Ewa Farna oslavuje telo aj s nedokonalosťami. Pozrite si videoklip plný silných žien

Jasný odkaz pre všetkých, ktorí majú potrebu komentovať nedokonalosti ženských tiel. Aj tak sa dá vnímať nový singel speváčky Ewy Farnej z jej pripravovaného albumu. Skladba s názvom Tělo je však najmä o sebavedomí a o tom, ako speváčka akceptuje tie zmeny telesnej schránky, na ktoré nemá vplyv, pretože prichádzajú prirodzene s vekom či následkom tehotenstva.

"Ide o oslavu tela z hľadiska jeho fungovania a nielen estetiky, ku ktorej nás svet silno tlačí. Po tom, čo moje telo prinieslo na svet nový život, som k nemu získala ešte väčšiu úctu, som plná obdivu k tomu, čo dokáže. Moje telo bolo dlhé roky ponižované a kritizované ostatnými a ja sa hanbím, že som dokonca o ňom snáď na chvíľu zapochybovala. Moje nohy, aj keď nie práve štíhle, ma doviedli až sem, a na bedrách už som tiež niečo uniesla, pod srdcom som nosila bábätko. Moje telo mi slúži tak bezchybne, že k nemu môžem cítiť len hlbokú vďaku," opisuje myšlienku sebavedomej a inšpiratívnej skladby Ewa Farna.

"Telo sa bude meniť po celý život, zmena je jedna z mála vecí, na ktorú sa môžeme spoľahnúť. Myslím, že k zdravému sebavedomiu je nevyhnutné dokázať mať rád, alebo aspoň prijať to, na čo vplyv nemáme," dodáva speváčka, ktorá sa s novým albumom predstaví ako kompletná umelkyňa - je nielen interpretkou, ale aj autorkou textov, skladateľkou a producentkou. Pieseň Tělo zložila spolu so svojím gitaristom Lukášom Chromekom, ktorý je zároveň producentom singla. Na tvorbe piesne sa podieľali tiež Janou Infeldovou (spoluautorka textu) a Janom Vávrom (spoluautor hudby), ktorý s Ewou pripravuje koncepčne celý album. Nahrávka, ktorej názov zatiaľ nezverejnila, vyjde na jeseň 2021.

Prvý singel s chytľavou hudbou a jasným a dôležitým odkazom dostal pôsobivý videoklip, ktorý zdôrazňuje práve dôležitosť funkcie tela nad jeho estetickou dokonalosťou. Ukazuje totiž ženy a dievčatá, ktoré si prešli každá iným príbehom a ich telá nesú tzv. "tetovania od prírody". Režisérom videa je Ondřej Kudyn, ktorý vkusne spracoval speváčkinu víziu.


Každé telo nesie svoj príheh

Ewa Farna je jednou z najpopulárnejších speváčok svojej generácie nielen v rodnom Česku ale aj v Poľsku, kde má rodinné korene. Jej hudobné videá majú na Youtube viac než 300 miliónov pozretí a na konte má aj viac než 30 miliónov prehratí piesní na Spotify a viacero hudobných ocenení. Plánovaný album, ktorý tradične vydá v českom i poľskom jazyku, ponúkne moderný pop plný pozitívnej energie. Už z prvého singla je však jasné, že mu nebude chýbať úprimnosť a dotkne sa aj tém, ktoré sú na hlhšie zamyslenie.

Pieseň Tělo je prirodzeným a významným krokom v kariére 27-ročnej speváčky. Ako výrazná mediálna osobnosť, ktorá je od tínedžerského veku verejne posudzovaná a komentovaná, v posledných rokoch využíva svoj hlas na sociálnych sieťach a veľký dosah na verejnú mienku na to, aby svojimi príspevkami a názormi menila spoločnosť k lepšiemu. Apeluje na zastavenie tzv. bodyshamingu (neempatická kritika či zosmiešňovanie telesných nedokonalostí, pozn. red.), povzbudzuje fanúšikov k empatii voči sebe samému a ľuďom okolo seba, k starostlivosti o duševné zdravie a prirodzenosti. Otvára tak dôležité témy, pričom svoje vlastné nedostatky často opisuje s nadhľadom a humorom (jeden starší príklad za všetky).

Novinka má na Youtube za jediný deň od zverejnenia viac než 200-tisíc prehratí v českej a vyše 260-tisíc v poľskej verzii pod názvom Ciało. Zverejneniu videoklipu predchádzala séria štyroch krátkych videí o ženách, ktorých telá z rôznych dôvodov nespĺňajú "ideál krásy". Samotná speváčka vo svojom videu číta nechutné komentáre na svoju adresu a následne hovorí o prijatí a vďačnosti. V ďalšom videu na príklade dvoch žien hovorí prirodzených zmenách tela nielen v dôsledku tehotenstva a dve videá sú venované ženám, ktorých telá sú výrazne poznačené chorobou a úrazom. Všetky štyri ženy sa spolu s ďalšími objavujú aj v samotnom videoklipe.


Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol manažér speváčky Pavel Trojan. Tlačovú správu sme upravili a doplnili.

Foto: Beata Matheova

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu