Konvergencie a Kino Lumière uvedú slovenskú premiéru filmu o A. Piazzollovi

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie v spolupráci s bratislavským Kinom Lumière pozývajú na online uvedenie filmu argentínskeho režiséra Daniela Rosenfelda The Years of the Shark (Roky žraloka) o svetoznámom argentínskom skladateľovi Astorovi Piazzollovi.

Diváci si môžu oceňovaný dokument pozrieť v pohodlí svojich domovov už túto nedeľu 18. apríla o 20:20. Online premiéra filmu sa uskutoční v rámci filmového cyklu Príbehy umenia, ktorý je streamovaný na portáli www.kino-doma.sk. Záujemcovia si musia zaplatiť prístup za 4 eurá. Film je možné sledovať len na území Slovenskej republiky. 

Po Šostakovičovi, Bartókovi, Beethovenovi, Stravinskom a Bachovi sa medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie rozhodol venovať viacero podujatí práve Astorovi Piazzollovi (1921-1992), ktorého tvorba je postavená na zbližovaní rôznych hudobných tradícií a hľadaní nových ciest v umení.

Len nedávno, 11. marca, si hudobný svet pripomenul 100 rokov od narodenia tohto génia argentínskeho tanga, hráča na bandoneóne a skladateľa, ktorý vo svojom "novom tangu" (Tango Nuevo) dokázal spojiť temperament juhoamerickej hudby, sofistikovanosť európskych klasických kompozícií a spontánnosť jazzu. Jeho hudbu rovnako obdivovali klasickí (Yo-Yo Ma, Gidon Kremer, Kronos Quartet), jazzoví (Gerry Mulligan, Gary Burton, Al Di Meola a ď.) i rockoví (Sting) hudobníci a inšpirovala aj scénu elektronickej tanečnej tvorby (napr. Gotan Project). 

"Piazzollova hudba ma fascinuje spojením tradičného a nového, ktoré pôsobí úplne prirodzene. Dokáže byť bezprostredná i rafinovaná, je to hudba, ktorá je klasická i avantgardná, nestratila temperament tanga, z ktorého vychádza, no súčasne núti k sústredenému počúvaniu. Aj po sto rokoch, ktoré uplynuli od skladateľovho narodenia, stále oslovuje nové generácie umelcov i publika. Je to hudba, ktorej kvality sú Konvergenciám veľmi blízke. Som rád, že sa do Piazzollovej hudby môžeme tento rok ponoriť hlbšie," povedal umelecký riaditeľ festivalu Konvergencie Jozef Lupták, ktorý pred premietaním film osobne uvedie.


"Mali by ste poznať celú pravdu. Môžem vám porozprávať anjelskú verziu, ale tá nie je pravdivá. Môj príbeh v sebe mieša diabla aj anjelov so štipkou krutosti. Ak to chcete v živote niekam dotiahnuť, musíte mať z každého trochu." - Astor Piazzolla

Prečítajte si tiež: 
Pred 100 rokmi sa narodil legendárny argentínsky skladateľ Astor Piazzolla

Režisér Daniel Rosenfeld v dokumente The Years of the Shark (Roky žraloka) použil archívne záznamy, snímky zo súkromného rodinného archívu i rozhovory s Piazzollovými deťmi. Vykreslil tak živý portrét vášnivého a originálneho umelca, ktorý sa vzoprel tradíciám, aby navždy zmenil svet hudby. Film získal viacero ocenení a nominácií vrátane nominácie v kategórii Best Documentary on Music v rámci Latin Grammy 2019.

Hommage à Piazzolla

Organizátori festivalu Konvergencie pripravujú aj ďalšie podujatia venované životu a dielu Astora Piazzollu. V máji a júni si môžete vychutnať čítanie zo skladateľových memoárov v podaní herca Roba Rotha, ktorý je už tradične súčasťou a jednou z tvárí festivalu. Piazzollovými kompozíciami a improvizáciami na bandoneóne čítanie dotvorí Boris Lenko (6.5.).

30. mája sa Piazzollovou hudbou v aranžmánoch svetoznámeho brazílskeho gitaristu, skladateľa a aranžéra Sérgia Assada rozoznie záhrada Domu Albrechtovcov na Kapitulskej ulici v programe Milonga per tre. Účinkovať budú slovenskí gitaristi Martin Krajčo, Ondrej Veselý a ich hostia. Na festivale venovanom Piazzollovi nemôže chýbať súbor Alea (S. Palúch, B. Lenko, J. Krigovský, D. Buranovský), ktorý patrí k priekopníkom uvádzania hudby tohto skaldateľa na Slovensku. V programe, v ktorom sa k súboru Alea pripoja viacerí hostia - speváčka Adriena Bartošová, gitarista Miloš Železňák či hráč na bandoneón Martin Chovanec - zaznie aj slávna skladba Cuatro Estaciones Porteñas (Štyri ročné obdobia v Buenos Aires) v originálnej verzii pre kvinteto, ale tiež tvorba slovenských skladateľov (P. Zagar, S. Palúch).

Konvergencie na jún pripravujú aj ďalšie podujatia, ktorých detaily budú upresnené v nadväznosti na aktuálnu pandemickú situáciu. Medzi zahraničnými umelcami, ktorých si bude možné na Konvergenciách vypočuť, patrí Kvinteto Marcela Nisinmana, ktorý sa ako mladý hráč na bandoneóne vďaka svojmu talentu dostal koncom 80. rokov do okruhu blízkych skladateľových známych.

Organizátor podujatia: Festival Konvergencie v spolupráci s Kinom Lumière. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia. Partneri: Magistrát mesta Bratislavy, Nadácia SLSP, ZSE.

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk za organizátorov festivalu Konvergencie poskytla PR manažérka Ivana Schwarz. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Daniel Rosenfeld

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu