Peter Nagy má nový klip Tam kde nie je signál. Nakrútili ho jeho skalní fanúšikovia

Stálica slovenskej populárnej hudby Peter Nagy predstavuje videoklip k ďalšej skladbe zo svojho nového albumu Petrolej. Obrazovú podobu piesne Tam kde nie je signál vytvorili spevákovi skalní fanúšikovia, ktorí žijú uprostred prírody presne v duchu tejto skladby.

Peter Nagy sa ani pred vydaním albumu Petrolej netajil tým, že nemá rád virtuálny sebaklam. V nových skladbách sa k tejto téme vracia viackrát, napríklad v piesni Fejky o ženách, ktoré predávajú doslova ilúziu o sebe, o svojom tele, o šatách. Spevák si viac cení prirodzenosť. Z iného pohľadu o nej spieva práve v skladbe Tam kde nie je signál, ktorej tému mal v hlave niekoľko rokov. Nakoniec sa mu ju podarilo zhudobniť počas pandémie, vďaka ktorej ešte viac ľudí začalo o živote uvažovať podobne ako on.

"Doba nás nútila žiť strašne rýchlo. Všetci všetko chceli online a okamžite. A preto sa z nás stávali digitálni roboti. Maily, SMS-ky, telefonáty, dôležité je 'potvrdenie o potvrdení' a nie ľudské slovo. Byrokratická spoločnosť, ktorá si o sebe myslí, že bude rýchlo a neustále ekonomicky rásť. Je to naivná predstava. Niečo sa stalo v myslení ľudí. A veľa z nich pochopilo, že sme pod tlakom akéhosi 'digitálneho teroru'. Kto má rozum, cíti, že musíme spomaliť," prezradil spevák, skladateľ a textár.


A aký je príbeh samotného videoklipu? "Mám rád dokumentárne filmy o prírode. Jedného dňa som dostal po koncerte v rámci Pianko Tour do daru tri DVD o našich lesoch a prírode od mojich skalných fanúšikov. Oni sú sami tvorcami týchto krásnych environmentálne zameraných dokumentov. Je to veľmi profesionálna práca, ktorú robia s láskou k prírode. Oslovil som ich preto s prosbou, či by neskúsili sami nahrať videoklip k piesni Tam kde nie je signál a toto je výsledok," hovorí Peter Nagy.

"Klip nakrúcali bezo mňa u seba doma, tam, kde žijú, uprostred nádherných lesov. Do ničoho som nezasahoval, ani som nechcel. Dušou krásni ľudia robia krásne veci. Vznikol tak klip z uveriteľných obrázkov ich života. Oni tak totiž žijú naozaj. Uprostred prírody spolu so zvieratami. V láske k prírode vychovávajú aj svoju malú dcéru, ktorá tiež účinkuje v klipe. Nie sú to ľudia vybratí na kasting reklamnej agentúry. Sú to reálni ľudia a v tom spočíva uveriteľnosť každého záberu z klipu. Som im za to veľmi vďačný."

Ako dodáva, sám má veľmi rád chvíle strávené v miestach, kde nie je signál. "Rád sa odpojím. Naučili sme sa nechtiac žiť dvojitý život. Jeden reálny a jeden virtuálny. Som stará škola a hrdo sa k nej hlásim. Tam kde nie je signál je záverečná pieseň z albumu Petrolej a v podstate nepriamo ukazuje to, čo žijeme - komerčný svet. Asi nie je dôležité, čo kupujeme, ale s kým sa rozprávame a o čom sa rozprávame. Je dôležité, aké signály prijímame a komu vlastne dovolíme, aby ich na nás vysielal. V týchto časoch je často pre pokoj duše dôležité zmiznúť zo signálu," uzatvára Peter Nagy.

Jeho nový album Petrolej okrem niekoľkých zverejnených singlov nenájdete na streamovacích hudobných stránkach a nedá sa ani stiahnuť v digitálnej verzii. Aj tým spevák potvrdzuje svoje slová o tom, že je "stará škola". No zrejme aj vďaka tomu je fyzický formát albumu žiadaný a úspešný -  vo výrobe je aktuálne už štvrtá reedícia CD. Kúpiť si ho môžete priamo cez oficiálnu stránku peternagy.sk.

Prečítajte si rozhovor: Peter Nagy: Jediná dobrá vec pandémie bola, že som mal čas na nový album


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Nora Krchňáková. Tlačovú správu sme upravili.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu