Znovuobnovený hudobný projekt: Peter Šafránek sa vrátil k Lolokarovi

Ako sa Vám darí, Lolokar. Týmito slovami Rada Ondřejíčka a Daniela Baláža z osemnásť rokov starého záznamu Rádia Rock FM sa začína track producenta a hudobníka Petra Šafráneka. Člen košickej jazz-fusion kapely Cha Bud! sa počas karantény vrátil k zabudnutému Lolokarovi.

Drumnbass, dub, downtempo či Nu-jazz, zmes elektronických beatov, vinylový samplov, ale aj živých nástrojov to bol zvuk projektu, ktorý bol aktívny začiatkom milénia. Lolokar produkoval aj scénickú hudbu pre Divadlo Veritas či Divadlo Bez Domova a v roku 2002 sa dostal do finále súťaže Jim Beam Music.

"Začínal som v polovici deväťdesiatych rokov ako správny punker v garáži," spomína s úsmevom Peter Šafránek. "Potom som objavil možnosti produkovania a nahrávania vlastnej hudby na PC. V čase, keď počítače a software neboli rozvinuté v takej miere ako dnes, som pracoval často intuitívnymi spôsobmi, využívajúc rôzne experimentálne techniky nahrávania, ale aj bohatú studnicu samplov z kolekcie otcových platní."


"V neskoršom období som však dospel k záveru, že ma viacej baví hrať vlastnú hudbu naživo s kapelou, preto som sa prestal elektronickej hudbe venovať. Neplánované som sa k projektu Lolokar vrátil až s príchodom pandémie a počas dlhých večerov skúšal tvoriť niečo v podobnom duchu ako pred rokmi," uzatvára Šafránek. Prvým výsledkom bol singel Darí sa mi, ktorý sa objavil aj vo vysielaní Rádia_FM. V týchto dňoch prichádza Lolokar s novinkou s názvom Radek’s Affair.

Košický producent oprášil nekompromisný dnb beat s výrazným kontrabasovým motívom, inšpirovaný aktuálnymi dobovými motívmi. Stopy Erica Truffaza či Adama F jasne vystupujú najmä s klaustrofóbickou trúbkou skúseného Pavla Jeňa (IMT Smile, Cha Bud!), ale aj v precíznej práci s gitarovým wah pedálom – trademarkom gitarového zvuku Lolokara. Atmosféru tracku nebadane buduje sampel z platne Zlatá brána 1976. Originálny videoklip nenecháva na pochybách, že Radek’s Affair prináša do slovenskej hudby ďalší čerstvý závan východniarskeho DIY/Lofi (Raptor Koch, Džumelec,...).


Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Peter Šafránek.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu