, prvým nočným primátorom Amsterdamu, rozoberať význam a presah mestských festivalov. Diskutovať sa bude aj o festivaloch samotných, a to z pohľadu unikátnosti ich programu, filozofie či miesta konania. V paneli vystúpi aj šéf slovinského festivalu MENT Andraž Kajzer, Christian Kühr z nemeckého festivalu TransCentury Update a Marián Tesák, zakladateľ a šéf nitrianskeho festivalu FLAAM. 

Tradičnou súčasťou hudobnej konferencie je listeningová session, počas ktorej zahraniční profesionáli hodnotia nahrávky domácich aj zahraničných umelcov. Pre začínajúce kapely ide o cennú spätnú väzbu, od ktorej sa môžu odraziť, či sa ňou inšpirovať. Na tohtoročnom SHARPE bude session moderovať Vierka Ráczová z Rádia_FM a jej hosťami budú riaditeľka estónskeho festivalu Intsikurmu Marii Reimannbritská agentka Beckie Sugden, hudobný publicista Andre McLeod z magazínu Notion a ďalší.

Kompletný line-up a nové mená

Ohlásené mená festivalového programu doplnili a uzavreli svieži, najmä domáci umelci. Návštevníci sa môžu tešiť na experimentálny bubenícky projekt Fokular, elektropop v podaní dua Waterbased, na svojráznych elektronických pankáčov Berlin Manson či na NOXORI - rapový počin speváčky Bianky Mackovej z Blanch a trapového producenta Ducha, ktorý sa predstaví aj samostatne. Vystúpi tiež víťazka projektu Czeching 2020, speváčka so srbsko-litovskými koreňmi žijúca v Česku, Tea Sofia.


SHARPE festival 2021 však prinesie živej hudby omnoho viac, počas dvoch dní sa v Novej Cvernovke uskutoční viac ako 40 koncertov na šiestich pódiách. Kompletný program aj informácie o vstupenkách nájdete na webe sharpe.sk. Najnovšie správy a novinky môžete sledovať tiež na Facebooku a Instagrame festivalu. Tvorbu účinkujúcich môžete spoznať prostredníctvom playlistov na Youtube a Spotify.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partnermi podujatia sú Staropramen, Demänovka Dark a Afri Cola. 


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol PR manažér festivalu Matej Kráľ. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Ondrej Irša

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu