Košický zlatý poklad vyhrala Andy Lou s piesňou Vesmír, bodoval aj hudobník Gabo

V sobotu 24. októbra odvysielalo Rádio Slovensko finálové kolo pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad. Prvýkrát vo svojej histórii sa finále vzhľadom na aktuálne opatrenia súvisiace s pandémiou nerealizovalo ako verejný koncert, ale odznelo v rozhlasovom éteri ako súťaž nahrávok finálových piesní.

Víťazkou 36. ročníka pesničkovej súťaže Košický zlatý poklad sa stala speváčka Andrea Loužecká, vystupujúca pod umeleckým menom Andy Lou. Prvenstvo a prémiu 1000 eur získala za pieseň Vesmír. Súčasťou hlavnej ceny je aj priestor na nahrávanie víťaznej piesne v bratislavskom rozhlasovom nahrávacom štúdiu.

Andy Lou má 25 rokov a pochádza z Púchova. 
Venuje sa spevu, hre na gitaru, ukulele, a dokonca i na akordeón. Tento rok sa okrem Košického zlatého pokladu zúčastnila aj televíznej speváckej súťaže SuperStar. "Napísala som pieseň, ktorá je o láske. O spolužití dvoch ľudí. O tom, aké by bolo pekné pre niekoho znamenať vesmír. Je rytmická, svieža, chytľavá a so živým zvukom. Skladba nebola napísaná určitému človeku, je určená pre každého poslucháča a na ňom samom je, koho si pod 'Vesmírom' predstaví," hovorí speváčka a skladateľka, ktorá je autorkou textu aj hudby. Pieseň bola nahrávaná v Imagine Studio v Žiline s pomocou Juraja Stráskeho (JuSt), ktorý pieseň produkoval a mixoval.


Druhé miesto a finančnú cenu 750 eur získal Gabriel Vohlárik alias Gabo za pieseň Tak blízko. Hudobník dostal aj Cenu za najlepší text, vďaka ktorej si prilepšil o ďalších 200 eur. "Už roky píšem vlastné skladby a priznám sa, že napriek tomu, že verím svojim textom, naučil som sa nemať očakávania. To, že som získal cenu za najlepší text, ma preto veľmi prekvapilo. Keď som počas vyhlasovania výsledkov započul svoje meno z druhej priečky, boli to silné emócie a objavili sa aj slzy. Slzy šťastia, pokory a vďačnosti," hovorí Gabo.

Tretie miesto a finančnú cenu 500 eur získala skupina Parketový Lev za pieseň Bejbe z pera speváka Jána Hrčku.

O víťazných skladbách rozhodla odborná porota, ktorej súčasťou boli známe osobnosti slovenskej populárnej hudby Sima MartausováPeter Bič, Igor Timko, Ľuboš Zeman, Vlado Krausz, a tiež riaditeľ Sekcie marketingu a komunikácie RTVS Richard Jajcay a riaditeľ programových služieb SRo Michal Dzurjanin. Predsedom poroty bol hudobný dramaturg Rádia Slovensko Rasťo Očenáš, ktorý vyhlásil výsledky. Program moderoval Roman Bomboš.

Košický zlatý poklad predstavuje nové talenty už 40 rokov

"Som veľmi rád, že aj v tomto neľahkom čase pandémie mohlo vďaka pesničkovej súťaži Košický zlatý poklad na vlnách Rádia Slovensko zaznieť 12 nových slovenských piesní. Pevne verím, že sa pesničky poslucháčom páčili a že si nájdu svoje miesto v rozhlasovom éteri. Ich protagonistom želám úspešnú hudobnú kariéru a taktiež ďakujem všetkým, ktorí sa do súťaže prihlásili. Poďakovanie patrí aj osobnostiam našej hudobnej scény za prácu v porote a samozrejme všetkým, ktorí túto súťaž podporujú," povedal riaditeľ súťaže Košický zlatý poklad Juraj Hidvéghy. "Víťazom v mene Štúdia RTVS Košice blahoželám. Ďakujem porotcom, že sú nám i mladým autorom stále verní, a to aj napriek tomu, že mnohí z členov poroty sú už hudobnými legendami. Ďakujem tiež poslucháčom za to, že fandia slovenskej hudbe," dodal riaditeľ Štúdia RTVS Košice Jozef Puchala.

Tohtoročná dvanástka finalistov vzišla na základe rozhodnutia výberovej komisie a SMS hlasovania poslucháčov Rádia Slovensko z celkového počtu 220 prihlásených skladieb. Finálové kolo okrem súťažných skladieb ponúklo aj rozhovory s dvojicou porotcov - známymi textármi Ľubošom Zemanom a Vladom Krauszom. Za dlhoročnú spoluprácu a podporu súťaže získal špeciálne ocenenie Juraj Vančík. 

Pesničková súťaž Košický zlatý poklad vznikla v roku 1980, jej vyhlasovateľom a organizátorom je Štúdio RTVS Košice. Doposiaľ na nej zaznelo 397 nových, pôvodných slovenských piesní a k jej úspešným finalistom patrili aj Beáta Dubasová, Peter Nagy, skupiny No Name, Nocadeň, Iconito, Marián Čekovský, Peter Cmorik či Tomáš Buranovský.

Redakciu Hudba.sk informovali Marián Prevendarčík z RTVS a PR manažérka Gabriela Vohlárika Ivana Školeková. Správy sme upravili.

Foto: archív Andy Lou

Súvisiace články

Zobraziť diskusiu

blog comments powered by Disqus
Zobraziť klasickú verziu