Prvé dva albumy skupiny Hex vychádzajú po takmer 30 rokoch na vinyle

Skupina Hex vydala svoj debutový album Ježiš Kristus nosí krátke nohavice v roku 1992. Znamenalo to výrazné oživenie slovenskej hudobnej scény, pretože Hex sa uviedol v osobitom štýle ovplyvnenom britskou indie hudbou z prelomu 80. a 90. rokov, ktorá bola v tom čase médiami i poslucháčmi široko akceptovaná, no u nás tento štýl nemal svojich zástupcov.

"V roku 1992 sme dostali príležitosť nahrať náš prvý album, ktorým sme sa dostali do povedomia ľudí na Slovensku. A to aj vďaka Martinovi Sarvašovi. Dva roky pred vydaním tohto albumu by nám ani nenapadlo, že sa to podarí tak rýchlo. Hudbou sme žili neustále, ako sa hovorí 24/7, skúšky trvali aj osem hodín, totálne sme prepadli naším nástrojom a nápady nám prichádzali samé od seba," spomína na začiatky skupiny Hex basgitarista Tomáš "Yxo" Dohňanský.

"Výsledkom bol album, ktorý bol síce jemne rôznorodý, ale spájala ho drzosť mladých chalanov, pre ktorých neexistoval žiaden problém. Dodnes fanúšikovia hudby radia tento náš počin medzi prelomové albumy, ktore vznikli po nežnej revolúcii," dodáva Yxo. Dôkazom nadčasovosti hudby z tohto obdobia sú piesne ako MadelaineDobrý motýľ, Tam kde slnko spí alebo V predposledných životoch. Zaujímavosťou je, že kapela svoju tvorbu predstavila v marci 1993 aj na festivale SXSW v americkom Austine.


Okrem členov skupiny, ktorými boli Peter "Ďuďo" Dudák (spev a gitara), Tomáš "Yxo" Dohňanský (gitara), Martin "Fefe" Žúži (gitara), Tibor "Tybyke" Szábados (bicie) a Jozef Jurička (klávesové nástroje), sa na albume Ježiš Kristus nosí krátke nohavice podieľali aj hostia: Janka Vrabková (spev), Majo Valent (basgitara, gitara), Rado Orth (gitara), Erich "Boboš" Procházka (ústna harmonika) a Roman Pekárek (programovanie).


V rámci hexovskej série vinylovej edície, ktorú pripravilo vydavateľstvo Opus, vyšiel prvý album na LP 14. decembra. Už o pár dní neskôr (22.12.) však bude nasledovať druhý album Hexu Abrakadabra, ktorý
 bol pôvodne vydaný rok po ich debute. Nachádzajú sa tu coververzie známych piesní skupín Soulmen, For Meditation, Prúdy a Modus zo zlatej éry slovenského bigbítu, ktoré sú doplnené remakom veľkého hitu Rolling Stones Lady Jane. Skupina si však aj v prerábkach skladieb na tomto albume zachovala svoj osobitý štýl, vďaka ktorému je ľahko rozoznateľná a nezameniteľná.

"V roku 1993 sme sa viezli na vlne úspešného prvého albumu a z vydavateľstva prišla požiadavka na ďalší. Keďže sme nemali dostatok nových pesničiek, Martin Sarvaš, náš vtedajší manažér, prišiel s nápadom nahrať album coververzií. Oslovil Pavla Maloviča (lekár, pesničkár a publicista), odborníka na hudbu 60. a 70. rokov, s ktorým sme vybrali osem skladieb a tie sme prerobili. Celý album sme nahrali a zmixovali v bratislavskom štúdiu Relax za sedem dní. Čo nás neskutočne v tom období potešilo, bola pochvala od samotných autorov pesničiek – Hammela a Lehotského, ale aj ďalších muzikantov z obdobia bigbítu, kedy sa formovala slovenská pop music," komentuje Yxo vydanie druhého albumu s čarodejníckym názvom.


Budúci rok vyjdú vo vinylových reedíciách aj ďalšie tri albumy Hex (1994), Ultrapop (1997) a Supermarket (1999), pričom každá LP platňa bude mať inú charakteristickú farbu. 

Zoznam skladieb na albume Ježiš Kristus nosí krátke nohavice:

A1 1. Madelaine

A2 2. Jeep Song
A3 3. V krajine sexu
A4 4. Drogová závislosť
A5 5. Psycho
A6 6. Sedem tiel a jedna tvár

B1 1. V predposledných životoch
B2 2. Hlava XXII
B3 3. Čudný deň
B4 4. Rádio Zem
B5 5. Tam kde slnko spí
B6 6. Dobrý motýľ


Zoznam skladieb na albume Abrakadabra: 

A1 01. I Wish I Were

A2 02. Hej, pán doktor
A3 03. Lady Jane
A4 04. S rukami vo vreckách

B1 05. Ráno
B2 06. Letná láska
B3 07. Keď zomrie lev
B4 08. Pieseň pre nikoho


Informácie a dobové aj aktuálne fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Renáta Tomášová. Tlačovú správu sme upravili a doplnili. Novinky kapely Hex môžete sledovať na oficiálnom webe www.hex.sk a sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Foto: Bobo Boška 

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu