Zomrel spevák Mory Kanté. Preslávil ho hit Yé ké yé ké, ktorý zaručene poznáte

Vo veku 70 rokov zomrel v piatok guinejský spevák Mory Kanté, ktorý v 80. rokoch minulého storočia dopomohol africkej hudbe k obľube na celom svete. Agentúru AFP o tom informoval jeho syn Balla Kanté.

Mory Kanté sa preslávil najmä skladba Yé ké yé ké z roku 1987, ktorá bola najskôr hitom v Afrike, ale v roku 1988 obsadila aj prvé miesta v rebríčkoch hitparád viacerých európskych krajín. Tanečná skladba existuje v rôznych verziách, napríklad aj s kapelou legendárneho gitaristu Carlosa Santanu.


Kantého prezývali "elektronický griot" - slovom griot sa v západnej Afrike označujú potulní muzikanti a rozprávači. Okrem spevu hral aj na gitare a tradičných afrických hudobných nástrojoch balafón a kora.

Hudobník zomrel v nemocnici v guinejskom hlavnom meste Konakry na neliečené zdravotné problémy. "Trpel chronickými chorobami a často za liečbou cestoval do Francúzska, čo však teraz pre koronavírus nebolo možné," povedal jeho syn. "Videli sme, že sa jeho stav rýchlo zhoršuje, aj tak ma to však prekvapilo, keďže v minulosti mal aj horšie obdobia," dodal.


Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)
Foto: AP Photo/Joel Jean-Pierre

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu