Kino Lumière ponúkne online Mariku Gombitovú, Tublatanku i Čertovo kolo

Bratislavské Kino Lumière oživuje svoj divácky obľúbený cyklus Music & Film, v marci ho predstaví v retro verzii. Vo virtuálnej kinosále projektu Kino doma uvedie tri filmy, ktoré priblížia hviezdy slovenskej populárnej hudby. Filmy o Marike Gombitovej a o kapele Tublatanka uvedie hudobný publicista a dramaturg Juraj Čurný.

"Tublatanka - Pravda víťazí je videozáznam koncertu skupiny Tublatanka, ktorý sa uskutočnil 16. septembra 1989 v amfiteátri na Búdkovej v Bratislave," približuje snímku dramaturg Miro Ulman, ktorý stojí za výberom unikátnych filmov v retro verzii cyklu Music & Film. "Film vyšiel na VHS pred Vianocami 1989 a bol beznádejne vypredaný. Potom bol dvadsať rokov považovaný za stratený. Našiel sa spolu s filmom Štefana Semjana Bratislava - Čertovo kolo medzi materiálmi prevezenými z Koliby do Slovenského filmového ústavu." Medzi dvanástimi piesňami Tublatanky vo filme zaznejú i hity Žeravé znamenie osudu, Dnes, Láska, drž ma nad hladinou či Pravda víťazí.

"Keď som sa pustil do príprav filmu s Tublatankou, vôbec som netušil, že počas zostrihu sa udejú epochálne historické zmeny. Vypukla Nežná revolúcia. Keď sme mali za sebou pár sto strihov, išli sme na Václavák na demonštráciu. Spolu s tisíckami ľudí sme štrngali kľúčmi a počúvali prejavy z balkóna Melantrichu. Práve sme strihali ústrednú skladbu Pravda víťazí. Vložili sme do nej silné zábery študentskej demonštrácie na Národnej triede. Ulice zaplnili davy, demonštrácie boli čoraz mohutnejšie, už nič nemohlo zastaviť šialenú energiu ľudí, ktorí túžili po slobode. Bolo to fascinujúce," spomína na vznik filmu jeho režisér Ladislav Kaboš. Film je tak nielen záznamom magickej atmosféry najikonickejšieho koncertu Tublatanky, ale autenticky zobrazuje aj revolučnú náladu novembrových dní roku 1989.


Režisér Ladislav Kaboš stojí aj za filmom Marika Gombitová - Ateliér duše (1987). Ide o nekonvenčný portrét i hudobné vyznanie Mariky Gombitovej, ktorý vyšiel na historicky prvej stereofónnej videokazete s videoklipmi v Československu. Speváčkin siedmy štúdiový album Ateliér duše inšpiroval Kaboša vytvoriť krehký príbeh Gombitovej dramatického životného osudu.

"Nechcel som veľa záberov Mariky na vozíčku. Mal som predstavu, že to bude len jeden - posledný záber filmu. Snažil som sa využiť jej fotogenickosť, dať do filmu dynamiku. Chcel som, aby bol obraz komponovaný veľmi výtvarne, filmovo." Videofilm obsahuje šesť piesní z albumu Ateliér duše a skladbu Cirkusový kôň z albumu Môj malý príbeh. Ako bonus bude s filmom uvedený zostrih recitálu Adresa ja, adresa ty, v ktorom zaznejú Gombitovej piesne z albumov No. 5 (1984) a Voľné miesto v srdci (1986).

"Marika aj Tublatanka boli v druhej polovici 80. rokov, spolu s ďalšími 'federálnymi' interpretmi ako Elán, Miro Žbirka, Peter Nagy, Robo Grigorov, Richard Müller, Modus, Vašo Patejdl, Beata Dubasová či Team, symbolmi veľkej éry slovenskej populárnej hudby, ktorá sa dominantne presadila v rámci Československa. Marika sa navyše stala prvou speváčkou z najvyššej ligy, ktorá sa presadila aj vlastnými autorskými pesničkami," hovorí hudobný dramaturg a publicista Juraj Čurný, ktorý oba filmy pred premietaním vo "virtuálnej kinosále" Kina Lumière uvedie naživo.

"Film Marika Gombitová - Ateliér duše je pre mňa výnimočný aj tým, že vďaka nemu vzniklo šesť videoklipov k Marikinmu rovnomennému albumu. Legendárny koncert Tublatanky zo septembra 1989 z dnes už neexistujúceho bratislavského amfiteátra zase skvelým spôsobom zachytáva rockovú kapelu v tom najzákladnejšom obsadení a v životnej forme. Zachytáva aj neuveriteľnú výmenu energií medzi javiskom a publikom a v prestrihoch doň sa nájde veľa dnešných päťdesiatnikov v čase, keď Tublatanka bola pre nich nespochybniteľným hudobným idolom," dodáva Čurný.


Cyklus Music & Film s výberom filmov z archívu vyvrcholí spomínaným dokumentom Bratislava - Čertovo kolo, ktorý nakrútil Štefan Semjan, režisér filmu Na krásnom modrom Dunaji (1994). Zachytáva jednodenný česko-slovenský hudobný festival, ktorého druhý ročník sa uskutočnil v hale na bratislavských Pasienkoch v októbri 1988. "Konal sa v druhej polovici 80. rokov, keď hudbe prialo politické 'oteplenie' a na Slovensku sa začalo konať čoraz viac veľkých koncertov za účasti kapiel, ktoré predtým mohli - ak vôbec - vystupovať len v malých kluboch," približuje obdobie vzniku filmu Miro Ulman, ktorý bude jeho uvádzačom.

Na festivale Čertovo kolo v roku 1988 vystúpili kapely E, Garáž, Už jsme doma, Bez ladu a skladu, Laura a její tygři, Půlnoc či Marián Varga. Režisér ich vystúpenia doplnil čiernobielymi zábermi vtedajšej Bratislavy. "Usúdil som, že pesničky z Čertovho kola mi nestačia. Dianie v hale si pýtalo reflexiu zvonku, z Bratislavy - mesta mieru. Jazdili sme za tmy hore-dole popri električkách medzi mostom Lafranconi a Karlovou Vsou a pálili do nich reflektormi, aby to staré ORWO exponovalo nejakých pracujúcich, trmácajúcich sa v tých električkách po večeroch z práce. Žmúrili na nás pokorne do firemnej Volgy a nechápali. Taká bola doba," spomína na nakrúcanie Semjan.

Videofilm Bratislava - Čertovo kolo bol dokončený v roku 1989, nikdy nemal oficiálnu premiéru a dvadsať rokov bol považovaný za stratený. V kine Lumière doma bude uvedený v online premiére podobne ako filmy Tublatanka - Pravda víťazí a Marika Gombitová - Ateliér duše. Vstupenky za symbolickú cenu 2 eurá sú v predaji na web stránke Kina Lumière ako i partnerských kín projektu Kino doma: Kino Tatran Poprad, Kino Fontána Piešťany, Kino Úsmev Košice a Kino Iskra Kežmarok.

Program cyklu Music & Film z archívu:

1. marca (20:20) Tublatanka - Pravda víťazí, r. Ladislav Kaboš, SR, 1989, 60'

8. marca (20:20) Marika Gombitová - Ateliér duše + Adresa ja, adresa ty, r. Ladislav Kaboš, SR, 1987, 59'

15. marca (20:20) Bratislava - Čertovo kolo, r. Štefan Semjan, SR, 1989, 60'

Informácie a foto redakcii Hudba.sk poskytla Simona Nôtová.

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu