Le Payaco majú nový klip Pomaly domov a štartujú turné s novým programom

Skupina Le Payaco dnes zverejnila druhý videoklip z nového albumu Pohybliví v nehybnom, ktorý vyšiel na jar vo vydavateľstve Bruuder Records. Videoklip k skladbe Pomaly domov z dielne režiséra Braňa Vinczeho zachytáva kapelu v LVGNC Studios pri poslednej januárovej nahrávacej session.

"Braňo za nami chodil do štúdia a všetko dokumentoval. Niekoľko fotiek si našlo miesto aj v booklete cédečkovej verzie. Bol pri tom, keď sme práve nahrávali skladbu Pomaly domov. Tú sme si tesne predtým, ako poslednú, priniesli z chalupy, kde sme dotvárali ešte nejaké stopy na album. Fotil a natáčal nás a je z toho autentický videoklip, ktorý zachytáva vznik celej nahrávky - jednoducho tak, ako to máme vo zvyku - naraz a spolu. Teraz môžu všetci vidieť, ako naše nahrávky vlastne vznikajú," hovorí spevák, gitarista, skladateľ, textár a producent Tomáš Sloboda.

Hoci pieseň Pomaly domov vznikla ako posledná, na albume sa paradoxne stala prvou - otváracou skladbou. "Boli sme vtedy vo veľmi dobrom tvorivom rozpoložení. Album sme mali hotový a takmer celý zmixovaný, ale niečo nás ešte ťahalo na pár dní na chalupu a dnes vieme, že dôvodom bola skladba Pomaly domov. Asi najväčší podiel na jej vzniku má z môjho pohľadu biela Gretschka, ktorú som si na chalupu požičal od Yxa. Vytiahol som ju z puzdra, začali sme len tak hrať a za pár minút bola pesnička hotová. Úžasný nástroj. Musel som si ju potom požičať aj do štúdia, takže v tom klipe, to je ona, s jej nezameniteľným zvukom," spomína Tomáš na nahrávanie.


Zaplnený letný kalendár a jesenné turné

Hoci situácia s hudobnými podujatiami je v súčasnosti veľmi zložitá, skupine Le Payaco sa po uvoľnení protiepidemických opatrení podarilo celkom slušne zaplniť svoj kalendár na druhú polovicu leta. Najbližšie ju môžete vidieť naživo už tento štvrtok 30. júla v bratislavskom InParku (nový open air priestor v areáli Incheby), kde vystúpi spoločne s kapelami Polemic a Acylpyrin.

V piatok (31.7.) skupina odohrá samostatný koncert v krásnom priestore na Nádvorí historickej radnice v Modre a vidieť ju môžete aj na ďalších letných akciách, ktoré kapela postupne uverejňuje na svojom webe aj na oficiálnych profiloch na sociálnych sieťach.

Letné koncerty sú predzvesťou jesenného turné po celom Slovensku s názvom Pohybliví v nehybnom Tour 2020, kde skupina ponúkne úplne nový koncertný program. Ako hosť sa na ňom zúčastní aj multiinštrumentalista, skladateľ a zakladajúci člen kapely The Youniverse Jerguš Oravec. Turné odštartuje 24. septembra v bratislavskom klube MMC veľkým koncertom a krstom, ktorý sa mal pôvodne konať už na apríli, no kvôli pandémii COVID-19 musel byť preložený. Vstupenky na všetky koncerty jesennej šnúry sú v predaji v sieti Predpredaj.sk.

Najbližšie koncerty skupiny Le Payaco:

30. 7. (19:00) - Bratislava, InPark (Incheba) - vstupenky
31. 7. (21:00) - Modra, Nádvorie historickej radnice
1. 8. (15:00) - Donovaly, parkovisko pred Donovalským pivovarom
6. 8. (17:00) - Piešťany, Mini Grape / Park duševného zdravia, amfiteáter
14. 8. - Trebatice, Hody, motokárová draha AKM
28. 8. -  Bojnice, Ihrisko pod Farou
september - Lučenec, festival Svet v meste (podujatie je presunuté z marca, zatiaľ nie je zverejnený presný termín)

Aktualizované termíny koncertov nájdete na oficiálnej stránke lepayaco.sk.

Pohybliví v nehybnom Tour 2020:

24. 9. - Bratislava, MMC - krst albumu
26. 9. - Trenčín, Lúč
2. 10. - Martin, RC Mlyn
3. 10. - Púchov, Queen's Pub
8. 10. - Brezno, Bombura
9. 10. - Banská Bystrica, Záhrada
28. 10. - Trnava, Malý Berlín
30. 10. - Bardejov, Bašta - kultúrno-komunitné centrum
31. 10. - Košice, Kasárne/Kulturpark

Vstupenky:  

Le Payaco, 2020

Skupinu Le Payaco založili v roku 1996 štyria kamaráti a spolužiaci, gitarista Tomáš Sloboda, basgitarista Martin Stempel, bubeník Juraj Vitéz a gitarista Stanislav Petrov. Posledný menovaný z kapely odišiel po vydaní debutového albumu v roku 2000.

"Pajáci" sa v Bratislave rýchlo stali jednou z najvyhľadávanejších kapiel a postupne aj pravidelnými účinkujúcimi a headlinermi najväčších slovenských festivalov. Vydali šesť albumov a niekoľko veľmi úspešných singlov. Pesničky ako Sadni si mi na kolená alebo Dobrý večer priatelia doslova zľudoveli.

Najnovší album Pohybliví v nehybnom (recenzia) vyšiel 16. apríla vo vydavateľstve Bruuder Records ako LP na 12" čiernom vinyle, na CD (digipack) a digitálne na všetkých dostupných streamingových službách.

Zostava kapely:

Tomáš Sloboda - gitara, klávesy, basa, perkusie, spev
Martin Stempel - basa, gitara, klávesy, klarinet, , spev
Juraj Vitéz - bicie, perkusie, klávesy, gitara, spev
Tomáš Vagaský - gitara, spev
+ hosť: Jerguš Oravec - gitara, klávesy, vokály

Informácie a fotografie redakcii Hudba.sk poskytol Branislav "Kalo" Kaľavský z vydavateľstva Bruuder Records. Tlačovú správu sme upravili.

Foto: Martin Črep

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu