Milanová: Je potrebné pozrieť sa na to, či kvóty pre slovenskú hudbu splnili účel

Podmienky, v ktorých boli zavedené kvóty pre slovenskú hudbu v rozhlasovom vysielaní, boli úplne iné, ako sú tie v súčasnosti. Povedala to ministerka kultúry Natália Milanová (OĽANO) pred rokovaním vlády v súvislosti s diskusiou, týkajúcou sa plánovaného zrušenia kvót vo vysielaní súkromných rádií.

"Bolo by potrebné sa pozrieť na to, či cieľ, s ktorým boli kvóty zavádzané, bol naplnený," poznamenala ministerka Natália Milanová. Podľa nej ani v prostredí EÚ nie je jednotný názor na povinný podiel pre domácu tvorbu. "Áno, sú krajiny, kde fungujú, máme však aj príklady, ktoré nám hovoria, že tie nastavenia nie sú spravodlivé," povedala Milanová s odkazom na výstupy Európskej komisie, týkajúce sa opatrenia v Írsku.

Zrušenie povinného 25-percentného podielu slovenských pesničiek vo vysielaní komerčných rádií má priniesť pripravovaný zákon o mediálnych službách. Povinný podiel má byť zachovaný len vo vysielaní rádií RTVS, a to v nezmenenej výške 35 percent.

Proti návrhu zmeny, ktorá prišla bez predchádzajúcej diskusie, sa ozvali umelci i Slovenský ochranný zväz autorský (SOZA), ktorí sformulovali v rámci legislatívneho procesu hromadnú pripomienku. Poukazujú na to, že zmena bude znamenať jednoznačne nižšiu hranosť domácej tvorby v rádiách. Nelogickosť a nesprávnosť opatrenia vnímajú z hľadiska doterajších efektov, ktoré zavedenie kvót prinieslo. Poukazujú nielen na zvýšenie podielu domácej tvorby, ale aj nárast počtu slovenských autorov a interpretov, ktorí sa mohli vo vysielaní rádií prezentovať. Pripomínajú tiež, že podpora domácej tvorby v takejto i intenzívnejšej podobe funguje vo viacerých krajinách Európy a že kvóty obstáli aj pred Ústavným súdom SR.

Viac k téme: Ministerstvo kultúry navrhlo zrušenie rozhlasových kvót v súkromných rádiách

Milanová v stredu vysvetľovala opatrenie tým, že štát nemá prečo diktovať komerčným rádiám, čo majú hrať. Zdôraznila, že sa nebráni diskusii v pripomienkovom konaní. Predchádzajúca ministerka kultúry Ľubica Laššáková, ktorá teraz pôsobí v mimoparlamentnom Hlase-SD, si myslí, že "barbarské rozhodnutie" je ďalším Milanovej krokom, ktorým poškodzuje kultúru. Exministerka zvažuje v tejto otázke zvolať aj mimoriadne rokovanie parlamentného výboru pre kultúru a médiá.

Naopak, strana SaS so zrušením kvót vo vysielaní komerčných rádií súhlasí, povinný podiel slovenskej hudby vo vysielaní považuje za prežitok a zbytočnosť. Zmysel by malo podľa liberálov aj zníženie povinného percenta pre RTVS. SaS zároveň odmieta kritiku návrhu MK zo strany SOZA. "Argumenty zväzu o zanedbávaní slovenských interpretov sú absurdné a zaujaté. SOZA hľadí v prvom rade na zachovanie svojho biznisu," uviedol člen Výboru Národnej rady SR pre kultúru a médiá a poslanec za SaS Roman Foltin.

Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)
Foto: TASR - Dano Veselský

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu