Zomrel česko-americký jazzman George Mraz

Vo veku 77 rokov zomrel vo štvrtok český jazzový hráč na kontrabas Jiří Mráz, ktorý od roku 1968 žil a pôsobil v Spojených štátoch pod menom George Mraz. O úmrtí umelca informovali v piatok server denníka Lidové noviny a server Českého rozhlasu s odvolaním sa na jeho manželku Camillu Mraz.

Jiří Mráz sa narodil 9. septembra 1944 v juhočeskom meste Písek. Od siedmich rokov sa venoval hre na husle, neskôr študoval na Pražskom konzervatóriu hru na kontrabas. Už pred svojou emigráciou do USA patril k výrazným jazzovým talentom, koncertoval po celej Európe a vytváral si kontakty.

V roku 1968, tesne pred inváziou vojsk Varšavskej zmluvy do vtedajšieho Česko-Slovenska, dostal štipendium na prestížnej americkej hudobnej univerzite Berklee College of Music v Bostone – podobne ako ďalší českí nadaní emigranti Jan Hammer alebo Miroslav Vitouš. Na americkej scéne patril k najvyhľadávanejším hráčom: nahrával alebo koncertoval s najväčšími ikonami jazzu 20. storočia ako Ella Fitzgeraldová, Chet Baker, Dizzy Gillespie, Tommy Flanagan, Oscar Peterson, Jon Hendricks, Stan Getz, John Abercrombie, Michel Petrucciani, Pepper Adams, John Scofield a mnohí ďalší.


Zdroj: TASR
Foto: archív

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu