Prešovský elektronický projekt Crystalist predstavuje nový singel Unpredictable

Peter Debnár pokračuje v sólovej producentskej tvorbe pod názvom Crystalist a aktuálne ponúka nový singel Unpredictable. Názov skladby odkazuje na nepredvídateľnosť hudobného smerovania, ktoré muzikanta sprevádza v novej ére jeho tvorby.

"Počas tvorby skladby som vnímal, že vytváram produkciu ovplyvnenú skupinou Depeche Mode a bolo to pre mňa znamenie, že je to zrejme v poriadku, ak som sa rozhodol experimentovať s elektronickou hudbou. V priebehu produkovania, som ale objavil aj krásu starej Synthwave a Cyberpunk scény z 80. rokov, čo ma výrazne ovplyvnilo natoľko, že som to zakomponoval aj do samotnej skladby," priznáva Peter Debnár.

Singel má v sebe silný "depešácky vibe", nakoľko ho produkoval v spolupráci s klaviristom Janym Pastirčákom z Komajoty a speváčkou Katarínou Knechtovou, s ktorými v danom čase mali podobné nálady, cítenie a vzájomne to prepojili. "Kúpil som si syntetizátor s množstvom originálnych zvukov z osemdesiatych rokov a to zmenilo výraz samotnej skladby, ale následne aj ďalšie moje hudobné smerovanie a zvuk ďalších skladieb na novo-pripravovanom albume Crystalist. V oboch prípadoch ide o hudbu, na ktorej som vyrastal a nejakým spôsobom ma vtiahla späť do hry a chcel aby som ju ďalej rozvíjal. Je to pre mňa obrovská výzva."


"Osemdesiate roky sa začínajú vracať v modernejšom šate, ako to už naznačil napr. The Weeknd alebo Dua Lipa, ktorých mám mimo iné klasické 80‘s kapely, veľmi rád." Aktuálny singel pozitívne prekvapil aj samotného autora. Najdôležitejšie je, že po niekoľkoročnej hudobnej odmlke, práve tento spôsob komponovania a produkcie, prostredníctvom syntetizátorov a nových hudobných softvérov, ho očaril a začala ho hudba opäť baviť.

"Vždy som tvoril hudbu na gitare a v kapele klasickým spôsobom. Teraz vymýšľam celú kapelu sám, ako ju počujem v hlave. Povedal som si, prečo nie? Bude to sranda. Našiel som pre seba úplne novú polohu. Posledný album som vydal pred jedenástimi rokmi, tak poď nahrať niečo úplne iné," prezrádza hudobník.

Singel Unpredictable nesie autorský rukopis nielen Petra Debnára, ale aj speváčky Kataríny Knechtovej – spoluautorky piesne a hostí Jána Pastirčáka (synth) a Michala Lorinca (bicie). Text napísal Miloš Murín z novej kapely Rawsonic, ktorá pred pár dňami predstavila svoj debut. Novínka bola nahrávaná v štúdiu Sinus Records, o masteering sa postarl ECCOsounds & Mastering, ktorý pracoval na zvuku nahrávok interpretov, ako Rakovicky, Tamara Kramar alebo kapiel Luvver a Deal.

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytol Edo Kopček, PR manažér Crystalist.

Foto: Benjamin Schlesinger

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu