Richard Müller a Adela Vinczeová, 12.5.2022
Zdroj: Andrea Čurná

Richard Müller sa vracia (aj) ako fotograf

Spevák Richard Müller oslávil vlani okrúhle jubileum. Ani v siedmej dekáde svojho života však nepoľavuje v aktivitách spojených s jeho tvorbou – a to nielen hudobnou. Čerstvou novinkou je predajná výstava jeho fotografií s názvom Okamihy, ktorá našla svoje miesto v Galérii Slovenskej výtvarnej únie, legendárnej "Umelke", a potrvá do 29. mája.


Kurátor Marián Pauer vybral z jeho druhej knihy fotografií Enter, ktorú vo veľkorysom prevedení a vo formáte svojimi rozmermi rovnajúcimi sa vinylovej LP platni vydal v roku 2010 Slovart, celkovo 35 ukážok. Reprezentujú Richardove pohľady na svet prostredníctvom objektívu fotoaparátu, či už na osoby jemu blízke alebo prostredie, v ktorom sa ocitol a rád ho pozoruje.

Marián Pauer v katalógovom príhovore okrem iného uvádza: "Müllerove fotografie sú harmonicky vyváženými kompozíciami, imponujú odvahou snímať priamym ťahom trebárs aj pri fotení v krajine krivých zrkadiel. Presvedčivo smeruje k jadru zobrazovanej situácie, svoj názor však nevnucuje, divákovi ponecháva voľnosť rozhodovať sa, čo akceptovať a čo nie. Spontánne sa zmocňuje zdanlivo neuchopiteľného, prozaické námety povyšuje na poéziu. Snímky Richarda Müllera evokujú melódie jeho piesní. Nemusíte byť stúpencom jeho štýlu, jeho smerovania, a predsa vás oslovia. Z reality si totiž tvorí svoj vlastný svet. A keďže ho stavia na pravdivých základoch, hodno mu uveriť."

"Každá fotografia je otázkou okamihu a presne tak sme pomenovali aj túto výstavu," hovorí Richard Müller na margo svojej periodicky sa vracajúcej záľuby vo fotení čímkoľvek, čo má poruke. Vernisáž, ktorú moderovala Adela Vinczeová, sa uskutočnila 12. mája v podvečerných hodinách za účasti mnohých osobností kultúrneho a spoločenského života. Boli medzi nimi desiatky Richardových priateľov a obdivovateľov jeho tvorby. Vystavené fotografie vznikli s podporou Nadácie SPP.

Reedície kultových nahrávok, veľké turné aj nový album

Ruka v ruke s fotografickou však neustáva ani hudobná časť Müllerových aktivít. V ostatných mesiacoch sa jeho fanúšikovia mohli potešiť z exkluzívnych vinylových reedícií troch výnimočných položiek v jeho diskografii: PPF – jediný album improvizačného superskupinového projektu Po p**i front, spoločný album s Milanom Lasicom produkovaný Oskarom Rózsom so vzájomne vymenenými skladbami Jara Filipa, a najnovšie aj Baal, kultový soundtrack k divadelnému naštudovaniu hry Bertolda Brechta s textami Kamila Peteraja nahraný spoločne s Andrejom Šebanom.

Už od 14. mája sa navyše rozbehne koncertná šnúra '22 Tour, ktorá má viac ako 30 zastávok rovnomerne rozdelených medzi obe časti niekdajšej spoločnej česko-slovenskej federácie. Odštartuje v ČR a v druhej polovici júla sa presunie na Slovensko. Zaujímavosťou je, že jeho najvýchodnejšou zastávkou bude mesto známe aj Múzeom Andyho Warhola – Medzilaborce. Popri notoricky známych a divácky vždy vyžadovaných zľudovelých hitov sa do koncertného setlistu dostanú aj doteraz málo hrané chuťovky.

A aby toho nebolo dosť, v súčasnosti dokončuje Richard Müller svoj nový album, na ktorý sa jeho fanúšikovia môžu tešiť na jeseň. Bude primárne obsahovať skladby Ondřeja Gregora Brzobohatého na texty Petra Uličného a jeho producentom bude Jan P. Muchow.

Termíny a miesta slovenských koncertov '22 Tour

21. 7. - Stará Ľubovňa
22. 7. - Svidník
23. 7. - Banská Štiavnica
24. 7. - Veľký Krtíš
30. 7. - Šamorín
31. 7. - Košice
7. 8. - Medzilaborce
11. 8. - Galanta
18. 8. - Šurany
19. 8. - Kremnica
20. 8. - Zvolen
21. 8. - Lednické Rovne
25. 8. - Rimavská Sobota
26. 8. - Michalovce
27. 8. - Bardejov
28. 8. - Gelnica

Vstupenky:  

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Andrea Čurná. Správu sme upravili.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu