Modré Hory dnes odštartujú Leto pod Palmou v parku Novej Cvernovky

Pestrý kultúrny program a nezameniteľná atmosféra verejného parku, ktorý už druhý rok kontinuálne vzniká v rámci projektu Suť na Park. Medzi prvými podujatiami tohtoročného Leta pod Palmou sú koncerty kapiel Modré Hory či Ľudové Mladistvá a chýbať nebude ani legendárna Nočná, na ktorej si zahrá aj techno projekt z Berlína - Brutalismus 3000.

"Teším sa, že Leto pod Palmou môže byť akýmsi pandemickým ostrovom hudby v Novej Cvernovke. Je osviežujúce bookovať koncerty s tým, že nemusíme tŕpnuť, či ich zrušíme. Prichystali sme si skutočne bohatý program," hovorí hudobný dramaturg Novej Cvernovky a Leta pod Palmou Matwe Kaščák.

Už dnes večer (18.7.) tohtoročný letný program v Parku de Palma odštartujú Modré Hory. Raperi a poeti Lyrik a Bene z Modrých Hôr vymenili motto "nudnejší jak život" za "o všetkom a o ničom rap". Na koncerte im tradične bude kryť chrbát hudobník a skladateľ Roland Kánik.

Okrem koncertu sa môžete tešiť aj na dídžejské sety, ktorými večer spestria tri známe postavy slovenskej hudobnej scény. Sú nimi DJ a producent Beyuz, vášnivý milovník funku, soulu, rapu, beatov a world music, ďalej zakladateľ značky ajlavmjuzik, vydavateľ, producent, promotér a zberateľ vinylov Miro Gajdoš alias MtotheG a Tóno S., ktorý je okrem lyrickej ekvilibristiky s mikrofónom v ruke aj skvelým hudobným selektorom.


Letný návrat na koncertné pódiá si čoskoro - vo štvrtok 24. júna - užije aj skupina Ľudové Mladistvá, projekt skladateľa a klaviristu Martina "Majla" Štefánika, ktorý kombinuje jazz s folklórom. Predkapelou bude české-slovenské trio Treepop, ktoré tvorí Vojtěch Drnek, Richard Šanda a Michal Šelep so žánrovým presahom od jazzu cez vážnu hudbu až po voľnú improvizáciu.

Na pódiu pod Palmou sa predstaví aj Khoiba na Interior Sounds či Bert & Friends v rámci festivalu BRaK. Predajná výstava kníh s bohatým sprievodným programom - výstavy, diskusie a autorské čítania, koncerty, divadlo, workshopy i detský program - sa uskutoční od 25. do 27. júna. Témou tohto ročníka je "nová doba".

Chýbať nebude ani séria legendárnych techno parties pod názvom Nočná. Už prvý júlový piatok sa predstaví Fairycore Syndicate, a posledný júlový piatok v parku pod Palmou vystúpi aj známy berlínsky techno projekt Brutalismus 3000. "Okrem nich zahrajú aj Isobutane, Space Cats, Whithe, bieloruská umelkyňa Mustelide, hardcorové kapely pod kuratelou projektu "Robíme to pre peniaze", Luvver, Katarzia, God and Eve, Early Millennial, Něco Něco, Ora the Molecule a mnohé ďalšie kapely a dídžeji, na ktorých bookovaní usilovne pracujeme," dodáva Matwe Kaščák.


Balet, divadlo, program pre deti aj letné kino

Súčasťou relaxu pod Palmou, ktorý do Novej Cvernovky prináša partner živej kultúry, Nadácia VÚB, bude aj tanec. Katarína Zagorski uvedie predstavenie s prvkami baletu - Pozor, porcelán. Združenie MimoOs oslávi svoje piate narodeniny, počas jedného večera pritiahne diváka bližšie k súčasnému tancu prostredníctvom predstavení Pocitové rozUmenie a Moving Mountains.

"Tanečník Lukáš Zahy osvieži naše obrazovkami unavené oči premiérou Stenomúr 2.1.1. Veľmi sa teším, že budeme môcť vidieť aj tanečno-vizuálnu performanciu režiséra a choreografa Radoslava Piovarčiho - Charon," prezradila Jana Smokoňová, dramaturgička divadelného a tanečného programu Novej Cvernovky. Diváci sa môžu tešiť aj na predstavenie Edward II. od Divadla Iks, či obľúbený Apokabaret od zoskupenia Uhol_92.

O pravidelný detský program pod Palmou sa postará bábkové divadlo Morgonrock. Pre rodičov s deťmi je pripravených niekoľko nedeľných predstavení. Pilotný príbeh O čertovi Kolofónovi poteší dynamickými gagmi tých najmenších a množstvom vtipov a narážok aj ich rodičov. Okrem toho odohrá aj stále aktuálne Tri kocky droždia, paródiu na Tri zlaté vlasy deda Vševeda, ktorá pobaví novými dobrodružstvami z výpravy za zlým Koroňákom. Symbolicky v parku, ktorý vznikol v rámci projektu Suť na Park, odpremiéruje aj predstavenie Čert Kolofón a lovec plastov Zero Waste. Interaktívna hra so silným ekologickým podtextom deťom priblíži základy udržateľného životného štýlu a cirkulárnej ekonomiky. 

Letný program Novej Cvernovky v parku premietne aj niekoľko skvelých filmov. Dráma Služobníci vyrozpráva príbeh dvoch študentov kňazského seminára v totalitnom Československu. Provokatívny dokument v štýle road movie Jak Bůh hledal Karla postavil poľské kňažstvo zoči voči téme sexuálneho zneužívania či vyháňania diabla. Príbeh učiteľky, ktorá za erotické video na internete čelí šikane a problémom v zamestnaní, rozpovie komediálna dráma a víťaz tohtoročného Berlinale, Smolný pich aneb pitomý pornoUž tradične dostanú priestor aj vybrané dokumenty v rámci festivalu Ozveny Ji.hlavy, niektoré dokonca v slovenskej premiére.

Nebude chýbať ani pravidelný Bagbet Swap či diskusie na rôzne témy. "Nová Cvernovka chce byť priestorom stretávania rozmanitých komunít a rozdielnych názorov a aj tým napomáhať posilňovať dôveru v spoločnosti. Preto aj počas leta ponúkneme návštevníkom v programe aj citlivé či vážne témy, či už v rámci prehliadky dokumentárnych filmov Ozveny Ji.hlavy alebo v júli v rámci mesiaca Pride," hovorí dramaturg diskusného programu Laco Oravec, ktorý verí, že práve živé diskusie a stretávanie sa sú cestou k obnoveniu dôvery v demokraciu, v ľudí, aj v samého seba. 

Pri organizovaní podujatí v rámci programu Leto pod Palmou sú uplatňované aktuálne nariadenia Úradu verejného zdravotníctva SR. Leto pod Palmou z verejných zdrojov podporili Fond na podporu umenia a Nadácia mesta Bratislavy. Letný program Novej Cvernovky podporila aj Nadácia Orange.

Všetky podrobnosti o Novej Cvernovke a jej programe nájdete na oficiálnej stránke www.novacvernovka.eu, aktuálne informácie môžete sledovať aj na sociálnych sieťach Facebook a Instagram.

Pozrite si, ako vyzeralo Leto pod Palmou v roku 2020:


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytla PR manažérka Novej Cvernovky Nikola Sadloňová. Tlačovú správu sme upravili.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu