Hudobnú cenu Mercury Prize 2020 získal Michael Kiwanuka

Britský spevák a skladateľ Michael Kiwanuka získal tohtoročnú cenu Mercury Prize. Ocenenie si vydobyl svojím tretím štúdiovým albumom s názvom Kiwanuka, ktorý vyšiel vlani začiatkom novembra.

Stanica BBC ocenenú platňu označuje za "sebareflektívnu a hĺbavú", pričom interpret na nej narába s témami ako nedostatok sebavedomia, viera či ľudské práva. Michael Kiwanuka získal toto prestížne hudobné ocenenie na tretí pokus; nominované boli už aj jeho dva predchádzajúce albumy - Home Again (2012) a Love & Hate (2016). 33-ročný spevák a skladateľ má korene v Ugande, jeho rodičia utiekli pred režimom Idiho Amina a usadili sa v Londýne.


Mercury Prize je každoročne udeľované ocenenie za najlepší album vydaný za uplynulý rok v Spojenom kráľovstve britským alebo írskym interpretom. Udeľuje sa od roku 1992. Meno tohtoročného laureáta oznámili vo štvrtok večer na rozhlasovej stanici BBC Radio 1, keďže pandemické opatrenia znemožnili konanie tradičného galavečera. Do užšieho 12-členného výberu sa dostali aj Laura Marling, Dua Lipa, Porridge Radio, Sports Team, Anna Meredith, Kano, Georgia, Lanterns on the Lake, Moses Boyd, Charli XCX a Stormzy.

Podľa BBC bolo rozhodnutie poroty udeliť cenu Kiwanukovi jednomyseľné. Víťazný album sa hneď po vydaní v novembri 2019 stretol s nadšeným prijatím zo strany kritikov a v britských rebríčkoch obsadil druhé miesto. Pár mesiacov pred jeho uvedením na trh sa Michael Kiwanuka predstavil premiérovo na Slovensku na festivale Pohoda, kde jeho vystúpenie patrilo k tým najlepším.


Zdroj: TASR (Hudba.sk edit)
Foto: Martina Mlčúchová

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu