EXIT láka aj Slovákov. Osem dôvodov, prečo navštíviť najväčší festival na Balkáne

Srbský EXIT festival je jedným z prvých veľkých európskych hudobných sviatkov, ktoré sa po pandemickom roku uskutočnia v podobne veľkom štýle ako bývalo zvykom pred rokom 2020. Aktuálne je už známy kompletný line-up a my vám okrem najnovšie potvrdených mien prinášame aj osem dôvodov, prečo by ste na EXIT festival mali vycestovať aj vy.

K skôr potvrdeným menám ako David Guetta, DJ Snake, Tyga, Robin Schulz, Nina Kraviz, Pauk Kalkbrenner, Asaf Avidan, Paul Van Dyk, Sabaton či Laibach najnovšie pribudli ďalšie hviezdy svetovej elektronickej hudby Amelie Lens, Maceo Plex, Tijana T a Magdalena, ktoré sa predstavia v ikonickej mts Dance Arene. Na progresívnej scéne No Sleep Novi Sad uzatvárajú zoznam vystupujúcich Patrice Bäumel, Agents Of Time, Farrago, Adiel Roman Flügel.

EXIT festival 2021 sa bude konať od 8. do 11. júla v srbskom meste Nový Sad a v predaji sú už aj jednodňové vstupenky. Spolu s permanentkami ich nájdete v sieti Predpredaj.sk. Kompletný program aj rozdelenie podľa dní nájdete na oficiálnom webe www.exitfest.org.

Súťaž: Permanentku na EXIT 2021 môžete do utorka 15. júna vyhrať na našej Facebook stránke.

Prečo vyraziť na festival do Srbska a užiť si jednu z prvých dovoleniek po dlhšej dobe práve tam? Tu je osem dôvodov a jeden tip.

Jeden z mála veľkých festivalov tohtoročnej sezóny

Väčšina veľkých európskych festivalov sa toto leto neuskutoční. EXIT festival sa vďaka úspešnému priebehu očkovania v Srbsku a významnému zníženiu počtu nových prípadov ochorenia Covid-19 podarí zorganizovať. Je to jedinečná príležitosť užiť si veľký festival, ktorý ponúkne špičku svetovej elektronickej tanečnej hudby ale aj koncert slovinskej hudobnej legendy Laibach či metalový Sabaton.

Pevnosť Petrovaradín

Festival sa koná v unikátnom prostredí Petrovaradínskej pevnosti, v druhom najväčšom srbskom meste Nový Sad. Stavba, ktorú často volajú Gibraltarom na Dunaji, bola po svojom dokončení v roku 1780 považovaná za najsilnejšiu pevnosť Habsburgskej monarchie. Takýto ani podobný areál pre štyridsať pódií a hudobných zón nikde inde nenájdete.

Desiatky malých žánrových pódií

EXIT si dáva záležať na kvalite programu menších pódií. Tie sú žánrovo rozdelené tak, aby sa trafili do hudobného vkusu všetkých návštevníkov. Omrzela vás elektronika či pop? Skúste rockový a metalový Explosion stage, hip-hopový Beats stage, Reggae stage alebo Fusion stage, na ktorom nájdete najzaujímavejšiu žánrovú paletu celého festivalu. 

V Srbsku neminiete všetky úspory

Nemajte strach, že kvôli EXITu budete musieť rozbiť svoje prasiatko. Srbská cenová hladina je vcelku nízka a veľkú väčšinu tovaru tam kúpite lacnejšie ako na Slovensku. Nemusíte sa teda báť, že by vám výlet na festival urobil dieru do rozpočtu. 

Dance Arena

Najznámejším a najväčším pódiom je mts Dance Arena, v ktorej vystupujú najväčšie svetové mená elektronickej hudby. Toto vizuálne prepracované pódium je známe vďaka ikonických párties až do východu slnka nad Petrovaradínskou pevnosťou. Jeden z nezabudnuteľných momentov každého ročníka.

Balkánska a srbská kultúra

Po stáročia sa Srbsko nachádzalo na hranici medzi východom a západom. Územie Srbska bolo rozdelené medzi východnú a západnú polovicu rímskej ríše, potom medzi Byzanciu a Uhorské kráľovstvo a v ranom novoveku medzi Osmanskú ríšu a Habsburskú monarchiu. Tieto prekrývajúce sa vplyvy majú za následok kultúrnu rozmanitosť po celom Srbsku.

20. ročník festivalu

EXIT bol založený v roku 2000 v Univerzitnom parku v Novom Sade ako študentské hnutie s cieľom bojovať za mier a slobodu v Srbsku a vzájomné porozumenie a prepojenie balkánskych krajín. Po všeobecných voľbách v Juhoslávii v tom istom roku sa vznikajúci festival presunul do Petrovaradínskej pevnosti, kde tento rok oslávi jubilejný 20. ročník. A verte, že na Exit festivale sa oslavuje každú noc až do ranných hodín. 

Očkovanie a testovanie pre cudzincov

EXIT festival poskytne v spolupráci so srbským ministerstvom zdravotníctva niekoľko tisícov dávok vakcíny pre zahraničných umelcov a návštevníkov ako prejav pomoci krajinám, ktoré majú v súčasnej dobe nedostatok. Zároveň pripravuje testovacie centrum pre návštevníkov, ktorí sa nestihli otestovať pred príjazdom na festival. Návštevníci sa tak nemusia obávať, že by počas festivalu prišli do kontaktu s ochorením Covid-19. 

Bonusový tip - platenie Bitcoinom: Pokiaľ patríte medzi vlastníkov Bitcoinu, máme pre vás dobrú správu. V celom festivalovom areáli môžete využiť túto kryptomenu k zaplateniu vášho nákupu. Pivo, kávu, raňajky či rýchly snack medzi koncertmi budete môcť zaplatiť jednoducho načítaním QR kódu a nebudete musieť riešiť výmenu peňazí v zmenárni.

Vstupenky:  

EXIT festival sa za ostatných 20 rokov sa rozrástol na jeden z najvýznamnejších hudobných festivalov na svete. Koná sa unikátnej Petrovaradínska pevnosti na brehu Dunaja v Novom Sade, neďaleko od srbského hlavného mesta Belehrad. EXIT je dvojnásobným držiteľom ceny European Festival Award pre Najlepší veľký festival za roky 2014 a 2017.

Doteraz ho navštívili viac ako tri milióny ľudí z viac ako 70 krajín. Štvordňový festival, ktorý si každoročne obľubuje viac a viac Slovákov, ponúka koncerty mnohých hudobných žánrov od rocku, popu, punku, death metalu až po techno, reggae, disco, indie, hip-hop, grime, dubstep a mnoho ďalšieho. Na festivale každoročne vystúpia stovky umelcov na viac ako 40 pódiách a hudobných zónach. 

Pozrite si aftermovie z ročníka 2019:


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Silvia Turnerová. Správu sme upravili a doplnili.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu