Ivana Mer na Deň Zeme vydala konceptuálny album Earth

Už viac ako 50 rokov si 22. apríla na Deň Zeme pripomíname, že bohatstvo a zdroje našej planéty nie sú nevyčerpateľné. Práve tento dátum si symbolicky vybrala slovenská skladateľka a speváčka Ivana Mer pre zverejnenie svojho nového albumu Earth. Komplexné dielo s medzinárodným presahom a odkazom na hudbu rôznych končín sveta vychádza vo vydavateľstve Slnko Records.

Óda na prírodu a miesto, na ktorom žijeme, ale aj volanie po empatii, zmene v správaní a uvedomelejšom prístupe k našej planéte. Tieto témy sa Ivany Mer bytostne dotýkajú a bolo prirodzeným vyústením, že sa ich rozhodla uchopiť aj umelecky a zhmotnila ich do konceptuálneho albumu, ktorý možno vnímať ako nepretržitú 45-minútovú skladbu. Leitmotívom je návrat ku koreňom, nielen z ideového hľadiska, ale aj z pohľadu výberu hudobných prvkov či nástrojov ako sitár, udu a kora.

"Album bol z veľkej časti inšpirovaný perkusiami a tradičnými nástrojmi používanými v Latinskej Amerike. Naďalej spája elektroniku so živými nástrojmi. Hlas je prostriedkom na vypovedanie príbehu o tom, ako cítim súčasnú situáciu a o mojej nádeji na zmenu a transformáciu," hovorí hudobníčka, speváčka a skladateľka.


Ivana Mer je autorkou piesní a postarala sa aj o celkovú produkciu albumu v spolupráci s Argentínčanom Cristianom Estrellom. Finálny zvuk nahrávky vznikol v spolupráci s Michalom "Koudelkom" Černým v pražskom štúdiu Faust. Okrem spomínaných mien sa na nahrávaní v rozmedzí niekoľkých rokov podieľalo 18 hudobníkov z rôznych krajín a kontinentov. 

Hudobný projekt Earth je úzko previazaný s vizuálnou stránkou. Počas posledných troch rokov sa Ivana Mer inšpirovala estetikou a filozofiou pôvodných obyvateľov Severnej Ameriky. Tak vznikli aj jednotlivé symboly, ktoré sú unikátne pre každú z deviatich skladieb albumu. V tejto vizuálnej linke pokračuje aj dizajn a výroba kostýmu z dielne Wnoozow, textilného ateliéru v Prahe pod vedením Daniely Danielis. Bol ručne utkaný z prírodných materiálov a priadzí a je zobrazený v rozanimovanej fotografii k titulnej piesni albumu.

Album vydaný v Slnko Records je dostupný na CD, v digitálnej verzii aj streamovacích službách od 22. apríla.

Vypočujte si celý album na Deezeri:Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Alexander Čerevka z vydavateľstva Slnko Records. Novinky Ivany Mer môžete sledovať na jej profiloch na sociálnych sieťach www.facebook.com/ivanamermusic a www.instagram.com/ivanamermusic.

Foto: Darart Photography

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu