Peter Lipa a Story, videoklip Anjel strážnik, 2022
Zdroj: Matyas Brych / Dominik Sepp

Story a Peter Lipa opäť spojili sily, výsledkom je hravý bluesový hit Anjel strážnik

"Ak sa s niekým zabudnete jedenkrát, môže sa to stať. Je to jednorazovka, náhoda. Ale ak si to s niekým zopakujete, musí tam byť niečo hlbšie," hovorí s úsmevom skladateľ, textár, basgitarista a líder projektu Story Marian Zima na margo svojej novinky, ktorú naspieval Peter Lipa. Nadviazali tak na ich predošlú spoluprácu Bojím sa nočných zvonení.


Obe plodné spolupráce delí už päť rokov, no hudobníci si rozumeli rovnako dobre ako pri prvom stretnutí. "Je neuveriteľné, ako rýchlo to ubehlo. Sme však stále tu, všetci relatívne zdraví a stále s chuťou tvoriť," teší sa Marian Zima. Aj na tejto pesničke sa podieľal Peter Preložník, ktorý sa vo svojom štúdiu Garage vo Viničnom postaral o jej zvukovú podobu i klávesové party.

Latka bola po úspešnej skladbe Bojím sa nočných zvonení nastavená vysoko, ale zdá sa, že nový singel má potenciál na ňu úspešne nadviazať. Na samozrejmosti speváckeho prejavu Petra Lipu je cítiť, že o hudobnú stránku sa tentoraz spoločne postarali obaja hlavní protagonisti. Napriek účasti Zimu, Lipu a Preložníka je však nová skladba predsa len vo viacerých bodoch odlišná. Na slide gitare tentoraz kúzli René Lacko a na bicích sa predstavuje Vladislav Leškovský, rešpektovaní muzikanti a osvedčení Zimovi spolupracovníci z projektu Story. Obaja sa výraznou mierou podpísali aj na minuloročnom albume Potlesk v stoji, ktorý má priaznivé ohlasy hudobných kritikov v Čechách i na Slovensku.

V roku 2017 práve skladba Bojím sa nočných zvonení odštartovala cyklus, ktorý o štyri roky vyvrcholil vydaním albumu. "Je symbolické, že práve s Petrom Lipom sme, dúfam, znovu na prahu niečoho nového. Mám z toho veľkú radosť," uzatvára Zima a samotný Peter Lipa dodáva: "Marian ma trochu vrátil ku koreňom a to ma upútalo už pri Zvoneniach. V prípade Anjela strážnika ma od prvého prečítania presvedčil text. Tá priamočiarosť patrí k mojim obľúbeným vyjadrovacím prostriedkom. A hudobné spracovanie len potvrdzuje moje celoživotné smerovanie. Blues je pre mňa nielen okúzľujúce slovo ale najmä ten najdôležitejší základ môjho hudobného cítenia. Vždy som sa ho snažil transformovať a priznávať ho v mojich pesničkách."


Pozoruhodný poetický videoklip k piesni Anjel strážnik kombinuje animované prvky s reálnymi postavami muzikantov. Postarali sa oň výtvarníci Matyas BrychAndrej Verešvársky, ktorí už pre projekt Story vytvorili napríklad klip k skladbe Kontinuum.

"Story, to nie sú len muzikanti, ale aj režiséri, strihači, či fotografi. Vždy nám veľmi záleží na aj vizuálnej stránke skladby, je to ďalší a veľmi dôležitý rozmer nášho vyjadrenia," potvrdzuje Zima. "Aj keď to nie je dnes tradíciou, dúfame, že tento klip neskončí len na obrazovkách smartfónov, lebo si to zaslúži."

Pripomeňte si tiež videoklip Bojím sa nočných zvonení:


Redakciu Hudba.sk informoval PR manažér Vlado Pisár. Novinky projektu Story môžete sledovať na www.facebook.com/storytheproject.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu