Karel Plíhal chystá letné turné, 2022
Zdroj: PR / Dr. Horák

Karel Plíhal v júli odohrá turné po Slovensku. Oslávi 40 rokov na scéne

Karel Plíhal je synonymom českého folkového pesničkárstva už niekoľko desaťročí. I keď označenie "folkař" zďaleka nevystihuje široký záber a podstatu jeho tvorby. Je totiž nielen pesničkárom, ale i básnikom s vycibreným zmyslom pre humor a iróniu.


Zároveň je aj skvelým muzikantom a skladateľom s citom pre nezabudnuteľnú melódiu a vypointovanú harmóniu, skvelým inštrumentalistom a tak trochu aj hercom – ústrednou postavou vždy nezabudnuteľných a jedinečných živých vystúpení, na ktorých si vystačí s gitarou a svojou poetikou. I tak spoľahlivo ovládne sálu plnú ľudí; dá im možnosť zamyslieť sa aj zasmiať - i keď niekedy cez slzy - ale taký je predsa život. A ten vie Karel Plíhal zhmotniť vo svojich piesňach jedinečne a nezameniteľne.

Je autorom viac ako desiatky autorských albumov, spolupracoval a nahrával s Emilom Pospíšilom, na svoje konto si pripísal aj autorstvo viacerých scénických kompozícií pre divadlá i film. Jeho album Vzduchoprázdniny z roku 2012 bol ocenený hudobnou cenou Anděl. Zatiaľ posledným vydaným materiálom Karla Plíhala je súhrnné vydanie dôležitej časti jeho diskografie Alba a bonusy (1984-1990). Neustále však pracuje na nových piesňach a tie spolu so svojimi najlepšími prinesie v sérii jedinečných koncertov toto leto aj na Slovensko.

Zdravotné obmedzenie mu v posledných rokoch znemožňuje hrať na gitaru, na koncertoch ho preto sprevádza gitarista Petr Fiala, s ktorým si rozumie nielen ľudsky, ale hlavne hudobne. Pre úplnosť treba dodať, že nejde o frontmana kapely Mňága a Žďorp, ale len jeho menovca. Samotný Plíhal svoje piesne obohatil o hru na iný strunový nástroj – mandolu. Je naladená o kvintu nižšie a jej súznenie s gitarou znie magicky. 

Po viacročnej koncertnej odmlke budú mať v júli 2022 Plíhalovi slovenskí priaznivci jedinečnú príležitosť  prísť si vypočuť svojho obľúbeného pesničkára na tradičné i netradičné miesta po celom Slovensku. Koncertná šnúra začína v Bratislave a popri zastávkach v synagógach v Nitre a Liptovskom Mikuláši a amfiteátri v Banskej Štiavnici prinesie isto nezabudnuteľné koncerty aj v prekrásnej scenérii Spišského hradu a Hradu Beckov. Lístky sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.

19. 7. - Bratislava
20. 7. - Nitra
21. 7. - Banská Štiavnica
22. 7. - Spišský Hrad
23. 7. - Liptovský Mikuláš
24. 7. - Hrad Beckov​

Vstupenky:  


Redakciu Hudba.sk informovala PR manažérka Beata Rožárová. Správu sme upravili.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu